Karlštejn – okružní trasa přes vyhlídku a prohlídka hradu

 • Trasa výletu: pěší okruh z obce Karlštejn přes vyhlídku pod Plešivcem, případně prohlídková trasa hradu Karlštejn
 • Celková délka trasy: 5 km (z vlakového nádraží), 3,5 km (z centrálního parkoviště)
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti odrážedla

Popis

Nejznámější český hrad založený českým králem a římským císařem Karlem IV. se nazývá Karlštejn. Vypíná se na vápencovém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky ve stejnojmenné obci uprostřed CHKO Český kras.

Doprava

K hradu Karlštejn se můžeme dopravit autem (placené parkoviště je 1 kilometr pod hradem), anebo příměstským vlakem „Elephant“ z Prahy Hlavního nádraží do stanice Karlštejn (vzdálené od hradu 1,5 kilometru).

Na hrad Karlštejn přes vyhlídku pod vrcholem Plešivec

Pro zpestření výletu jsme zvolili okružní cestu přes vyhlídku pod vrcholem Plešivec. Nepůjdeme po přímé cestě vzhůru k hradu jako většina turistů, ale vyrazíme po silnici podél řeky Berounky (směr Dobřichovice).

Na konci obce (250 metrů východně od centrálního parkoviště) zabočíme doleva a stoupáme po asfaltce mezi domy. Na křižovatce v lese zahneme doleva na žluté turistické značení a po lesní cestě dorazíme na louku s vyhlídkou, odkud se nám otevírá krásný pohled na hrad Karlštejn. Pak už jen sejdeme stále vedeni žlutou turistickou značkou na hlavní přístupovou silničku k hradu (rozcestí Karlštejn - pod hradem).

Po návštěvě hradního areálu a případném absolvování prohlídkové trasy se k autu či na vlakové nádraží vracíme po hlavní přístupové silnici (žlutá turistická značka) obklopené řadou obchůdků se suvenýry a restauracemi. Cestou je možné se podívat do Domu hodin Karlštejn nebo do Muzea betlémů Karlštejn.

Popis hradu Karlštejn

Karlštejn se skládá z předhradí, purkrabství se Studniční věží, obytné části s Císařským palácem a Mariánskou věží a Velké věže.

Purkrabství v současnosti slouží správě hradu, slavnostním a reprezentačním účelům. Ve Studniční věži se nalézá obchod se suvenýry a 81 metrů hluboká hradní studna. V Císařském paláci se nacházejí místnosti panovníkova dvora, ložnice Karla IV. a reprezentační prostory. V Mariánské věži jsou kostel Panny Marie s nástěnnými malbami a k němu přilehlá kaple sv. Kateřiny a také karlštejnská pokladnice a klenotnice. Nejcennější částí hradu je kaple sv. Kříže ve Velké věži uvnitř vyzdobená drahými kameny a zlacením. Na stěnách jsou umístěny obrazy od Mistra Theodorika. Jedná se o největší soubor středověkých maleb z jedné dílny na světě. V kapli sv. Kříže Karel IV. uložil a nechal střežit říšské korunovační klenoty a svaté relikvie.

Prohlídkové trasy s dětmi

Karlštejn je otevřený celoročně. S dětmi je vhodné navštívit méně časově náročnou komentovanou trasu procházející císařskou rezidecí Karla IV., při níž zavítáme do Císařského paláce s obytnými prostory pro panovníka i jeho dvorstvo a podíváme se také do reprezentačních místností. V Mariánské věži si prohlédneme kopii Svatováclavské koruny a jiné pozoruhodnosti. Touto trasou se provází i v období mimo hlavní turistickou sezónu, kdy nejsou veřejnosti přístupné všechny prostory hradu.

Dále lze s dětmi absolvovat návštěvu Velké věže s bývalou zbrojnicí a strážnicí a vyhlídkou z nejvyššího bodu hradu. 

Samostatnou prohlídku volně přístupného areálu je možné projít s mobilním audioprůvodcem staženým v aplikaci Tour stories.

 

Zajímavosti

Hrad Karlštejn – historie

Hrad Karlštejn byl založen v letech 1348 – 1357 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako bezpečné místo k uložení říšských korunovačních klenotů a ostatků svatých. Panovníkovi sloužil též k odpočinku. Hrad odolal husitskému obležení a ve 2. polovině 16. století byl renesančně upraven. Dnešní podobu Karlštejnu vtiskla puristická přestavba v 19. století.

Fotogalerie

Vyhlídka na hrad Karlštejn
Vyhlídka na hrad Karlštejn
Vyhlídka na hrad Karlštejn
Vyhlídka na hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.hrad-karlstejn.cz

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Hra v přírodě s příběhem, úkoly a pokladem - Karel, Blanka a středověký Karlštejn

Hra v přírodě s příběhem, úkoly a pokladem - Karel, Blanka a středověký Karlštejn
 • Trasa výletu: od kostela svatého Palmácia v Karlštejně přes hrad Karlštejn, dub Sedmi bratří a Královu studni do Srbska
 • Celková délka trasy: 6 km (hra v přírodě) + cca 1 km od nádraží Karlštejn k začátku hry a 1,5 km od konce hry na vlak do Srbska
 • Terén: kopcovitý (2/3 do kopce, 1/3 z kopce)
 • Vhodné pro kočárky: terénní
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Muzeum voskových figurín Karlštejn

Muzeum voskových figurín Karlštejn
 • Druh zábavy: muzeum voskových figurín
 • Doporučený věk dětí: 6+
 • Adresa: Karlštejn 173, Karlštejn, Česká republika

Muzeum betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn
 • Druh zábavy: muzeum betlémů, akce pro děti, pohyblivé betlémy
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Adresa: Karlštejn 13, Karlštejn, Česká republika

Zoopark Karlštejn

Zoopark Karlštejn
 • Druh zábavy: zoopark
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Karlštejn 329, Karlštejn, Česká republika

Hra v přírodě s příběhem, úkoly a pokladem - Záhady v lomu Velká Amerika a okolí

Hra v přírodě s příběhem, úkoly a pokladem - Záhady v lomu Velká Amerika a okolí
 • Trasa výletu: z vyhlídky na východní straně lomu Velká Amerika, kolem lomů Mexiko, Kanada a Malá Amerika, k tajemnému vrchu Doutnáč, ke skalám a jeskyni u vodopádů Bubovického potoka a kolem Kubrichtovy boudy k Berounce do Srbska (nebo na Karlštejn), využití příměstských autobusových a vlakových spojů
 • Celková délka trasy: 5,5 km (trasa hry v přírodě) + cca 1,5 km (od Mořiny k začátku hry) a 1,5 km (od konce hry do Srbska na příměstský vlak)
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 213 m / 335 m

Průměrné stoupání / klesání: 8.3 % / 8.2 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME