S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 25. 9. 2015
S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hrubé Skály k hradu Valdštejn a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km


Auto zaparkujeme na placeném parkovišti u zámku Hrubá Skála nacházející se asi 6 km od Turnova. S kočárkem je možné se podívat na nádvoří zámku. Od parkoviště se napojíme na červenou turistickou značku (souběžně červeně značenou cyklotrasu 4078). Během cesty se k nám připojí a zase odpojí několik turistických značek, pouze samotná červená turistická značka s červenou cyklistickou značkou nás zavedou až k cíli našeho výletu, hradu Valdštejn, a proto se tohoto značení budeme držet po celou dobu procházky. Cestou shlédneme zajímavé skalní pískovcové útvary.

Vydáme se po asfaltové silnici s minimálním provozem. Po 350 metrech odbočíme doprava k rozcestí U Adamova lože. Asfaltka odtud klesá dolů. Po chvíli se červená turistická značka stáčí doprava do Arboreta Bukovina nebo lze jít dále rovně. Po opuštění druhé branky arboreta zahneme doleva k rozcestí Arboretum Bukovina, kam dojdeme i po hlavní cestě, odkud se již pohybujeme po široké zpevněné lesní cestě. Zanedlouho začneme stoupat. Dostaneme se na skalní plošinu, z které vedou odbočky na vyhlídky nabízející krásné rozhledy na jednotlivé věže a skupiny Hruboskalského skalního města. První odbočka vede k vyhlídce "Na Kapelu", k níž lze dojet s kočárkem. Po chvilce přímo u cesty narazíme na "Vyhlídku". Další vyhlídka nese název "U Lvíčka". Poskytuje okouzlující rozhled na okolní skály - Čertovu ruku, oblast Majáku, Lvíčka, Sfingu, Mužíčka, Lavici, Cikána, Kapelníka a mnohé další, v pozadí je vidět vrch Kozákov. K této vyhlídce je přístup členitější, ale rozhodně stojí za to ji navštívit a u kočárku se vystřídat, je to jen pár desítek metrů. K hradu Valdštejn následují střídavá stoupání a klesání přes rozcestí U Radče, Jižní sedlo, U Kavčin a Valdštejn – hrad.

 

Prohlídka hradu Valdštejn s kočárkem

V případě, že se rozhodneme jít na hrad, u rozcestí Valdštejn - hrad zabočíme doprava. Po mostě vkročíme do hlavní brány, za níž se nalézá pokladna. Po areálu hradu kromě vnitřních interiérů máme volný pohyb, pokud si koupíme vstupné bez průvodce. Všechny venkovní části hradu není s kočárkem možné navštívit. Bezbariérový přístup je jen v první části hradu ke kostelu, odkud je krásný výhled do kraje. Dále cesta pokračuje po schodech, skrz ve skále vytesaný podzemní vstup do hradního paláce a na vyhlídku.

O letních prázdninách se na hradě Valdštejně konají pro objednané dětské skupiny kostýmované prohlídky. Pořádají se tu také jednorázové akce, jednotlivé programy jsou k dispozici na oficiálních stránkách hradu.

Zpět k autu se vrátíme stejnou cestou.

Možnosti občerstvení jsou v hospůdce na hradě u rozcestí Valdštejn – hrad, v bufetech na parkovišti u zámku Hrubá Skála, v hotelu Štekl u parkoviště v Hrubé Skále nebo v hotelu (s venkovní terasou na nádvoří) zámku Hrubá Skála.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Hrad Valdštejn

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje, byl založen ve 13. století rodem Markvarticů, předchůdců rodu Valdštejnů. Ve 14. století ho převzali Vartenberkové. V 15. století došlo k obsazení hradu husity, dalším střídáním majitelů a následnému opuštění hradu. Hrad a okolí obnovili v 18. století Valdštejnové. Sídlo měli v držení dalších 200 let. V 18. století tu zbudovali poutní místo mezi ruinami středověkého hradu. V tomto duchu pokračovali i poslední majitelé – Lexové z Aehrenthalu, kteří objekt zpřístupnili turistům. V okolí zbudovali turistické cesty, vyhlídky a založili arboretum. Nyní hrad Valdštejn patří městu Turnov.

 

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála byl původně hradem, který byl postaven ve 14. století Valdštejny na pískovcových skalách propojených mosty. V 16. století došlo k přestavbě na renesanční zámek. V 19. století Aehrentalové nechali zámek přestavět do stylu romantické novogotiky. Na zámek se vstupuje přes kamenný most (původně padací). Točilo se zde několik pohádek, v současné době je využíván jako hotel.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město

Zábavní areál Šťastná země

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město
Výlety s dětmi: Výlet na Valdštějn a Hrubou Skálu

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km

Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku
Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Hrubý Rohozec, procházka zámeckým parkem s možností vypůjčení piknikové deky a stolních her

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 300 m (z parkoviště na nádvoří a zpět)

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Lišného s možností návratu vlakem

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů