Pěší výlet na zříceninu hradu Libštejn

 • Trasa výletu: od odbočky na Horní Liblín ke zřícenině hradu Libštejn a zpět
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Zřícenina hradu Libštejn stojí na skalnatém vrchu, který na západní straně spadá příkře do údolí řeky Berounky, na severu a jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků. Tento výlet je výhradně pěší a zcela nevhodný pro kočárek. Po celou dobu procházíme lesem po stráni nad řekou Berounkou, po níž dorazíme ke skalnatému ostrohu s torzem hradu.

Trasa výletu

Zaparkujeme na menší travnaté ploše u silnice 232 spojující Rokycany a Kralovice, u "dolní" odbočky na Horní Liblín. Odbočky z hlavní silnice na Horní Liblín jsou dvě, v tomto případě se jedná o níže položenou odbočku (blíže ke Kralovicím). Pokud nebude místo k zaparkování (maximálně pro 3 auta), musíme zajet do Horního Liblína a kousek sejdeme po vedlejší silničce.

Ke zřícenině hradu Libštejn nás zavede červená turistická značka. Vydáme se po pěšině ve strmém svahu, která je místy trochu zkosená dolů. Trasa kopíruje pod námi tekoucí řeku Berounku. Po zdolání 1,5 kilometru se nalézáme na plácku s lavičkami, odkud se nám již rýsuje pohled na zříceninu hradu Libštejn. Nezbývá nám nic jiného, než vystoupat závěrečný úsek přímo do prostor tehdejšího hradu. Bohužel, vzrostlé stromy nám odsud brání výhledu na řeku Berounku a její blízké okolí. A tak si alespoň prohlédneme dochované části hradu. K vidění je větší hranolovitá věž, čelní palác v jádře hradu, spodní palác s baštou v západní části hradu a ostatní neúplné pozůstatky. Zpátky k autu se vrátíme po stejné cestě.

Pokud jsme se na výlet vypravili s většími nebo s menšími zdatnými dětmi, můžeme se ještě podívat k nedaleké zřícenině hradu Krašov.

Zajímavosti

Hrad Libštejn

Okolní krajina patřila ve 12. a 13. století svatojiřskému klášteru na Pražském hradě. Ve 14. století se stal vlastníkem pozemků služebník Karla IV. Oldřich Tista z Hedčan. Dalším majitelem byl rod Kolovratů (asi 1379 – 1510), jež byl psán jako „Libštejnští z Kolovrat“. Měli sídlo i na nedalekém hradě Krašov. Kolovratové nebyli stoupenci husitství a během obléhání byli nuceni s husity uzavřít dohodu, kterou poctivě plnili.

Poté celé panství získali nevlastní synové zesnulého Albrechta z Kolovrat - Valdštejnové. V tu dobu celý majetek pojímalo 25 vesnic a polovina Kralovic. Dědictví se však postupně rozprodávalo a v roce 1590 se Libštejn uváděl již jako pustý. V roce 1639 byl hrad vypálen Švédy a následně bylo jeho zdivo používáno ke stavbě zámku Liblín, který se stal nově střediskem panství.

Fotogalerie

Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Cesta k zřícenině hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Zřícenina hradu Libštejn
Lavičky pod zříceninou Libštejn
Lavičky pod zříceninou Libštejn

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Zřícenina hradu Krašov s úchvatným výhledem do údolí řeky Berounky

Zřícenina hradu Krašov s úchvatným výhledem do údolí řeky Berounky
 • Trasa výletu: z osady Rohy u obce Bohy ke zřícenině hradu Krašov
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

POHÁDKOVÝ STATEK Břasy – Vranovice

POHÁDKOVÝ STATEK Břasy – Vranovice
 • Druh zábavy: pohádkové bytosti a strašidýlka doplněné o tradiční hospodářské stroje a náčiní v prostředí venkovského statku, venkovní a kryté hry, soutěže, dětský koutek, interaktivní dílnička, posezení, ohniště, čarokrámek
 • Doporučený věk dětí: 0+
 • Adresa: Břasy 31, Břasy - Vranovice, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 309 m / 353 m

Průměrné stoupání / klesání: 8.9 % / 10.6 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME