Pěší okruh z Pece pod Sněžkou přes Sněžku s využitím lanové dráhy

Krkonoše a Podkrkonoší - výlety s dětmi

Aktualizováno 7. 10. 2016
Pěší okruh z Pece pod Sněžkou přes Sněžku s využitím lanové dráhy

Turistická oblast: Krkonoše a Podkrkonoší, Česká republika

Popis trasy výletu: kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na Sněžku, zpět přes Růžohorky, Portášovy Boudy, Janovy Boudy a Velkou Úpu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý (z kopce)

Celková délka trasy: 12 km


Díky tomu, že k dosažení vrcholu Sněžky využijeme kabinovou lanovku, není trasa příliš náročná. Téměř po celou dobu se jde z kopce, občas poměrně strmě. Lanová dráha sice převáží kočárky, ale tento výlet není pro ně vhodný, především kvůli velkému množství schodů v úvodní části při sestupu ze Sněžky.

V Peci pod Sněžkou na placeném parkovišti necháme vůz a vydáme se do pozvolného kopce po asfaltové silnici podél řeky Úpy k nástupní stanici kabinové lanovky na Sněžku. Mezistanici má na Růžové hoře a je v provozu celoročně.

Poté, co se pokocháme rozhledy na vrcholu Sněžky, vydáme se dolů po žluté turistické značce zprvu po kamenité cestě, poté po přírodních schodech k rozcestí nad Růžovým sedlem. Odtud po chvíli jdeme do mírného kopce po pěšině k turistickému rozcestí Růžová hora, a když se otočíme, otevírá se nám jeden z nejhezčích pohledů na Sněžku. Zanedlouho jsme na rozcestí Růžová hora – lanovka (1.330 m) u mezistanice lanové dráhy Růžová hora, kde navážeme na kvalitní asfaltovou silničku vedoucí z mírného kopce. Pásmo kosodřeviny tu vystřídá smrkový les.

Po 1 kilometru od mezistanice lanové dráhy se odbočením vpravo z asfaltky na pěšinu dostaneme na rozcestí Růžohorky (1.250 m). Nalézají se tu dvě horské boudy – Horská bouda Růžohorky a Děčínská bouda, ve kterých se můžeme občerstvit. Za pěkného počasí lze posedět i venku. Na loukách spatříme pasoucí se dobytek a u chaty Růžohorky dětem poslouží k hrátkám malé dětské hřiště. Odtud se vydáme po zelené souběžné se žlutou turistickou značkou lesem po asfaltové cestě, která je místy strmější. Dorazíme k rozcestí Nad Portášovými Boudami na okraji lesa. Na stráni jsou roztroušené horské chalupy, končí tu sedačková lanovka Portášky z Velké Úpy, v jejíž blízkosti se nalézá Horská chata Portášky.

Vstoupíme opět do lesa. Na rozcestí Pod Portášovými Boudami nás zelená turistická značka opouští a odbočuje doleva směrem ke Spálenému Mlýnu. Dále pokračujeme jen po žluté turistické značce, po níž dojdeme k rozcestí Janovy Boudy.

V Hotelu Bouda Jana si můžeme dát pauzu. Z rozcestí zabočíme vpravo a kráčíme po asfaltové cestě s modrou turistickou značkou, která se po chvilce od asfaltky odklání na lesní cestu ve strmém svahu. Po ní dorazíme až na okraj Velké Úpy. Pozvolna klesáme obcí k dolní stanici sedačkové lanovky Portášky.

Od rozcestí Velká Úpa jdeme podél hlavní silnice souběžně po žluté, zelené a modré turistické značce. Po chvíli přejdeme hlavní silnici a můstek přes řeku Úpu. Od rozcestí Javoří Mlýn následujeme už jen modrou turistickou značku údolím (tzv. Starou cestou) podél Úpy až do Pece pod Sněžkou. Po Staré cestě vede vycházková stezka Krakonošova zpovědnice určená rodinám s dětmi doplněná o zajímavé herní prvky.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Sněžka (1.603 m), nejvyšší vrchol České republiky

Sněžka je skalnatým holým vrcholem, který leží ve východní části Krkonoš na česko - polské hranici a s nadmořskou výškou 1.603 m je nejvyšší horou České republiky. Při dobré viditelnosti nám vrch poskytuje panoramatický výhled do dálky na území České republiky a Polska. Ze Sněžky vede spousta turistických a běžeckých tras. Na poměrně rozsáhlém vrcholu se nalézá rotundová kaple sv. Vavřince ze 17. století, kterou nechal postavit slezský šlechtic K. L. Schaffgotsch jako poděkování císaři za vrácení pozemků. Kaple byla vysvěcena 10. srpna 1681. V tento den se na Sněžce scházejí polští a čeští věřící a milovníci hor na mši za horské záchranáře a vůdce, jejichž patronem se stal právě svatý Vavřinec. Dalšími stavbami na Sněžce jsou Polská bouda s meteorologickou stanicí, Trigonometrický obelisk (1.600 m) a Česká poštovna s občerstvením a suvenýry, odkud je možné odeslat poštu s originálním razítkem poštovny. Na střeše České poštovny byla zřízena vyhlídková plošina, která je přístupná pouze za poplatek.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Vycházková cesta Krakonošova zpovědnice z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy

Výlet s kočárkem z mezistanice lanové dráhy Růžová hora do Pece pod Sněžkou

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Vycházková cesta Krakonošova zpovědnice z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy
Vycházková trasa Krakonošova zpovědnice z Pece pod Sněžkou do Velké Úpy

Turistická oblast: Krkonoše a Podkrkonoší, Česká republika

Popis trasy výletu: z Pece pod Sněžkou Starou cestou do Velké Úpy

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 5,5 km (3 km při návratu autobusem)

Výlet s kočárkem z mezistanice lanové dráhy Růžová hora do Pece pod Sněžkou
Růžová hora – Pec pod Sněžkou

Turistická oblast: Krkonoše a Podkrkonoší, Česká republika

Popis trasy výletu: lanovkou z Pece pod Sněžkou do mezistanice Růžová hora, odtud přes Růžohorky, Portášovy Boudy, Janovy Boudy a Velkou Úpu zpět do Pece pod Sněžkou

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: kopcovitý (z kopce)

Celková délka trasy: 11 km

Cesta z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu nebo i dále do Dolní Malé Úpy
Cesta z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu nebo i dále do Dolní Malé Úpy

Turistická oblast: Krkonoše, Česká republika

Popis trasy výletu: z Horních Albeřic kolem muzea Vápenka, útvaru Bišofův lom a Albeřické jeskyně na Lysečinskou boudu, pokračování ke kostelu v Dolní Malé Úpě

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km (na Lysečinskou boudu a zpět), až 12 km (do Dolní Malé Úpy a zpět)

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů