Na zříceninu hradu Ronov

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 8. 1. 2014
Na zříceninu hradu Ronov

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od odbočky u obce Stranné nedaleko Blíževedel na zříceninu hradu Ronov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla pouze prvních 1,5 km

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km


Příjezd, parkování

Za výchozí bod jsme zvolili místo mezi obcemi Stranné a Litice, kde turistické značky opouštějí silnici vedoucí z Blíževedel na Holany.

Auto můžeme zaparkovat v místě, kde červené a zelené turistické značky po polní cestě opouštějí silnici (cca 500 metrů za osadou Stranné, odkud sem turistické značky vedou). Je zde ale málo místa pro více aut. Za sucha lze dojet o 100 metrů dále po této polní cestě a auto nechat tam.

 

Popis trasy výletu

Ke zřícenině hradu Ronov dojdeme přes rozcestí Pod Ronovem, ke kterému dorazíme mírným stoupáním polní cestou přecházející v lesní cestu po červených a zelených turistických značkách. Na tomto rozcestí červené značky odbočují doprava a klesají do Stvolínek. My dále pokračujeme po červené tvarové odbočce zpočátku rovně společně se zelenou značkou, asi po 100 metrech se naše značka osamostatní a odbočuje vlevo. Po mírném začátku stále prudčeji stoupáme ke strmému vrcholu čedičového vrchu, na němž stojí zřícenina hradu. Odměnou za námahu je poměrně rozsáhlá zřícenina a pěkný výhled do okolí.

Z čedičového kopce Ronov (553 m) se stejnojmennou zříceninou hradu máme pěkné rozhledy na Holanské rybníky, oblast kolem Máchova jezera, hrad Bezděz, Vlhošť, Kokořínsko, Úštěcko a část Českého středohoří. Při dobré viditelnosti spatříme i Ještěd v Jizerských horách.

Tento výlet bychom doporučili odhadem rodinám s malými turisty cca od pěti let věku. Ve strmějších úsecích při výstupu na zříceninu i na ní samotné je třeba dbát zvýšené opatrnosti! K odbočce na Ronov je možná jízda na odrážedle, při následujícím výstupu je nutné ho nést.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Ronov

Hrad Ronov byl založen ve 14. století rodem Ronovců. Poté se jeho vlastníkem stal Vilém z Illburka. V roce 1608 byl hrad uváděn jako pustý. Během třicetileté války se tu před švédskými vojsky ukrývali obyvatelé nedaleké obce Stvolínky. Švédové je odhalili a hrad Ronov vypálili.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zřícenina skalního hradu Hřídelík

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Expozice Centrum textilního tisku, Česká Lípa
Expozice Centrum textilního tisku, Česká Lípa

Lokalita: Česká Lípa, severní Čechy

 

Druh zábavy: výstava věnovaná technice potisku textilu, možnost vyzkoušení potisku, pro nejmenší potiskování pomocí razítek a dětský koutek

 

Doporučený věk dětí: 3+

Stáje Týn U Rozcestí - jezdecký kroužek a tábory
Stáje Týn U Rozcestí - jezdecké kroužky a tábory

Lokalita: Týn u Doks, severní Čechy

 

Druh zábavy: jízda na koních, víkendové pobyty, jezdecký tábor, jezdecký kroužek, péče o koně

 

Doporučený věk dětí: 5+

Veřejné akvárium Česká Lípa - živá expozice tropických ryb
Veřejné akvárium Česká Lípa

Lokalita: Česká Lípa, severní Čechy

 

Druh zábavy: živá expozice tropických ryb

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů