Okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Kokořínsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 20. 11. 2015
Okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z parkoviště pod Pokličkami přes Vojtěchov, Jestřebické pokličky a Jestřebici

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: pouze úsek mezi Vojtěchovem a Jestřebicí

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla, místy nutné přenášet

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 7 km


V tomto okružním výletě se projdeme podél mokřadů Pšovky, Vojtěšským dolem s odbočkou k pozoruhodnému skalnímu útvaru vzniklému v důsledku eroze – Jestřebickým pokličkám. Z obce Jestřebice sestoupáme roklí a na ní navazující vedlejší roklí Kokořínského dolu s mnoha pískovcovými útvary k parkovišti pod skalními Pokličkami, kde okruh uzavřeme.

 

Pro kočárky

Pro kočárky je celý okružní výlet nevhodný. Úseky: po červené turistické značce mezi rozcestím Pokličky a Vojtěchovem – kořeny, bahno; rokle mezi Jestřebicí a parkovištěm pod Pokličkami (zpočátku příkrý, místy nerovný terén, kaluže).

Nejlépe sjízdná je pro kočárky trasa mezi Vojtěchovem a Jestřebicí, s tím, že v případě zájmu o výstup na Jestřebické pokličky je nutné se u kočárku vystřídat.

 

Popis trasy výletu

Auto necháme na parkovišti pod Pokličkami (tzv. Cikánský plácek, dějiště románu Karla Hynka Máchy Cikáni). Na pár metrů vzdáleném rozcestí turistických cest „Pokličky – rozcestí“ se napojíme na červenou turistickou značku směrem do Vojtěchova a jdeme lesem, kde po levé straně sledujeme mokřady Pšovky. Zčásti se pohybujeme po lesní cestě, zčásti po povalovém chodníku. Po skončení lesního úseku cesty se ocitneme na louce, úzká pěšina nás dovede k rozcestí „Vojtěchov – Boudecký mlýn“. Odtud vpravo (cca 50 metrů) se nalézá studánka „Pod Bílou skálou“ na začátku Boudecké rokle, na kterou stojí za to se podívat.

Od "rozcestí Vojtěchov – Boudecký mlýn" se dáme doleva po modré a zelené turistické značce k Vojtěchovu. Turistické značení nás doprovodí na hlavní silnici. Je možné zajít ke studánce u Habešů (od rozcestí Vojtěchov 100 metrů po silnici – směr Kokořínský Důl a odbočka vpravo – 20 metrů).

Z rozcestí „Vojtěchov“ se vydáme po zelené turistické značce současně s cyklotrasou 0012 směrem do obce Jestřebice. Ze severozápadního okraje Vojtěchova po chvíli vstoupíme do lesa. Po 500 metrech se zelená značka s cyklotrasou rozděluje a po 300 metrech opět spojuje, pohodlnější cesta je po cyklotrase. Dorazíme k rozcestí „Jestřebické pokličky – odbočka“ (u posezení s přístřeškem). Výstup k Jestřebickým pokličkám je poměrně příkrý, od rozcestí jsou vzdáleny 200 metrů.

Po návratu zpět k rozcestníku Jestřebické pokličky, odbočka pokračujeme dále po stejném značení do obce Jestřebice. Hned na okraji obce vystoupením z lesa se po levé straně nachází hospůdka Kamenný hostinec s venkovním posezením a hřištěm vybaveným skluzavkou a pružinovými houpadly. Je to v podstatě jediná možnost občerstvení v hospodě na tomto pěším okruhu. V centru Jestřebice u obecního úřadu najdeme obchůdek s potravinami. Odtud pokračujeme vesnicí vlevo po silnici pod vedením současně modré, zelené a žluté turistické značky. Před prvním stavením Malé Jestřebice naše modrá značka odbočí ze silnice vlevo na polní cestu podél plotu a poté podél lesa.

Vstoupíme do lesa a strměji klesáme roklí s mnoha pozoruhodnými pískovcovými skálami. Zanedlouho už kráčíme vedlejší roklí Kokořínského dolu spíše po rovině, popřípadě z velmi mírného kopce. Ve vyústění rokle do Kokořínského dolu přejdeme lávku přes potok a jsme zpět na výchozím místě výletu - na parkovací ploše u silnice pod skalním útvarem Pokličky (tzv. Mšenské pokličky, které jsou známější a více navštěvované než Jestřebické pokličky).

Překročením silnice se dostaneme na křižovatku turistických cest „Pokličky – rozcestí“. Ti, kteří mají ještě dostatek sil, mohou si udělat odbočku na „Pokličky“, kam se musí příkře vystoupat asi 200 metrů převážně po schodech.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Jestřebické pokličky

Jestřebické pokličky tvoří pískovcový útvar, kde svrchní vrstva připomínající poklici je více odolná vůči erozi.

 

Mokřady Liběchovky a Pšovky

Mokřady Liběchovky a Pšovky jsou od roku 1997 zapsány do seznamu mezinárodně významných a celosvětově chráněných (jako PP Prameny Pšovky poblíž rybníka Palác – Tubož, PR Mokřady horní Liběchovky mezi Deštnou a Rozprechticemi).

Z nejrůznějších typů mokřadů se tu vyskytujících jsou nejrozsáhlejší rákosiny, olšiny a ostřicové mokřady. Díky rozmanitosti mokřadů zde rostou vzácné druhy rostlin. Z oblasti fauny tu mají zastoupení především drobnější bezobratlí živočichové jako plži, mlži, jepice, pavouci či chrostíci. Dále v kokořínských mokřadech žijí obojživelníci, ryba sekavec podunajský, z ptáků například ledňáček říční. Někteří obyvatelé zdejších mokřadů patří dokonce k ohroženým druhům celé naší planety.

 

Studánka Pod Bílou skálou

Pramen studánky „Pod Bílou skálou“ vyvěrá skalní pískovcovou slují na levé straně říčky Pšovky. Studánka vznikla vytesáním ve skále při stavbě Boudeckého mlýna ve Vojtěchově, byla využívána pro pitné i užitkové účely, k obnově studánky došlo v letech 2005 – 2006. Boudecký mlýn byl zbořen po 2. světové válce.

 

Studánka U Habešů

Pramen studánky „U Habešů“ vyvěrá pod pískovcovým masivem. Dnešní osada Vojtěchov bývala dříve německá (Albertsthal či Vojtěchodol). V místech, kde se nachází studánka, bylo rozhraní mezi českými a německými obyvateli. Obnova studánky proběhla v roce 2003 a 2009.

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Kondiční a vyhlídkový okruh kolem kempu Kokořín
Kondiční a vyhlídkový okruh kolem kempu Kokořín

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po místní červené značce nad Kokořínským dolem

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 4 km

Výlet na hrad Kokořín
Výlet na hrad Kokořín

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: výstup z Kokořínského Dolu na hrad Kokořín, popř. prohlídka hradu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu - na nádvoří hradu (náročné - stoupání)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 2 km (pozvolnější trasa), 1 km (zkratkou lesem)  

Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku
Cinibulkovou naučnou stezkou v Kokořínsku

Turistická oblast: Kokořínsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Mšena Cinibulkovou naučnou stezkou přes skalní blok Prolezovačky, vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy, skalní labyrint Bludiště, Švédský val, Průsečnou skálu, skalní útvary Obří hlava a Žába, skálu Faraon a zpět do Mšena. Možnost zkrácení trasy: od hájenky Na Rovinách přes lesopark Debř zpět do Mšena nebo absolvování kratšího okruhu z Romanova na vyhlídku a Bludiště.

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: v některých úsecích odrážedla

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 9 km, možnost zkrácení na 7 km nebo 2 km

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů