Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena

 • Trasa výletu: z Třeboně přes NPR Stará a Nová řeka, kolem rybničních soustav, k pískovnám Tušť a Majdalena u Suchdola nad Lužnicí a přes obec Branná
 • Celková délka cyklotrasy: 45 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Tento cyklistický výlet vede po rovině, převážně po lesních cestách a z menší části po silnicích 3. třídy s malým provozem. Trasa prochází přírodní rezervací s meandry, slepými rameny řeky Lužnice a okolní nivou, kolem několika rybníků a pískoven Tušť a Majdalena, kde se v letních měsících můžeme vykoupat. V tutu dobu doporučujeme vzít s sebou repelent kvůli množství komárů!!

Z Třeboně přes NPR Stará a Nová řeka a kolem soustavy rybníků na rozcestí Starý Kanclíř

Cyklistický okruh zahájíme v Třeboni, zaparkovat je možné u vlakové zastávky Třeboň lázně. Odtud vyrazíme po žluté turistické značce. V úseku od Třeboně k okraji nedalekého lesa je Naučná stezka zdraví s herními prvky pro děti. Žlutá turistická trasa pokračuje po lesních cestách. Po cca 3 kilometrech jízdy dojedeme na rozcestí Mlýnská stoka a překřížíme silnici.

Zanedlouho vjíždíme do NPR Stará a Nová řeka, která je chráněná pro přirozené lesní porosty, mokřady a vzácné druhy živočichů. Přejedeme dřevěný můstek přes řeku Lužnici zvanou též Stará řeka (Novou řekou je označovaný umělý vodní kanál spojující Lužnici s Nežárkou) a dorazíme na rozcestí Novořecká bašta, kde rostou staré duby a lípy. Tady se k "naší" žluté turistické značce přidá ještě červená turistická značka a cyklotrasa Lužnická. Cesta rezervací pokračuje podél vodního kanálu Nová řeka na rozcestí U Dlouhého mostu, u něhož kanál přejedeme na druhý břeh. Po chvíli opouštíme rezervaci a po stále stejných značeních se dostaneme na rozcestí Starý Hospodář – rybník na břehu stejnojmenného rybníka. Žlutá značka zde odbočuje doleva, my se dáme doprava po červené turistické značce a objíždíme soustavu několika rybníků na rozcestí Starý Kanclíř.

Od rozcestí Novořecká bašta až na rozcestí Starý Kanclíř vede bezbariérová trasa.

Z rozcestí Starý Kanclíř k pískovnám Tušť a Majdalena

Na rozcestí Starý Kanclíř u rybníka stejného jména zahneme doprava na cyklotrasu značenou 1010. Po vedlejší silnici se dostaneme na rozcestí Kosky, kde přejedeme silnici č. 153. Po třech kilometrech jsme na křižovatce se silnicí, jež spojuje Hamr a Klikov. Po této vedlejší silnici (zároveň cyklotrase 1011) se dáme doprava ve směru do Klikova. V obci zabočíme doprava na cyklotrasu 1012 a míříme k pískovně Tušť. U pískovny se nalézá kemp a občerstvení. Za dobrého počasí se můžeme vykoupat, vstupné se neplatí.

Od pískovny Tušť (Velká pískovna) pokračujeme cca 1 kilometr po cyklotrase 1012 do Suchdola nad Lužnicí, tam zabočíme doprava do ulice Na Huti a po 500 metrech jsme u pískovny Majdalena (Cep I). Zde je další možnost koupání. Po případném vykoupání začneme pískovnu objíždět ze západní strany. Asi po 1 kilometru se napojíme na hlavní silnici, po níž se vydáme doleva a přejedeme železniční přejezd. Za ním odbočíme vpravo na lesní cestu a u pískovny Cep II se stočíme doleva na pěknou asfaltovou cestu. V roce 2012 se tu těžil písek, takže pískovna nebyla vhodná ke koupání.

Od pískovny Cep II u Suchdola nad Lužnicí zpět do Třeboně

Asfaltová cesta pískovnu Cep II zčásti objíždí, na její západní straně zahýbá doleva a vede lesem k vedlejší silnici. Cesta není nijak značena, doporučujeme se orientovat dle námi znázorněné trasy na mapě. Na silnici odbočíme doleva a držíme se čísla cyklotrasy 122, které nás doprovodí na rozcestí Třeboňská cesta a poté do osady Barbora. Cyklotrasa 122 vede přímo do Třeboně, ale bohužel po nekvalitní panelové cestě, pro cyklovozík dost nepohodlné. Raději se na křižovatce v osadě vypravíme doleva a po 4 kilometrech se ocitneme v obci Branná.

Z Branné do Třeboně to jsou 3 kilometry po silnici II/154 a další 3 kilometry po cyklostezce (cyklotrase 122) podél Opatovického rybníka a rybníka Svět.

Fotogalerie

Most přes řeku Lužnici (Starou řeku)
Most přes řeku Lužnici (Starou řeku)
Lesní cesta před rozc. Novořecká Bašta
Lesní cesta před rozc. Novořecká Bašta
Rybník Starý Hospodář
Rybník Starý Hospodář
Život na třeboňských rybnících
Život na třeboňských rybnících
Pískovna Tušť
Pískovna Tušť
Pískovna Majdalena
Pískovna Majdalena
Cesta do obce Branná
Cesta do obce Branná
Pasoucí se stádo koní
Pasoucí se stádo koní

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet do lázeňského města Třeboň

Výlet do lázeňského města Třeboň
 • Trasa výletu: po zajímavých místech a aktivitách s dětmi v Třeboni
 • Celková délka trasy: 9 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně a rezervací Stará a Nová řeka

Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně a rezervací Stará a Nová řeka
 • Trasa výletu: z Třeboně přes obce Nová Hlína a Stará Hlína, NPR Stará a Nová řeka, rozcestí Novořecká Bašta a Mlýnská stoka
 • Celková délka cyklotrasy: 22 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Naučná stezka zdraví Třeboň - Hradeček

Naučná stezka zdraví Třeboň - Hradeček
 • Trasa výletu: okruh naučnou stezkou zdraví od Hradecké brány v sousedství Masarykova náměstí v Třeboni
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Interaktivní expozice v Domě Štěpánka Netolického

Interaktivní expozice v Domě Štěpánka Netolického
 • Druh zábavy: interaktivní expozice věnovaná rybníkářství a rybníkáři a staviteli Štěpánku Netolickému
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Masarykovo náměstí 89/I, Třeboň, Česká republika

Dům přírody Třeboňska - stálá expozice Krajina a lidé se zábavnými úkoly a prvky pro děti

Dům přírody Třeboňska - stálá expozice Krajina a lidé se zábavnými úkoly a prvky pro děti
 • Druh zábavy: přírodovědná a historická expozice s interaktivními prvky
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Zámek 110, Třeboň, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 428 m / 483 m

Průměrné stoupání / klesání: 2 % / 2 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME