Z Čížova na Hardeggskou vyhlídku a do Hardeggu

Jižní Morava - výlety s dětmi

Aktualizováno 24. 11. 2013
Z Čížova na Hardeggskou vyhlídku a do Hardeggu

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Čížova na Hardeggskou vyhlídku a do Hardeggu

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén:  z Čížova na Hardeggskou vyhlídku mírně kopcovitý, do Hardeggu kopcovitý

Celková délka trasy:  10 km do Hardeggu a zpět, 6 km pouze na Hardeggskou vyhlídku a zpět


Výlet zahájíme v Čížově. Vydáme se po silnici vedoucí do Hardeggu v Rakousku. Auta zde mají vjezd zakázaný, neboť přechod do Rakouska, kam tato cesta vyúsťuje, je určen pouze pro pěší a cyklisty. Na konci Čížova narazíme na pohraniční zátarasy s ostnatými dráty a vyhlídkovou věží, které nám přiblíží, jak to vypadalo v době „železné opony".

Dále pokračujeme k odbočce na Hardeggskou vyhlídku. Jedná se o střídavé stoupání a klesání. Od odbočky na Hardeggskou vyhlídku musíme projít cca 400 metrů lesem, cesta je horší, ale se sportovním kočárkem se to dá zvládnout. Ze dřevěné vyhlídky se nabízí nádherný výhled do údolí řeky Dyje a obce Hardegg s hradem v Rakousku. Pozor však na děti, vyhlídka se nalézá na velmi strmé skále!

Vracíme se zpět na silnici a klesáme k řece Dyji. Přejdeme most pro pěší a cyklisty a ocitneme se v Hardeggu, kde můžeme navštívit Hardeggský hrad. Při zpáteční cestě se bohužel nevyhneme prudšímu 1,5 km dlouhému kopci. Pokud nechceme stoupat, musí nám pohled na rakouský Hardegg postačit z Hardeggské vyhlídky. Do Čížova se navrátíme stejnou cestou.

V Čížově je možnost občerstvení se v restauraci s venkovním posezením.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Čížov

První zmínky o obci pocházejí ze 14. století., v okolí jsou nálezy i z mladší doby kamenné. Čížov je ze všech stran obklopen Národním parkem Podyjí . V obci sídlí správa národního parku.

Okrajem obce procházela v době hluboké totality „železná opona", která neprodyšně uzavírala státní hranici s Rakouskem. Železná opona začala vznikat počátkem padesátých let 20. století. Podél státní hranice byly rozmístěny vysoké strážní věže. Mezi nimi byly nataženy tři ostnaté ploty, které na místě stály až do roku 1989. První byl vysoký cca 2 metry a byl opatřen o signalizaci v případě narušení. Druhý měřil 2,5 metru, do roku 1965 jím procházelo napětí 3000-6000 voltů. Třetí plot sloužil jako ochrana zvěře, aby se nedostala do blízkosti elektrického napětí. Při pokusech o útěk nebo při střetu s nevinnými náhodnými turisty zemřelo na železné oponě asi 390 civilistů. Pohraničníků bylo ovšem více, a to 648. O život přišli následkem špatné manipulace se zbraněmi a elektrickým napětím, při přestřelkách. Překvapení vyvolává číslo 208, které představuje počet sebevražd pohraničníků.

Do budoucna se plánuje rozšíření současné rekonstrukce "železné opony" v Čížově o další linii plotu, aby co nejvíce toto místo odpovídalo původní podobě. 

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Výlet z Havraníků na Sealsfieldův kámen
Výlet z Havraníků na Sealsfieldův kámen

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Havraníků přes Popice na vyhlídku Sealsfieldův kámen a zpět do Havraníků

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla

a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  8 km

Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku
Výlety s dětmi: Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lukova na zříceninu Nový Hrádek, do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět do Lukova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  26 km

Na Kraví horu a Sealsfieldův kámen
phoca thumb m 4-schealsfielduv-kamen

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: Z Havraníků přes Popice na Kraví horu, na Sealsfieldův kámen a zpět do Havraníků

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  14 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů