NPR SOOS - naučná stezka rašeliništěm a slatiništěm

Karlovarsko - výlety s dětmi

Aktualizováno 19. 4. 2016
NPR SOOS - naučná stezka rašeliništěm a slatiništěm

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh po naučné stezce SOOS

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2 km


Nedaleko Františkových Lázní se nalézá unikátní národní přírodní rezervace SOOS vyhlášená v roce 1967. Představuje soustavu rašelinišť, slatinišť, rybníků, mokřadů a množství minerálních pramenů. Prochází tudy naučná stezka SOOS.

Naučná stezka SOOS je dlouhá 1,2 km, celý okruh s návratem na parkoviště měří 2 km. Má 9 zastavení, je bezbariérově upravena, vede po povalovém chodníku a z menší části po asfaltové silničce. Parkoviště je hned u vstupu do NPR SOOS (zpřístupněné veřejnosti). Ze železniční zastávky Nový Drahov je to 200 metrů.

NPR SOOS je mimořádnou geologickou lokalitou. Velký význam má však i z hlediska botanického a zoologického. Žije tu spousta vodních ptáků a obojživelníků. Rostou zde mokřadní a slanomilné rostliny (tzv. halofyty), které se běžně vyskytují na mořských březích nebo vzácných slaniscích.

 

Dávná historie SOOSU

Z třetihorní příkopové propadliny neodtékala voda a na místě se vytvořilo jezero. Střední část jezera byla zanesena křemičitým pískem. Na konci čtvrtohor se tu začala usazovat rašelina a slatina. Z podloží pronikaly do jezera minerální prameny. Na dně jezera s vysokým obsahem minerálních solí se usazovaly křemičité schránky po odumřelých řasách - rozsivkách a vznikla tak vrstva nerostu – křemeliny (křemelinový štít). V 19. století byla okolní rašelina a slatina (rašelina obohacená o minerální soli) ve velkém množství vytěžena. Jezero již ustoupilo, a proto jej při návštěvě NPR SOOS nespatříme, budeme se vlastně pohybovat po jeho dně.

 

Popis naučné stezky SOOS

Naučná stezka SOOS vede po dně zaniklého slaného (minerálního) jezera. Při jejím procházení dojdeme k Císařskému prameni.

Po obnaženém křemelinovém štítu dorazíme k tzv. mofetám, což jsou nepravé bahenní sopky. Jedná se o kráterovité otvory, které vznikají pronikáním oxidu uhličitého na povrch zemský. Ten se uvolňuje z hloubky několika kilometrů chladnutím žuly, vytlačí část povrchové vody, uvede ji do varu a dochází k zajímavému přírodnímu úkazu v podobě bublající vody. Pokud nastane suché období a dojde k poklesu spodních vod, tak lze pozorovat z otvoru pouze vystupující čistý plyn za doprovodu syčení.

Pokračujeme podél slanisek, která jsou ukázkou zvláštního typu mokřadu s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Roste tu slanomilná vegetace (tzv. halofyty).

Napojíme se na asfaltovou silničku vedoucí podél Muzeální úzkorozchodné železnice Kateřina a okolo minerálního pramene Věra, kde si přečteme poslední informační tabuli naučné stezky s číslem 9. Po chvíli se asfaltka stáčí doleva a my se vrátíme k výchozímu místu na parkoviště, kde uzavíráme okruh.

 

Další zajímavosti V NPR SOOS

Ve vstupních prostorách do NPR SOOS s naučnou stezkou se nalézá geopark, stanice pro záchranu živočichů, malá obora s daňky, muzeum s expozicemi věnovanými dějinám Země, přírodě Chebska a SOOSu, kde jsou kromě jiného vystaveny modely prehistorických dinosaurů a vycpaných ptáků.

 

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Další tipy kam s dětmi v okolí

Muzea v NPR SOOS - DINO pavilon a přírodovědná expozice Chebska

Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina s expozicí v rezervaci SOOS

 

Fotogalerie

 

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

rezervace-soos.cz

Mohlo by vás zajímat

Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova
Cyklostezka Ohře – z Chebu do Sokolova

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: z Chebu přes Jindřichov, Chocovice, Nebanice, Mostov, Kynšperk nad Ohří, Dasnice, Chlumek, Hlavno a Citice do Sokolova, možnost návratu vlakem

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý

Celková délka cyklotrasy: 35 km (při návratu vlakem), 70 km (tam i zpět)

Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg
Cyklovýlet z Františkových Lázní na hrad Seeberg

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh z Františkových Lázní přes Ostroh s návštěvou hradu Seeberg

Typ výletu: cyklistický

Vhodné pro cyklovozíky: ano

Terén: rovinatý až mírně kopcovitý

Celková délka cyklotrasy: 18 km

Naučná stezka Kladská
Naučná stezka Kladská

Turistická oblast: Karlovarsko, Česká republika

Popis trasy výletu: okruh naučnou stezkou Kladská

Typ výletu: pěší

Vhodné pro kočárky: ano

Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Terén: rovinatý

Celková délka trasy: 2,5 km

Tipy kam s dětmi v západních Čechách a na Šumavě

pesi Pro malé turisty a maminky s kočárkem jsou tu pěší výlety na Plzeňsku, Karlovarsku a na Šumavě cyklo Pro cyklisty máme výlety s dětmi na kole – cyklostezky a cyklotrasy na Šumavě.
muzea-vystavy Nejen na podzim a v zimě se hodí tipy kam s dětmi v západních Čechách do muzea nebo na výstavu akce Stále něco nového se děje na akcích pro děti v západních Čechách
zviratka Zvířátka si děti užijí v ZOO a na farmách v západních Čechách. ubytovani Ubytování s dětmi najdete v hotelech a penzionech na Plzeňsku a na Šumavě

Mobilní mapová aplikace

Mapová aplikace Locus Pro

NOVINKA: V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

Instalace a použití aplikace

Mapa výletů