Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Jižní Morava - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 17. 12. 2014
Výlety s dětmi: Cyklovýlet na Nový Hrádek a Hardeggskou vyhlídku

Turistická oblast: jižní Morava, Česká republika

Popis trasy výletu: z Lukova na zříceninu Nový Hrádek, do Čížova, na Hardeggskou vyhlídku a zpět do Lukova

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  26 km


Vyrazíme z obce Lukov, kde můžeme zaparkovat na návsi na značené cyklotrase č. 48. Projedeme částí obce Nová Ves a za ní míříme otevřenou krajinou k rozcestí „Příčky". Odtud zabočíme doprava do lesa a po cyklotrase 5002 postupně sjíždíme ke zřícenině hradu „Nový Hrádek".

Po případné prohlídce zříceniny se vrátíme stejnou cestou zpět do Lukova. Na návsi odbočíme doleva a pokračujeme asfaltovou cyklostezkou na okraj lesa, kde zahneme doprava. Stále se držíme cyklotrasy 48. Cesta již není tak kvalitní, lesní cesty střídají polní. Není ale problém zde projet i s cyklovozíkem. Dostaneme se k Čížovskému rybníku, z části jej objedeme a napojíme se na vedlejší silnici, po které vystoupáme až do Čížova. Tam máme možnost se občerstvit v restauraci s venkovním posezením. Na konci Čížova narazíme na pohraniční zátarasy s ostnatým drátem a vyhlídkovou věží, což návštěvníkům přibližuje, jak to vypadalo v době „železné opony".

Dále pokračujeme po silnici určené pouze pro pěší a cyklisty (cyklotrasa 5003) k odbočce na Hardeggskou vyhlídku. Jedná se o střídavé stoupání a klesání. Od odbočky na Hardeggskou vyhlídku musíme projet resp. spíše projít cca 400 metrů lesem vedeni modrou tvarovou značkou. Z dřevěné vyhlídky se nabízí nádherný výhled do údolí řeky Dyje a obce Hardegg s hradem. Pozor však na děti, vyhlídka se nalézá na velmi strmé skále!!

Vracíme se zpět stejnou cestou, případně ještě můžeme sjet do Hardeggu (přes Dyji vede most pro pěší a cyklisty). Počítejme ovšem s tím, že při zpáteční cestě musíme vyšlápnout prudší 1,5 km dlouhý kopec.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Nový Hrádek

Hrad "Nový Hrádek" nechal postavit Jan Jindřich Lucemburský v druhé polovině 14. století ve výšce 80 metrů nad hladinou Dyje. V průběhu 15. století byl hrad rozšiřován. Během třicetileté války v 17. století došlo k obsazení a částečnému poboření hradu Švédy. Od té doby byl hrad obýván pouze zčásti. Počátkem padesátých let 20. století se Nový Hrádek ocitl v tzv. zakázaném pásmu, do něhož měli přístup jen vojáci Pohraniční stráže. Po roce 1989 došlo opět k zpřístupnění hradu a v roce 2002 ho vláda ČR vyhlásila za národní kulturní památku.

Zřícenina hradu „Nový Hrádek" je přístupná od 1. května do 30. září v návštěvních hodinách, kdy probíhají prohlídky s průvodcem.

 

Čížov

První zmínky o obci pocházejí ze 14. století., v okolí jsou nálezy i z mladší doby kamenné. Čížov je ze všech stran obklopen Národním parkem Podyjí. V obci sídlí správa národního parku.

Okrajem obce procházela v době hluboké totality „železná opona", která neprodyšně uzavírala státní hranici s Rakouskem. Železná opona začala vznikat počátkem padesátých let 20. století. Podél státní hranice byly rozmístěny vysoké strážní věže. Mezi nimi byly nataženy tři ostnaté ploty, které na místě stály až do roku 1989. První byl vysoký cca 2 metry a byl opatřen o signalizaci v případě narušení. Druhý měřil 2,5 metru, do roku 1965 jím procházelo napětí 3000-6000 voltů. Třetí plot sloužil jako ochrana zvěře, aby se nedostala do blízkosti elektrického napětí. Při pokusech o útěk nebo při střetu s nevinnými náhodnými turisty zemřelo na železné oponě asi 390 civilistů. Pohraničníků bylo ovšem více, a to 648. O život přišli následkem špatné manipulace se zbraněmi a elektrickým napětím, při přestřelkách. Překvapení vyvolává číslo 208, které představuje počet sebevražd pohraničníků.

Do budoucna se plánuje rozšíření současné rekonstrukce "železné opony" o další linii plotu, aby co nejvíce toto místo odpovídalo původní podobě.

 

Video

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklistický okruh ze Stožce přes Plešné jezero
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Stožce přes Plešné jezero, Jelení Vrchy a Černý Kříž

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  28 km

Cyklovýlet Kyjovským údolím
phoca thumb m 5-kyjovske-udoli

Turistická oblast: Českosaské Švýcarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: od informačního střediska Saula přes Doubice, Kyjov do Zadní Doubice a zpět

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 24 km

Cyklovýlet z Kvildy na Knížecí Pláně a Bučinu
Cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě

Turistická oblast: Šumava, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Kvildy na Knížecí Pláně, Bučinu a zpět na Kvildu

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: kopcovitý

Celková délka cyklotrasy:  23 km

Tipy kam s dětmi na jižní Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na jižní Moravě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na jižní Moravě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na jižní Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na jižní Moravě.
atrakce Hravé děti určitě zaujmou atrakce a zábava pro děti na jižní Moravě. hriste Pohyb a hru pro vaše ratolesti zaručí dětská hřiště, dětské koutky a dětské herny na jižní Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na jižní Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na jižní Moravě.