Skanzen Solvayovy lomy - Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu

Střední Čechy - muzea a výstavy pro děti

Aktualizováno 4. 6. 2015
Skanzen Solvayovy Lomy

Lokalita: Solvayovy lomy, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum těžby a dopravy vápence, expozice historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu, úzkorozchodná lomová dráha s jízdami vlakem, expozice důlní techniky a kolejových vozidel v podzemní štole, akce pro děti a mládež

 

Doporučený věk dětí: 3+


Mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice nedaleko Prahy ve zrušeném vápencovém lomu bylo vybudováno Muzeum těžby a dopravy vápence - Skanzen Solvayovy lomy, které je tvořeno z bývalých provozních a technologických budov a zrekonstruované úzkorozchodné lomové dráhy. Nachází se uprostřed lesa v národní přírodní rezervaci Karlštejn. Dostaneme se sem pouze pěšky nebo na kole z některé z okolních obcí. Nejméně náročná je cesta z Bubovic (vhodná i pro kočárky).

V areálu skanzenu se můžeme volně procházet po vyznačených stezkách a na informačních tabulích se dozvědět o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence. Uvidíme tu staré stroje a názornou ukázku dopravy v lomech i dolech pomocí svážných drah. Zajímavá je zrekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, která prezentuje způsob dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.  

Velkým lákadlem pro děti je jízda vlakem po úzkorozchodné železnici. Vlak se skládá z otevřených dřevěných vozů tažených parní lokomotivou.

V budově bývalých kanceláří a skladů se nalézá trvalá expozice, kde nás průvodce obeznámí s historií těžby a dopravy vápence v lomech Českého krasu nebo s nákladními lanovými drahami. Shlédneme geologické a speleologické expozice a podíváme se i do dobové strojovny.

V nabídce Skanzenu Solvayovy lomy je dále průvodcovská prohlídka štoly s důlní technikou a kolejovými vozidly. Jedná se o návštěvu tzv. "Průtahové štoly", která sloužila jako transportní spojnice jižního a severního lomu.

Otevřeno je od května do října o víkendech, o letních prázdninách každý den kromě pondělí. Ve skanzenu se konají též akce pro děti a mládež.

 

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Video

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.solvayovylomy.cz

Mohlo by vás zajímat

Muzeum betlémů, Karlštejn
Muzeum Betlémů Karlštejn

Lokalita: Karlštejn, střední Čechy

 

Druh zábavy: muzeum betlémů, akce pro děti.

 

Doporučený věk dětí: 2+

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště
Ekovláček z Benešova do Konopiště

Lokalita: Konopiště, střední Čechy

 

Druh zábavy: jízda autovláčkem z Benešova do zámeckého parku Konopiště

 

Doporučený věk dětí: 1+

HEROLAND - Země her
HEROLAND - Země her

Lokalita: Březová 3, Úmonín, střední Čechy

 

Druh zábavy: dětský park, občerstvení, akce pro děti, dětské oslavy

 

Doporučený věk dětí: 1+

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách.