Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 30. 10. 2014
Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Mšena Cinibulkovou naučnou stezkou přes skalní blok Prolezovačky, vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy, skalní labyrint Bludiště, Švédský val, Průsečnou skálu, skalní útvary Obří hlava a Žába, skálu Faraon a zpět do Mšena. Možnost zkrácení trasy: od hájenky Na Rovinách přes lesopark Debř zpět do Mšena nebo absolvování kratšího okruhu z Romanova na vyhlídku a Bludiště.

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: v některých úsecích odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km, možnost zkrácení na 7 km nebo 2 km


Během tohoto výletu spatří děti hned několik zajímavostí najednou, zažijí zábavu i trochu dobrodružství. Nahlédnou do uměle vybudované jeskyně Obraznice, rozhlédnou se na vyhlídce, projdou skalním bludištěm a budou sledovat všelijaké skalní útvary, z nichž některé svojí podobností získaly i svoje jméno. Na závěr se můžeme za pěkného počasí osvěžit v koupališti Mšeno, vybudovaném v roce 1932 v secesním slohu. Trasu nelze projít s kočárkem, vede po úzkých lesních cestách, mezi skalami i po schodech. Doporučujeme ji spíše rodinám s většími dětmi školou povinnými. Z vlastní zkušenosti však musíme podotknout, že se dá zvládnout i s menšími předškolními dětmi, které nejsou líné chodit, ve zkrácené verzi námi popsané níže. V určitých úsecích ve skalách bychom měli být více obezřetní.

Výchozím bodem našeho výletu je obec Mšeno. Zaparkovat můžeme u koupaliště nebo na náměstí. Celý okruh je značený žlutými turistickými značkami, tzv. psaníčky (uhlopříčně rozdělený čtverec, jehož polovina je bílá a druhá polovina žlutá) a měří 9 km.

Za koupalištěm na začátku lesoparku Debř naše značka odbočí vpravo vzhůru po kamenném schodišti a pěšině až na silnici u obce Romanov. Po chvíli ze silnice uhneme vpravo do lesa a klesáme roklí. Zanedlouho naše značka zabočuje vlevo do stráně ke skalnímu bloku s výdutěmi Prolezovačky. Procházíme mezi skalami, z nichž některé jsou vskutku pozoruhodných tvarů. Zde je v některých místech zapotřebí zvýšené opatrnosti kvůli prudším srázům. Poté cesta znovu klesá vpravo do další rokle.

Po pár stech metrech stojíme před uměle vytvořenou jeskyní Obraznice, která v době třicetileté války sloužila jako úkryt vzácných obrazů. Můžeme si vzít s sebou baterku a podívat se s dětmi dovnitř. Za rozcestníkem v rokli Kačina opět stoupáme. Po lesních cestách dojdeme k rozcestí, odkud vede krátká značená odbočka k vyhlídce na Vrátenskou horu (rozhledna) a Housecké vrchy. Pokračujeme k rozcestí Nad Studáneckou roklí a stále pod vedením žluté turistické značky se dostaneme k silnici. Přejdeme ji do protějšího lesa a děti se už mohou těšit na prolézání skalními uličkami ve skalním labyrintu Bludiště. Na konci okruhu skalním bludištěm je třeba dát větší pozor na děti při lezení po schodech vytesaných do skály za pomoci vedle upevněného řetězu, menším dětem je nutné pomoci.

Vrátíme se zpět na silnici, po níž dojdeme k rozcestí u hájenky Na Rovinách. Odtud Cinibulkova stezka pokračuje ke Švédskému valu, který je znatelný v lese jako památka na tábořiště švédského vojska v době třicetileté války. Dále kráčíme skrz Průsečnou skálu, což je vozová cesta vysekaná ve skále a používaná snad i Švédy v době třicetileté války a dostaneme se k pozoruhodným skalním útvarům Obří hlavě a Žábě. Po následujícím sestupu na dno Náckovy rokle ke skále Faraon z ní opět vystoupáme ke kraji lesa a polní cestou doputujeme zpět do Mšena.

 

Zkrácená varianta Cinibulkovy naučné stezky – 7 km

Pokud by se absolvování celého okruhu zdálo příliš dlouhé, je možné ho zkrátit. Od hájenky Na Rovinách nepokračujeme ke Švédskému valu, ale odbočíme vlevo na modrou a zelenou turistickou značku a příjemnou procházkou lesoparkem Debř dorazíme do Mšena ke koupališti. Za povšimnutí tu stojí altánek ve tvaru muchomůrky červené, model hradu Kokořín, pomníček věnovaný Janu Husovi a budka pro ptáky v podobě chaloupky. Tento okruh je dlouhý 7 km.

 

Kratší okruh z Romanova na vyhlídku a Bludiště vedoucí z malé části po trase Cinibulkovy naučné stezky – 2 km

Další možnost ještě většího zkrácení výletu je zaparkovat u hájovny Na Rovinách, odtud dojít k rozcestí Vyhlídky po zelené značce a absolvovat pouze část okruhu zahrnující vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy a Bludiště, odkud se po žlutých „psaníčkách“ navrátíme zpět k hájovně Na Rovinách. Tento výlet měří přibližně 2 km.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Ze Mšena přes skalní útvary „Obří hlava a Žába“

Koupaliště Městské lázně Mšeno

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku
Cyklistický okruh ze Želíz na Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Želíz přes Dolní Zimoř, kolem jeskyně Klemperka, přes Dobřeň, Dolní Vidim, Tupadly a zpět do Želíz

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ne

Terén: mírně kopcovitý (2 krátká strmá stoupání) 

Celková délka cyklotrasy:  28 km

K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka
Na Čertovy hlavy a jeskyni Klácelka

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: ze Želíz ke skalám "Čertovy hlavy" a do umělé jeskyně "Klácelka"

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km

Kokořínským dolem k rybníku Harasov
Kokořínským dolem k rybníku Harasov

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od restaurace U Grobiána v Kokořínském Dole podél toku Pšovky k rybníku Harasov

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (pouze od Kokořínského Dolu ke křížení se silnicí)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (pouze od Kokořínského Dolu ke křížení se silnicí)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 6 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů