Upozornění: aktuální informace o akcích a otevření objektů ověřujte na oficiálních stránkách!

Prohlídky pro děti na zámku Mníšek pod Brdy

 • Trasa výletu: prohlídka zámku Mníšek pod Brdy - speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi i dětské kolektivy, možnost procházky kolem zámeckého rybníka
 • Celková délka trasy: parkoviště je 100 metrů od zámku, možnost 1 km okruhu kolem zámeckého rybníka
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří zámku)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří zámku)

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Mníšecký zámek se nachází nedaleko Prahy v krásné oblasti Brd, jež je hojně využívaná k výletům, turistice a rekreaci. Zámek je obklopen parkem, rybníky a přírodou a přitom zároveň stojí téměř uprostřed města. Jedná se o zajímavou stavbu čtvercového půdorysu se třemi nárožními věžemi. Otevřen je celoročně a nabízí speciální prohlídky a programy pro rodiny s dětmi i dětské kolektivy a klasické i kostýmované prohlídky pro dospělé.

Prohlídkové okruhy

„Pohádková prohlídka s princeznou Aničkou“ nás zavede do reprezentačních místností zámku, například jídelen, salónků, knihovny, kde děti v každém pokoji hádají, jaká pohádka se k nám zatoulala. Pomáhá jim při tom princezna Anička v krásných šatech a dlouhé vlečce. Délka 45 minut.

„Putování za zámeckými skřítky“ prochází také reprezentačními pokoji a vždy v každé místnosti představí jednoho domácího zámeckého skřítka, hodného nebo i zlobivého. Skřítkové mají různé pelíšky. Jeden bydlí ve skříni, jiný v krbu pánského salónku, další si vybral komůrku na přikládání do kamen. Délka prohlídky je 45 minut.

„Mazlíčci a zvířátka šlechtických pánů“ zahrnuje návštěvu soukromých komnat posledních majitelů zámku, mezi které patří ložnice, koupelny, dětský pokoj. Děti se dozvědí zajímavosti z historie společného života lidí a zvířat. Že středověcí králové rádi pozorovali krmení lvů a jiné divé zvěře, že se šlechtičny rády nechávaly portrétovat se svými psíky, že šlechtické děti z našeho zámku chovaly malou žabičku a mnoho dalšího. Délka 40 minut.

„Podvečerní prohlídky s andělem“ jsou oživené prohlídky pro děti, na které potkají také Bílou paní a anděla, který je povýší do šlechtického stavu a pasuje na rytíře a na princezny. Trvá 45 minut.

„Kouzelné sklepení“ představí ve dvou klenutých sklepních místnostech velké pohádkové bytosti ze zámku i podzámčí, které mají vztah k historii Mníšku, jako čertíka Brdíka, vodníka Ivánka, víly nebo pana krále. Délka 15 minut.

„Výtvarná dílna“ – zde si mohou děti samy nebo s pomocí rodičů vytvořit vlastnoručně památku z výletu. Můžou například zdobit obrázek zámku, vybarvovat sádrový odlitek s obličejem usměvavého skřítka nebo reliéfu zámku, malovat na hrníček.

„Královské radosti a starosti“ je program pro školní třídy, který doplňuje znalosti získané na hodinách dějepisu a vlastivědy. Představíme si stroj času a budeme cestovat od dob středověkých hradů až do moderního 20. století. Prohlídka zámku je spojena s vyplňováním výukových listů a jejich vyhodnocením. Délka programu je 90 minut.

„Expozice o historii odívání“ ukazuje na 77 malých panenkách různé trendy i výstřelky módy mnoha epoch od starověku a královny Kleopatry, přes další období, jež reprezentují například Ludvík XIV., Marie Terezie, Božena Němcová nebo Alžběta Bavorská zvaná Sissi, až k „pankačce“ z 20. století. Návštěva v délce 10 minut.

„Prvorepubliková prohlídka s vnučkou paní hraběnky“ je kostýmovaná prohlídka soukromých pokojů posledních majitelů zámku určená zejména milovníkům starých časů doby první republiky. Průvodkyně v roli vnučky paní hraběnky Terezie Kastové zavzpomíná na život své babičky a prozradí mnoho zajímavostí, které na klasických prohlídkách neuslyšíme. A možná dokonce potkáme i samotnou paní hraběnku. Prohlídka trvá 30 minut.

„Reprezentativní místnosti I. prohlídkové trasy“ – prohlídka představuje 11 bohatě zařízených historických interiérů, které byly využívány především ke slavnostním příležitostem. Uvidíme mimo jiné velké jídelny, vzácnou barokní kapli, salónky, knihovnu nebo pracovnu a v nich sbírky porcelánu, intarzovaného nábytku i portrétní galerii majitelů Mníšku. Délka 35 minut.

„Soukromé pokoje posledních majitelů na II. prohlídkové trase“ – prohlídka nás zavede, na rozdíl od I. trasy, do pokojů, které byly určeny k dennímu užívání. Patří sem koupelny, ložnice, dětský a hostinský pokoj a spatříme v nich již mnoho moderního zařízení z 19. a 20. století. Délka prohlídky 25 minut.

„Tematické prohlídky Velikonoční, Vánoční, Čarodějnické“ jsou prohlídky vztahující se k určitému období v roce a představující více i méně známé lidové zvyky a tradice s daným časem nebo svátkem spojené. Například proč se pálí čarodějnice? Jak rozeznat syrové vejce od vařeného a přitom ho nerozbít? Proč se váže lano kolem štědrovečerního stolu? Délka prohlídek 45 minut.

Fotogalerie

Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy
Zámek Mníšek pod Brdy - Marie Terezie
Zámek Mníšek pod Brdy - Marie Terezie

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.zamek-mnisek.cz

Další tipy kam s dětmi v okolí

Projížďka brdskými lesy na Černolické skály

Projížďka brdskými lesy na Černolické skály
 • Trasa výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi brdskými lesy do Černolic, okruh v Černolicích přes Černolické skály, návrat lesem po stejné trase na parkoviště
 • Celková délka cyklotrasy: 10 km
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Projížďka lesy nad Mníškem pod Brdy

Projížďka lesy nad Mníškem pod Brdy
 • Trasa výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi na poutní místo Skalka, Kytínskou louku a k lesní studánce Bílý kámen
 • Celková délka cyklotrasy: 19 km
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic

Cyklostezkou podél Berounky z Prahy do Řevnic
 • Trasa výletu: z Prahy-Velké Chuchle přes Radotín, Černošice a Dobřichovice do Řevnic, možnost návratu vlakem
 • Celková délka cyklotrasy: 45 km (tam a zpět), 23 km (při návratu vlakem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Farma Bojov - JÍZDY NA KONÍCH A PONY, MINI ZOO

Farma Bojov - JÍZDY NA KONÍCH A PONY, MINI ZOO
 • Druh zábavy: jízdy na koních a pony, příměstské tábory, minizoo
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Bojov 1, Bojov, Česká republika

Zoopark Karlštejn

Zoopark Karlštejn
 • Druh zábavy: zoopark
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Karlštejn 329, Karlštejn, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 397 m / 399 m

Průměrné stoupání / klesání: 2.9 % / 2.4 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Nyní na Google PlayNyní na App Store

Výlety v mobilní aplikaci

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME