Procházka z Pusteven na Radegast a Radhošť

Beskydy, Valašsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 5. 2. 2015
Procházka z Pusteven na Radegast a Radhošť

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Pusteven na vrchol Radegast a Radhošť

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý, mírně kopcovitý

Celková délka trasy:  8 km


Příjemnou procházku po Moravskoslezských Beskydech, kterou můžeme absolvovat i s kočárkem, nabízí trasa po hřebeni Radhošťské hornatiny.

Výchozím bodem je nám vrchol Pustevny, na který se dá vyjet autem po silnici z Prostřední Bečvy. Pustevny se nacházejí v nadmořské výšce 1018 m, stojí zde dřevěné stavby „Libušín a Maměnka“ postavené v lidovém slohu. Nalézá se tu také horní stanice dvousedačkové lanovky z Trojanovic.

Od Pusteven se vydáme směrem na západ po Naučné stezce Radegast (modrá turistická značka). Cíl našeho nenáročného výletu jsme zvolili kostel sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhošť. Cesta vede po rovině nebo do pozvolného kopce, je dostatečně široká a zpevněná, proto by neměl být problém po ní jet se sportovním kočárkem do terénu.

Naše první zastavení je hned po 500 metrech u vyhlídkového altánu Cyrilka, odkud máme pěkný pohled na stavby na Pustevnách. Po kilometru se ocitneme u sochy Radegasta. Můžeme se zde občerstvit v kiosku. Pokračujeme přes rozcestí Radhošť-hřeben na vrchol Radhošť (1 129 m) s dřevěným kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Radhošť nám poskytuje krásné výhledy na Beskydy, Valašsko, Jeseníky (Praděd), Malou a Velkou Fatru.

V okolí Pusteven se vyskytují místa, kam je možné zajít s dětmi. V nedalekém Rožnově pod Radhoštěm můžeme navštívit Valašské muzeum v přírodě a Gibon park s atrakcemi pro děti. V Trojanovicích – Ráztoce objevíme v lese Horský lanový park Tarzanie, který myslí i na děti ve věku 3-10 let.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Pustevny

Pustevny leží v 1018 m n. m. Název byl odvozen od slova poutníci, kteří tu žili. Na vrcholu dominují dřevěné stavby „ Maměnka a Libušín“, které byly vybudovány dle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče ve stylu lidové architektury. Na výzdobě interiéru se podíleli malíři Mikoláš Aleš a Karel Štapfer. Nalézá se zde hotel a stylová restaurace. Dalším dílem, které vzešlo na Pustevnách z návrhu Dušana Jurkoviče, je dřevěná valašská zvonička. Celý areál Pusteven byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Pustevny jsou také lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky, dvousedačkovou lanovkou a 9 sjezdovkami. Původní lanovka s jednomístnými sedačkami z roku 1940 byla první sedačkovou lanovkou na světě.

 

Socha Radegasta

Radegast představuje pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Modla Radegasta byla věrozvěsty Konstantinem a Metodějem v 9. století odstraněna. Současná podoba Radegasta je prací frenštátského rodáka Albína Poláška z roku 1930. Socha vyrobená z umělého kamene s železnou vložkou však nedokázala odolávat nepřízni počasí a byla v roce 1998 nahrazena imitací ze žuly. Autory repliky Radegasta se stali akademický sochař Miroslav Machala, kameníci Jan Sobek a Miroslav Zubíček.


Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v r. 1898 dle návrhu architekta Skibiňského. Jedná se o jednolodní stavbu s kopulí, která charakterizuje byzantskou architekturu. V roce 1926 došlo na kostele k úpravě, byl obložen šindeli a nad vchodem byla umístěna jehlancová věž. Socha Cyrila a Metoděje situovaná před kostelem je dílem Albína Poláška.

 

Fotogalerie

Komentáře  

 
#1 Sabina 2016-02-28 16:06
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda procházka z Pusteven na Radegast a Radhošť je možná i v zimě.
Děkuji za odpověď Líbalová
 

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm
Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou Bečva údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, možnost návratu cyklobusem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 17 km (při cestě zpět autobusem)

Cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí
Cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí

Turistická oblast: Beskydy - Valašsko, Česká republika

Popis trasy výletu: cyklostezkou Bečva z Rožnova pod Radhoštěm přes Zubří do Valašského Meziříčí s možností návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický, na in-line bruslích

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 18 km (při cestě zpět vlakem)

Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Domácí zvířata ve Valašském muzeu v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

Lokalita: Rožnov pod Radhoštěm, střední Morava

 

Druh zábavy: domácí zvířata ve skanzenu

 

Doporučený věk dětí: 2+

Tipy kam s dětmi na střední Moravě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety v BeskydechChřibech, Hané, Slovácku, Jeseníkách a Rychlebských horách cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy v BeskydechChřibech, Hané a Slovácku.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi na střední Moravě do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti na střední Moravě
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách na střední Moravě. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech v Jeseníkách a Beskydech.

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů