- Trasa výletu: z osady Rohy u obce Bohy ke zřícenině hradu Krašov
- Celková délka trasy: 4 km
- Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla
Popis
Výchozím bodem pěšího výletu ke zřícenině hradu Krašov je osada Rohy u obce Bohy. Před statkem objevíme cestu označenou žlutou turistickou značkou, za jejíž pravotočivou zatáčkou se nachází parkoviště. Dále již musíme pěšky po polní cestě, poté slušné lesní cestě po rovině až z mírného kopce. Stále následujeme žluté turistické značení. Ujdeme pouhých 800 metrů a stojíme u cíle našeho výletu.
Do dnešních dnů se zachovaly zbytky budov hospodářského předhradí - pivovar, sladovna, kovárna, cihelna a dva sklepy. Obdivovat můžeme také okrouhlou věž a zbytky tehdejšího dvoupatrového hradního paláce. Ze zříceniny hradu Krašov máme úžasný výhled na řeku Berounku.
Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašov pořádá různé kulturní akce, které jsou uvedeny na oficiálních stránkách hradu. V areálu hradu je možné si zakoupit suvenýry. Vstupné je dobrovolné.
Zajímavosti
Hrad Krašov a přírodní rezervace Krašov
Hrad Krašov byl založen v 1. polovině 13. století a patřil mezi významná raně gotická feudální sídla této oblasti Čech. V 16. století byl přestavěn v renesanční zámek. Od druhé poloviny 17. století jej vlastnil klášter a podílel se na barokních úpravách. Po zrušení kláštera v roce 1785 hrad rychle zpustl.
Zřícenina hradu Krašov se vypíná na strmém svahu přírodní rezervace Krašov, která byla vyhlášena výnosem ministerstva školství, věd a umění již v roce 1952. PR Krašov se rozprostírá na příkrých skalnatých stráních levého svahu údolí Berounky a v přilehlých bočních údolích. Předmětem ochrany jsou teplomilné svahové porosty a skalní společenstva teplomilného a suchomilného rostlinstva střední Berounky. Existence hradu, který byl zřejmě odlesněn, přispěla k vývoji této přírodní rezervace. Nejcennější společenstvo přírodní rezervace Krašov s původně zachovalou vegetací je skalní step přímo pod zříceninou orientovaná na jih. Roste tu například skalník celokrajný, trnka obecná, brslen evropský, svída krvavá, javor babyka, sleziník severní, hlaváček bledožlutý, strdivka sedmihradská, česnek horský, čistec přímý, svízel siný a jiné. K zdejším ohroženým druhům rostlin náleží tařice skalní, kavyla Ivanova a bělozářka liliovitá. Ze stromů mají v rezervaci zastoupení borovice lesní, dub zimní, habr obecný, lípa srdčitá a smrk ztepilý. Toto území se vyznačuje také bohatým výskytem druhů teplomilného lesního a lesostepního hmyzu, z něhož je tu nejpočetnější krasec a tesařík. V PR Krašov bylo zaznamenáno 113 druhů obratlovců. K těm vzácnějším patří rosnička zelená, mlok skvrnitý, rejsek obecný, výr velký nebo užovka podplamatá. U řeky žije ledňáček říční.
Fotogalerie
Oficiální stránky
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:
Trasa výletu na mapě
Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.
Další tipy kam s dětmi v okolí
Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn
- Trasa výletu: od odbočky na Horní Liblín ke zřícenině hradu Libštejn a zpět
- Celková délka trasy: 4 km
- Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
S dětmi na zříceninu hradu Krakovec
- 8.4 km
- Okolí Prahy - výlety s dětmi
- Trasa výletu: prohlídka zříceniny hradu Krakovec
- Celková délka trasy: 1 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano (pouze na nádvoří zříceniny)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze na nádvoří zříceniny)