Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu

Moravský kras a okolí - výlety s dětmi

Aktualizováno 16. 1. 2015
Nový hrad u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km (trasa bez kočárku), 8 km (trasa s kočárkem)


Nový hrad se vypíná na kopci mezi Adamovem a Blanskem ve střední části Moravského krasu. Auto můžeme nechat na parkovišti v blízkosti vlakové stanice Adamov – zastávka. Vyrazíme po asfaltové cestě vedeni zelenou turistickou značkou. Po levé straně sledujeme řeku Svitavu. Po chvíli dojdeme k farmě, kde naši pozornost upoutají domácí zvířátka. Vidět tu můžeme například kozy, osly a prasata. O kousek dále je bufet.

studánky Pod (Novým) hradem zabočíme doprava. Začneme mírně stoupat po zpevněné přírodní cestě (zelená turistická značka souběžná s cyklotrasou 5119) a od řeky Svitavy se vzdalujeme.

Asi 500 metrů za studánkou zelená turistická značka odbočuje z hlavní cesty doleva na úzkou zarostlou pěšinu. Zde se cesta pro pěší bez kočárku a s kočárkem rozděluje.

Pokud nejdeme s kočárkem, odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku vedoucí lesní pěšinou. Je sice prudší a méně kvalitní, ale zato kratší. Na rozcestí Nový hrad – zříc., odb. u Masarykovy lípy se vydáme doleva po červené turistické značce, která nás dovede až na Nový hrad.

Celý hrad je obehnán hradbami a parkánem. Při prohlídce navštívíme středověkou mučírnu a podíváme se do části hradního paláce s replikami tehdejší zbroje a různých nástrojů. Na nádvoří se nalézají lavičky, občerstvení nám poskytne hradní šenk. Na Novém hradě se konají různé akce a jarmarky.

 

Varianta pro turisty s kočárkem

V místech, kde zelená značka opouští hlavní cestu (500 metrů za studánkou), stále pokračujeme po této cestě (odtud již jen cyklotrasa 5119). Od rozcestí Nový hrad – zříc., odb. jdeme po červené turistické značce. Před rozcestím Nový hrad zříc. z červené uhneme vlevo na neznačenou cestu, kterou se vyhneme závěrečnému hůře sjízdnému úseku pro kočárky. Hrad zčásti obejdeme a po cestě se dostaneme až před vstupní bránu Nového hradu.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Nový hrad u Adamova

Ve 14. století vyrostl na kopci nad řekou Svitavou hrad neznámého jména, který později získal přívlastek Starý. Střežil důležitou cestu z Brna blanenským údolím. Zanikl roku 1470 napadením vojsky Matyáše Korvína. Není známo, zda byl znovu obnoven. Jižněji byl vybudován tzv. Nový hrad jako předsunuté opevnění Starého hradu. O tomto hradním komplexu doposud vyvstává řada otázek.

Starý hrad chátral a Nový hrad převzal jeho funkci. V roce 1645 byl Nový hrad vypálen Švédy. Po obnovení sloužil jako panská myslivna. V letech 1805-07 jej Lichtenštejnové přestavěli na romantický lovecký hrádek. V 1. polovině 20. století byl využíván jako výletní hostinec. Zchátralého objektu se ujali v 90. letech amatérští nadšenci.

 

Další topy kam s dětmi v okolí

Josefovským údolím u Adamova

Stará huť u Adamova - expozice Železářství střední části Moravského krasu

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Josefovským údolím u Adamova
Josefovským údolím u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova Josefovským údolím kolem Staré huti v Josefově, k jeskyni Jáchymka, Býčí skále a jeskyni Kostelík

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km (zpět stejnou cestou), 6 km (při návratu autobusem)

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)

Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád
Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: od parkoviště k propasti Macocha a na vyhlídku Koňský spád

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: v první části kopcovitý (schody), pak rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů