Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova

Karlovarsko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Aktualizováno 14. 9. 2015
Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Chebu přes Jindřichov, Chocovice, Nebanice, Mostov, Kynšperk nad Ohří, Dasnice, Chlumek, Hlavno a Citice do Sokolova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 35 km (při návratu vlakem), 70 km (tam i zpět)


Z Chebu se vydáme na 35 kilometrů dlouhou trasu po cyklostezce Ohře vedoucí přes Kynšperk nad Ohří do Sokolova. Stezka je značena jako cyklotrasa č. 6. Ke zpáteční cestě lze využít z většiny obcí přepravu vlakem.

První část výletu z Chebu do Mostova je zcela rovinatá a vhodná i pro nejmenší děti. Díky hladkému asfaltovému povrchu po ní můžou vyrazit i in-line bruslaři. Na cyklostezku se napojíme u hlavního silničního mostu přes řeku Ohři (v ulici Pobřežní). Pokud pojedeme od vlakového nádraží, dovedou nás sem značky cyklotrasy č. 6. Po opuštění Chebu projíždíme převážně otevřenou krajinou. Řeku Ohře máme většinou na dohled, několikrát ji přejedeme. Řeka i cyklostezka se stáčí různými směry. Projedeme obcí Jindřichov, okrajem Chocovic, téměř zaniklou vesnicí Vokov a okrajem Nebanic (zde je občerstvení). V Mostově můžeme odbočit k romatickému zámku, kde sídlí hotel a muzeum porcelánu.

Od Mostova to na brusle již není, po projetí javorovou alejí nás čeká první kratší stoupání a následné klesání. V Kynšperku nad Ohří cyklotrasa č. 6 objíždí město ze severozápadní strany. Za Kynšperkem projíždíme krásným rovinatým úsekem podél železniční trati. Za Dasnicemi se odkloníme od řeky a připravíme se na největší stoupání na trase v délce asi 500 metrů a převýšením 40 metrů – tedy nic dramatického, menší děti však budou muset tlačit.

Na návrší projedeme osadou Chlumek, chvíli ještě stoupáme a pak postupně sjíždíme přes Hlavno a Citice do Sokolova. V Sokolově za velkým silničním mostem přejedeme na levý břeh Ohře, kde se nachází vlakové nádraží. Cyklostezka dál pokračuje až do Karlových Varů, více ve výletě - Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova.

 

Zajímavosti po cestě

  • Kaple sv. Máří Magdalény – u mostu přes řeku, na levém břehu v místech téměř zaniklé obce Vokov. Obec vznikla nejspíš již ve 12. století a byla majetkem Chebského hradu. Další památky po vsi Vokovsocha sv. Jana Nepomuckého u mostu z roku 1780 od neznámého lidového umělce, na protějším břehu od kaple - 1 km východním směrem zbytky tvrze ze 13. století v podobě nerovného terénu a valů, zbytky mlýna u současných stavení před Nebanicemi - na levém břehu řeky asi 1 km od kaple.
  • Zámek Mostov – původní tvrz ze 14. století přestavěna na barokní zámek, v 19. století romanticky upraven. Rod Haasů, poslední majitelé zámku před nástupem socialismu, též vlastnili hornoslavkovskou porcelánku. Nynějším majitelem zámku Mostov - hornoslavkovská porcelánka Haas & Czjzek. V roce 2002 po rekonstrukci objekt zpřístupněn veřejnosti – expozice porcelánu (unikátní sbírka 15 kachlových kamen), hotel, restaurace a kavárna.
  • Chráněná javorová alej – na cestě z Mostova do Hlínové
  • JIMI střelnice s restaurací – v Hlínové odbočka z trasy 500 metrů – krytá střelnice, paintballové hry, občerstvení
  • Lávka v Kynšperku nad Ohří – 63 metrů dlouhá dřevěná lávka z roku 1947 spojující centrum města s nádražím
  • Obec Dasnice – dasnická roubenka s hrázděným štítem, hospůdka U Bobra

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet do západočeského Chebu – hrad a další zajímavosti

Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova

 

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova
Cyklostezka Ohře – z Karlových Varů do Sokolova

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Karlových Varů kolem Svatošských skal, přes Loket a Královské Poříčí do Sokolova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 29 km (při návratu vlakem), 58 km (tam i zpět)

Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg
Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Františkových Lázní přes Ostroh s návštěvou hradu Seeberg

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km

Hrad Loket - výhled z věže, autentická ukázka středověkého mučení a muzeum zbraní
Hrad Loket

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: prohlídka hradu Loket (celoroční)

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří hradu)

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří hradu)

Terén: kopcovitý

Celková délka trasy: 800 m (z parkoviště na náměstí k hradu a zpět)

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě