Cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně a rezervací Stará a Nová řeka

 • Trasa výletu: z Třeboně přes obce Nová Hlína a Stará Hlína, k Stříbřeckému mostu a odbočka k pomníku Emy Destinové, přes NPR Stará a Nová řeka na rozcestí Novořecká Bašta, návrat do Třeboně lesem přes rozcestí U Mlýnské stoky
 • Celková délka cyklotrasy: 22 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Celá trasa má rovinatý profil, vede po štěrkových a zpevněných lesních cestách, v menším úseku po silnici. V první části trasy z Třeboně k Stříbřeckému mostu pojedeme cyklistickou naučnou stezkou Okolo Třeboně, poté se přes NPR Stará a Nová řeka naše cesta bude stáčet zpět do Třeboně.

Z Třeboně k rybníku Zadní Kouty

Jako výchozí bod nenáročného cyklistického okruhu jsme zvolili vlakovou zastávku Třeboň lázně, v jejíž blízkosti je možné zaparkovat. Vyrazíme po cyklostezce podél silnice spojující centrum Třeboně s její částí „Na Kopečku“. Držíme se modré turistické značky souběžné s NS Okolo Třeboně, která po 500 metrech před vodárnou zahýbá doleva do ulice Vodárenská. Vyjíždíme z města, po kilometru na pravé straně míjíme Stupský rybník a za ním odbočku ke kapli sv. Víta. Za kaplí se nachází rybník Zadní Kouty a u něj občerstvení s venkovním posezením a menším dětským hřištěm.

Od rybníku Zadní Kouty k Stříbřeckému mostu

Vrátíme se na modrou tur. značku, rybník Zadní Kouty a následně Hraniční rybník objedeme zleva a stále po stejném turistickém značení pokračujeme až do obce Nová Hlína. Na rozcestí Nová Hlína v centru obce se dáme doleva. Po vyjetí z obce nás cesta mezi rybníkem Rožmberk (po levé straně) a rybníkem Vítek (po pravé straně) zavede k silnici I. třídy. Bohužel, musíme po ní urazit 600 metrový úsek do Staré Hlíny. Na silnici je velký provoz, ale je široká s odstavným pruhem a naštěstí se jedná jen o kousek! Na okraji Staré Hlíny vpravo spatříme kamenný most přes řeku Lužnici z roku 1781, který je oblíbeným cílem filmařů. V obci (rozcestí Stará Hlína) se vydáme doprava po vedlejší silnici s minimálním provozem označené jako cyklotrasa 1035 a Lužnická. Z obou stran míjíme další rybníky. Po 3,5 kilometrech jízdy ze Staré Hlíny jsme u Stříbřeckého mostu. Těsně před mostem nás zelená turistická značka nasměruje doleva k pomníku české operní pěvkyně Emy Destinové (400 metrů). Vedle pomníku stojí památný strom - dub letní starý 350 let.

Přes NPR Stará a Nová řeka a návrat do Třeboně

Od pomníku Emy Destinové se vrátíme zpět na silnici, vzápětí z ní odbočíme na červenou turistickou značku (současně cyklotrasa Lužnická a bezbariérová stezka) a tímto opouštíme NS Okolo Třeboně. Následuje projížďka krásnou dubovou alejí podél vodního kanálu Nová řeka v NPR Stará a Nová řeka. Předmětem vyhlášení rezervace je původní koryto řeky Lužnice s meandry a slepými rameny a okolní niva.

Na rozcestí Novořecká Bašta zahneme doprava na žlutou turistickou značku, která nás lesem přes rozcestí U Mlýnské stoky dovede zpět do Třeboně. Na okraji lesa před Třeboní si všimneme herních prvků, které jsou součástí Naučné stezky zdraví u Třeboně.

Zajímavosti

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně je dlouhá 39 kilometrů a najdeme na ní 22 informačních tabulí, které popisují typické třeboňské zajímavosti – rybníky, rašeliniště, lesy, mokré louky, faunu a flóru tohoto regionu.

Umělý vodní kanál Nová řeka

Nová řeka je umělý vodní kanál, který spojuje řeku Lužnici s řekou Nežárkou. Je dílem správce rožmberského panství Jakuba Krčína z let 1585 - 1587. Účelem této stavba byla regulace velkých průtoků řeky Lužnice a zároveň sloužila k napájení rybníků.

Fotogalerie

Kaple sv. Víta
Kaple sv. Víta
Rybniční panna Hříšná Pergolína, rybník Zadní Kouty
Rybniční panna Hříšná Pergolína, rybník Zadní Kouty
Rybník Vítek
Rybník Vítek
Podél kanálu Nová Řeka
Podél kanálu Nová Řeka

Další tipy kam s dětmi v okolí

Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena

Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena
 • Trasa výletu: z Třeboně přes NPR Stará a Nová řeka, kolem rybničních soustav, k pískovnám Tušť a Majdalena u Suchdola nad Lužnicí a přes obec Branná zpět do Třeboně
 • Celková délka cyklotrasy: 45 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Naučná stezka zdraví Třeboň - Hradeček

Naučná stezka zdraví Třeboň - Hradeček
 • Trasa výletu: okruh naučnou stezkou zdraví od Hradecké brány v sousedství Masarykova náměstí v Třeboni
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Výlet do lázeňského města Třeboň

Výlet do lázeňského města Třeboň
 • Trasa výletu: po zajímavých místech a aktivitách s dětmi v Třeboni
 • Celková délka trasy: 9 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Dětská hřiště v Třeboni

Dětská hřiště v Třeboni
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Na Sadech 375, Třeboň, Česká republika

Beachvolejbalové hřiště u penzionu Za humny, Libořezy

Beachvolejbalové hřiště u penzionu Za humny, Libořezy
 • Druh zábavy: beachvolejbalové hřiště
 • Doporučený věk dětí: 10+
 • Adresa: Libořezy 7, Stříbřec, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 428 m / 453 m

Průměrné stoupání / klesání: 2 % / 1.9 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Nyní na Google PlayNyní na App Store

Výlety v mobilní aplikaci

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME