Karlštejn – okružní trasa přes vyhlídku a prohlídky na hradě

Okolí Prahy - výlety s dětmi

Aktualizováno 17. 9. 2014
Karlštejn – okružní trasa přes vyhlídku a prohlídky na hradě

Turistická oblast: Okolí Prahy, Česká republika

Popis trasy výletu: pěší okruh z obce Karlštejn přes vyhlídku pod Plešivcem s prohlídkou hradu Karlštejn

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 5 km (z vlakového nádraží), 3,5 km (z centrálního parkoviště)


Nejznámější český hrad, založený českým králem a římským císařem Karlem IV., se nazývá Karlštejn. Vypíná se na vápencovém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky ve stejnojmenné obci uprostřed CHKO Český kras. Můžeme se k němu dopravit autem (placené parkoviště je 1 kilometr pod hradem), anebo příměstským vlakem „Elephant“ z Prahy hlavního nádraží do stanice Karlštejn, vzdálené od hradu 1,5 kilometru.

Pro zpestření výletu jsme zvolili okružní cestu přes vyhlídku pod vrcholem Plešivec. Nepůjdeme tedy po přímé cestě vzhůru k hradu jako většina turistů, ale vyrazíme po silnici podél řeky Berounky (směr Dobřichovice). Na konci obce (250 metrů od centrálního parkoviště) zabočíme doleva a stoupáme mezi domy po asfaltce. Na první křižovatce cest zahneme doleva a zanedlouho vstoupíme do lesa. Na dalším rozcestí se vydáme vlevo. Napojíme se na žlutou turistickou značku a po lesní cestě vyšlápneme na louku s vyhlídkou, odkud se nám otevírá krásný pohled na hrad Karlštejn. Pak už jen sejdeme lesní cestou k hlavní asfaltové silničce směřující prudčeji do kopce k hradu. Po chvilce odbočíme doleva a pozvolna stoupáme k cíli našeho výletu - k samotnému hradu Karlštejn.

Karlštejn se skládá z předhradí, purkrabství se Studniční věží, obytné části s Císařským palácem a Mariánskou věží a Velké věže.

Purkrabství v současnosti slouží správě hradu, slavnostním a reprezentačním účelům. Ve Studniční věži se nalézá obchod se suvenýry a 81 metrů hluboká hradní studna. V Císařském paláci se nacházejí místnosti panovníkova dvora, ložnice Karla IV. a reprezentační prostory. V Mariánské věži jsou kostel Panny Marie s nástěnnými malbami a k němu přilehlá kaple sv. Kateřiny a také karlštejnská pokladnice a klenotnice. Nejcennější částí hradu je kaple sv. Kříže ve Velké věži uvnitř vyzdobená drahými kameny a zlacením. Na stěnách jsou umístěny obrazy od Mistra Theodorika. Jedná se o největší soubor středověkých maleb z jedné dílny na světě. V kapli sv. Kříže Karel IV. uložil a nechal střežit říšské korunovační klenoty a svaté relikvie.

Karlštejn je otevřený celoročně. V nabídce jsou nyní tři návštěvní okruhy s průvodcem a jeden bez průvodce.

V období mimo hlavní turistickou sezónu nejsou veřejnosti přístupné všechny prostory hradu a provází se pouze I. návštěvním okruhem. V této trase zavítáme do Císařského paláce s obytnými prostory pro panovníka i jeho dvorstvo a podíváme se také do reprezentačních místností. V Mariánské věži si prohlédneme kopii Svatováclavské koruny a jiné vzácné věci.

II. návštěvní okruh nás zavede do Velké věže, kde nás ve druhém patře okouzlí kaple sv. Kříže.

III. návštěvní okruh poskytuje prohlídku Velké věže (bez Kaple sv. Kříže) s unikátním výhledem do okolí hradu.

Dále je možné si vybrat prohlídku exteriérů za 3. hradní branou bez průvodce. Tato prohlídka je součástí všech tří výše popsaných návštěvních okruhů.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Karlštejn – historie

Hrad Karlštejn byl založen v letech 1348 – 1357 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako bezpečné místo k uložení říšských korunovačních klenotů a ostatků svatých. Panovníkovi sloužil též k odpočinku. Hrad odolal husitskému obležení a ve 2. polovině 16. století byl renesančně upraven. Dnešní podobu Karlštejnu vtiskla puristická přestavba v 19. století.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzeum betlémů, Karlštejn

Muzeum voskových figurín Karlštejn

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

ŠKODA Muzeum, Mladá Boleslav
phoca thumb m 1-skoda-muzeum

Lokalita: Mladá Boleslav, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum automobilů značek Laurin & Klement a Škoda, interaktivní panely, promítací sály, speciální prohlídky a exkurze

 

Doporučený věk dětí: 3+

Muzeum betlémů, Karlštejn
Muzeum Betlémů Karlštejn

Lokalita: Karlštejn, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum betlémů, akce pro děti.

 

Doporučený věk dětí: 2+

Muzeum voskových figurín Karlštejn
Muzeum voskových figurín Karlštejn

Lokalita: Karlštejn, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum voskových figurín

 

Doporučený věk dětí: 6+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů