Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 17. 12. 2014
Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Rašovic ke zřícenině hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km (okruh), 3,5 km (při stejné zpáteční cestě)


Zřícenina středověkého hradu Helfenburk (Hrádek) u Ústěka se nalézá v Hrádeckém dole v okrese Litoměřice a je možné ji navštívit celoročně. Třípatrová hradní věž, z které je pěkný výhled do okolní krajiny, je přístupná jen o víkendech. Volně se můžeme pohybovat jen po nádvoří, interiéry přístupné nejsou, vstupné je dobrovolné.

K Helfenburku vede několik značených turistických cest. My jsme zvolili trasu po zelené turistické značce, která je přijatelná i pro rodiny s menšími dětmi. Při návratu ze zříceniny si můžeme cestu trochu prodloužit v rámci malého okruhu lesem. Cesta je průjezdná pouze s kočárky do terénu.

 

Popis trasy výletu

Autem dojedeme na západní okraj obce Rašovice, kde zaparkujeme. Odtud se vydáme po již zmíněné zelené turistické značce, za obcí se napojíme na polní cestu, poté kráčíme podél lesa. Na prvním (neznačeném) rozcestí odbočíme doprava na cestu mezi poli vedoucí z mírného kopce, na další křižovatce cest se dáme doleva. Lesní pěšinou jdeme strměji dolů. Turistické značení nás dovede až k samotné zřícenině Helfenburk (Hrádek) u Úštěka.

Při zpáteční cestě si můžeme výlet protáhnout o krátký okruh lesem po rovině. Ze zříceniny vede společně se zelenou turistickou značkou červené místní značení. Po vyjití z lesa na okraji polí se místní značka stáčí doprava zpět do lesa. Ujdeme po ní cca 1,5 kilometru a v místech, kde odbočuje doprava dolů z příkrého svahu, pokračujeme rovně po neznačené cestě. Po chvíli se napojíme na cestu se zelenou turist. značkou, po které jsme šli v úvodu výletu směrem ke zřícenině. Trasa výletu je zobrazena na přiložené mapě.

 

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Historie hradu Helfenburk (Hrádek) u Ústěka

Hrad Helfenburk (nazývaný též Hrádek) u Úštěka byl založen Ronovci v první polovině 14. století. Již v roce 1375 se stal Helfenburk majetkem pražského arcibiskupství a začaly na něm probíhat radikální úpravy. Původně dřevěná stavba byla zvětšena kamennými přestavbami. Hrad byl obehnán vysokými hradbami a příkopy. Byla tu postavena hlavní věž a kaple.

Po husitských válkách se na hradě vystřídalo několik šlechtických rodů. Na přelomu 16. a 17. století bylo panství opuštěno a během třicetileté války pustošeno. Po bitvě na Bílé hoře přešel hrad do rukou jezuitů. Na konci 19. století zchátralý objekt obnovil průmyslník hrabě Josef von Schroll. Nechal tu postavit 30 metrů vysokou věž a místo se stalo atraktivním pro turisty. Ve druhé polovině 20. století se zříceniny hradu ujala organizace Českého svazu ochránců přírody. Nyní se o Helfenburk stará občanské sdružení Hrádek.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Muzeum čertů v Úštěku na Litoměřicku
Muzeum čertů v Úštěku na Litoměřicku

Lokalita: Úštěk, severní Čechy

 

Druh zábavy: muzeum čertů, dřevěné sochy, mechanický Peklém, grafiky a ilustrace, představení ve sklepení, sousední restaurace s občasnou obsluhou čertů a čertic

 

Doporučený věk dětí: 4+

Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice
Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z obce Písty přes Budyni nad Ohří a Libochovice

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Dominanta Českého středohoří – zřícenina hradu Hazmburk
Dominanta Českého středohoří – zřícenina hradu Hazmburk

Turistická oblast: České středohoří, Česká republika

Popis trasy výletu: z obce Klapý na zříceninu hradu Hazmburk

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů