Josefovským údolím u Adamova

Moravský kras a okolí - výlety s dětmi

Aktualizováno 17. 1. 2015
Josefovským údolím u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova Josefovským údolím kolem Staré huti v Josefově, k jeskyni Jáchymka, Býčí skále a jeskyni Kostelík

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý

Celková délka trasy: 11 km (zpět stejnou cestou), 6 km (při návratu autobusem)


Při putování malebnou krajinou Moravského krasu můžeme zavítat do Josefovského údolí, které nám nabídne mnoho turistických zajímavostí jako Starou huť v osadě Josefov s expozicí železářství, NS Josefovské údolí, jeskyni Jáchymka, vývěry Jedovnického potoka, NPR Býčí skála a jeskyni Kostelík. Trasa výletu vede převážně po úzkých lesních pěšinách, někde i v příkrém svahu, proto není vhodná pro kočárky.

 

Popis trasy výletu

Výlet zahájíme v Adamově u vlakové stanice Adamov – zastávka, zaparkovat je možné na přilehlém parkovišti.

Vydáme se po modré turistické značce a zároveň naučné stezce Josefovské údolí (zpočátku souběžně se žlutou turistickou značkou). Nejdříve procházíme ulicí Plotní, následně po vedlejší silnici opouštíme Adamov. Na rozcestí Josefovské údolí se žlutá tur. značka odpojuje a po cca 150 metrech vedeni modrou tur. značkou opustíme silnici, přejdeme Křtinský potok a po jeho levém břehu směřujeme do osady Josefov (jdeme proti proudu, takže potok máme po levé straně). Lesní cesta postupně příkrou strání stoupá a následně klesá. Později vede po rovině při toku Křtinského potoka.

Po 2 kilometrech se dostaneme k můstku v Josefově, můžeme zde přejít na druhou stranu potoka a u silnice si prohlédnout pozoruhodnou technickou památku – Starou huť (zvanou též Františčina huť) založenou počátkem 18. století rodem Lichtenštejnů.

Po projití hutnického komplexu se vrátíme zpět na levý břeh Křtinského potoka. Po levé straně záhy míjíme původní hutní hostinec postavený v alpském stylu, tzv. Švýcárnu. Zanedlouho dorazíme k jeskyni Jáchymka, která byla osídlena dle archeologických nálezů již v pravěku. Jméno získala po poustevníkovi Joachimovi, který ji obýval v 19. století. K jejímu prozkoumání je zapotřebí si vzít s sebou baterku.

Po chvíli narazíme na můstek, po němž přejdeme na druhý břeh Křtinského potoka a od něho se vzdalujeme směrem k silnici na rozcestí Býčí skála. Naproti za silnicí stojí k povšimnutí vývěry Jedovnického potoka. Pokud se vydáme po silnici doprava, po 100 metrech se ocitneme na rozcestí Býčí skála – jeskyně, kde se nalézá NPR Býčí skála (zde naučná stezka Josefovské údolí končí). Tato jeskyně je známá Wankelovým objevem tzv. Halštatského pohřbu a také nálezem bronzové sošky býčka, podle něhož obdržela svůj název.

Po pár desítkách metrů vedeni stále modrou turistickou značkou staneme před jeskyní Kostelík. Dříve byla průtokovou jeskyní Křtinského potoka, který v současné době vyvěrá níže v údolí. Výlet v těchto místech ukončíme. Vrátit se můžeme stejnou trasou nebo je možné ke zpáteční cestě zvolit autobusové spojení. Autobusová zastávka se nachází u silnice (od rozcestí Býčí skála - jeskyně 200 metrů směrem na Adamov).

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu

Stará huť u Adamova - expozice Železářství střední části Moravského krasu

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Nový hrad u Adamova - zřícenina hradu
Nový hrad u Adamova

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: z Adamova na zříceninu hradu Nový hrad

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý až kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km (trasa bez kočárku), 8 km (trasa s kočárkem)

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)

Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád
Propast Macocha a vyhlídka Koňský spád

Turistická oblast: Moravský kras a okolí, Česká republika

Popis trasy výletu: od parkoviště k propasti Macocha a na vyhlídku Koňský spád

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: v první části kopcovitý (schody), pak rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů