Okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn a Hruboskalské skalní město

Český ráj - výlety s dětmi

Aktualizováno 25. 9. 2015
Výlety s dětmi: Výlet na Valdštějn a Hrubou Skálu

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh ze Sedmihorek přes hrad Valdštejn (případná prohlídka hradu) a Hruboskalské skalní město zpět do Sedmihorek

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ne

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: mírně až středně kopcovitý

Celková délka trasy: 8 km


Na tento výlet vyrazíme z obce Sedmihorky, auto necháme na parkovišti u lázní, případně je možné do Sedmihorek dojet vlakem. Cestou spatříme mnoho pískovcových skalních útvarů, navštívíme hrad Valdštejnz vyhlídek se pokocháme krásnými panoramaty na Hruboskalské skalní město, kterým posléze budeme procházet a projdeme též arboretem. Okruh je dlouhý 8 km, a pokud půjdeme i na prohlídku hradu Valdštejn, určitě je dobré si na výlet vyhradit celý den.

 

Popis trasy

Od parkoviště v Sedmihorkách se vydáme zpět po silnici, kterou jsme přijeli, k první křižovatce, tam odbočíme vlevo. Jdeme vedle Pilského rybníka a kousek za ním se k nám přidá žlutá turistická značka. Mírně stoupáme stále po asfaltové cestě podél Smíchousova rybníka, vedle skalního útvaru Krokodýlí cesta a skalního hradu Čertova ruka. Nadále vedeni žlutou turistickou značkou po cca 1 km z asfaltky odbočíme doleva do strmého kopce. Po dalších 500 metrech se na asfaltku opět napojíme a po ní mírně vystoupáme až k hradu Valdštejn.

V případě, že se rozhodneme jít na hrad, po mostě vkročíme do hlavní brány, za níž se nalézá pokladna. Po areálu hradu Valdštejna kromě vnitřních expozic, máme volný pohyb, pokud si zakoupíme vstupné bez průvodce. Možná je i prohlídka s průvodcem, který nás provede celým hradem. V létě lze objednat pro skupinu dětí kostýmované prohlídky. Na Valdštejně se konají též různé jednorázové akce, jednotlivé programy jsou k dispozici na oficiálních stránkách hradu.

Asi 50 metrů před hradním mostem se nachází rozcestí Valdštejn – hrad, kde se můžeme občerstvit v "hospůdce na hradě". Odtud pokračujeme po červené turistické značce (souběžně červeně značené cyklotrase 4078). Cestou se k nám přidá a zase odpojí mnoho turistických značek, ale nám postačí sledovat pouze červené turistické a cyklistické značení až k rozcestí U Adamova lože.

Od rozcestí Valdštejn – hrad procházíme se střídavým stoupáním a klesáním přes rozcestí U Kavčin, Jižní sedlo a U Radče. Za rozcestím U Radče jsou na skalní plošině odbočky k vyhlídkám poskytujícím krásnou podívanou na jednotlivé věže a skupiny Hruboskalského skalního města. Nejprve zabočíme k vyhlídce U Lvíčka, odkud máme okouzlující rozhled na okolní skály - Čertovu ruku, oblast Majáku, Lvíčka, Sfingu, Mužíčka, Lavici, Cikána, Kapelníka a mnohé další, v pozadí spatříme vrch Kozákov. Po několika stech metrech míjíme přímo u cesty "Vyhlídku" a poslední odbočka vede k vyhlídce Na Kapelu.

Po návratu na hlavní cestu sejdeme dolů k rozcestí Arboretum – Bukovina, kde se cesta stáčí doleva do Arboreta Bukovina. Po opuštění druhé branky arboreta stoupáme po asfaltové cestě k již zmíněnému rozcestí U Adamova lože. V těchto místech nás červená turistická značka opouští a my navážeme na modrou turistickou značku, která nás provází Hruboskalským skalním městem. 50 metrů od rozcestí se nalézá skalní „Adamovo lože“. Procházíme mezi skutečně obrovskými skalními útvary.

Následujícím odbočením na zelenou turistickou značku (vpravo) můžeme úzkým průchodem mezi skalami tzv. „myší dírou“ vyjít k parkovišti u zámku Hrubá Skála. Nachází se tu kostel sv. Josefa, který nás jistě zláká k prohlídce interiéru. Za poplatek je možné se podívat na nádvoří zámku Hrubá Skála, z něhož je pěkný pohled do krajiny Českého ráje. V současné době se v prostorách zámku nalézá hotel a veřejnosti je přístupná pouze věž.

Tuto odbočku ke Hrubé Skále do celkové trasy výletu nezahrnujeme, takže počítejme zhruba s 500 metry navíc.

Po případném návratu od zámku Hrubá Skála naše kroky směřují dále po modré souběžně se zelenou turistickou značkou k rozcestí Osudová. Zde se modrá značka odklání a my se už jen po zelené značce vracíme do Sedmihorek.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

 

Hrad Valdštejn

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje, byl založen ve 13. století rodem Markvarticů, předchůdců rodu Valdštejnů. Ve 14. století ho převzali Vartenberkové. V 15. století došlo k obsazení hradu husity, dalším střídáním majitelů a následnému opuštění hradu. Hrad a okolí obnovili v 18. století Valdštejnové. Sídlo měli v držení dalších 200 let. V 18. století tu zbudovali poutní místo mezi ruinami středověkého hradu. V tomto duchu pokračovali i poslední majitelé – Lexové z Aehrenthalu, kteří objekt zpřístupnili turistům. V okolí zbudovali turistické cesty, vyhlídky a založili arboretum. Nyní hrad Valdštejn patří městu Turnov.

 

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála byl původně hradem, který byl postaven ve 14. století Valdštejny na pískovcových skalách propojených mosty. V 16. století došlo k přestavbě na renesanční zámek. V 19. století Aehrentalové nechali zámek přestavět do stylu romantické novogotiky. Na zámek se vstupuje přes kamenný most (původně padací). Točilo se zde několik pohádek, v současné době je využíván jako hotel.

 

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zábavní areál Šťastná země

S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn
S kočárkem z Hrubé Skály k hradu Valdštejn

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Hrubé Skály k hradu Valdštejn a zpět

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: mírně kopcovitý

Celková délka trasy: 6 km

Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku
Zámek Hrubý Rohozec, procházka a piknik v zámeckém parku

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka zámku Hrubý Rohozec, procházka zámeckým parkem s možností vypůjčení piknikové deky a stolních her

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 300 m (z parkoviště na nádvoří a zpět)

Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem
Cyklostezkou Jizera z Turnova přes Malou Skálu do Lišného s možností návratu vlakem

Turistická oblast: Český ráj, Česká republika

Popis trasy výletu: z Turnova kolem zámku Hrubý Rohozec, přes Dolánky, Malou Skálu do Líšného s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 22 km (tam i zpět), 12 km (při návratu vlakem)

Tipy kam s dětmi ve středních Čechách

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v okolí Prahy, na Kokořínsku, v Posázaví a v Českém ráji. cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v okolí Prahy, v Posázaví a v Českém ráji.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi ve středních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti ve středních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách ve středních Čechách. materska-centra Mateřská centra nabízejí hlídání dětí, angličtinu pro děti a další zájmové kroužky pro děti ve středních Čechách. 

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů