- Vysočina - výlety s dětmi
- Pelhřimov
- Redakce
- Trasa výletu: z obce Rozkoš u Humpolce na zříceninu hradu Orlík
- Celková délka trasy: 1 km
- Terén: středně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: terénní kočárky
Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.
Popis
Zřícenina hradu Orlík je vzdálená asi 2 km od města Humpolec na Českomoravské vrchovině. Ze silnice I/34 z Humpolce směrem na Havlíčkův Brod ve vsi Rozkoš odbočíme doleva a dojedeme k záchytnému parkovišti. Není zpoplatněno a nalézá se cca 300 metrů pod hradem. Vystoupáme po lesní cestě, která je sjízdná pouze se sportovním kočárkem. Až na rozcestí Orlík - zřícenina vede žlutá turistická značka, která zde zahýbá doprava, odtud ke zřícenině se dáme turisticky neznačenou cestou doleva.
Studna v podhradí
Cca v půli cesty na zříceninu je po pravé straně studna, která byla nejspíš součástí poplužního dvora. Poprvé byla studna vyčištěna v roce 1941 do hloubky 17 metrů, při tom byly nalezeny počátky chodby, která by údajně mohla vést na hrad. K novodobému pročištění zanesené studny došlo v roce 2002 dobrovolníky z Humpolce. Současná hloubka studny činí 21 metrů. Původní hloubka studny se dle proutkařů odhaduje na 40 metrů. Roubení a zastřešení studny pochází z roku 2009. Studna je opředena řadou legend, o kterých se dočteme na informační tabuli.
Prohlídka zříceniny hradu Orlík
Vstup na zříceninu hradu Orlík je zpoplatněn. V pokladně je možné si zakoupit plánek, ve kterém najdeme soudobé fotografie jednotlivých částí zříceniny, a k nim jsou přiřazené kresby jejich zjevné tehdejší podoby. Tím si uděláme představu, co se z hradu dochovalo do dnešních dní.
V místech pokladny se nacházelo původně předhradí. V souvislosti s rozšířením hradu tu vzniklo nové nádvoří, kde si prohlédneme pozůstatky renesančních budov a dělostřeleckých opevnění. K vidění je zde i rekonstrukce kuchyně z doby od počátku 16. století a funkční replika pece pro výpal keramiky.
Druhou hradní bránou vstoupíme do jádra nejstarší části hradu se zbytky obytného paláce, pozdně gotických hradeb parkánu a nárožní věžice. Dominantu tohoto nádvoří i celé zříceniny tvoří hranolová věž, na níž byla v roce 2014 otevřena rozhledna.
Zajímavosti
Historie hradu Orlík
V roce 1399 je hrad spojován se jménem Jindřicha z Dubé. Leskovcové zřejmě hrad rozšířili do současné rozlohy. Poté se majiteli stali Trčkové z Lípy. Další stavební úpravy proběhly až za pánů z Říčan po roce 1560. Roku 1588 získal hrad Orlík Kryštof Karel z Roupova. Ten přesídlil do pohodlnějšího Nového Herálce. Po jeho smrti hrad obdržel hrabě Filip starší ze Solmsu. Nynějším majitelem zříceniny hradu Orlík je město Humpolec a spravuje ji CASTRUM o. p. s.
Pohádka Jak se budí princezny
Děti a milovníky pohádek jistě upoutá informace, že se zřícenina hradu Orlík ocitla ve filmové pohádce z roku 1977 „Jak se budí princezny“, kde představovala obydlí zlomyslné Růženčiny tety Melánie.
Fotogalerie
Oficiální stránky
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:
Další tipy kam s dětmi v okolí
Skanzen Zichpil v Humpolci

- Druh zábavy: skanzen věnovaný osídlení a způsobu života místních obyvatel
- Doporučený věk dětí: 7+
- Adresa: Jihlavská 357, Humpolec, Česká republika
Westernové městečko STONETOWN u Humpolce

- Druh zábavy: westernové městečko, jízda modelovým vlakem, akce pro děti, programy pro školní výlety, letní pobytové tábory.
- Doporučený věk dětí: 7+
- Adresa: Herálec 103, Kamenice u Humpolce, Česká republika
Hrad Lipnice – první vysvěcení husitských kněží a Jaroslav Hašek coby průvodce
- 7.9 km
- Vysočina - výlety s dětmi
- Trasa výletu: z náměstí v Lipnici nad Sázavou na hrad Lipnice
- Celková délka trasy: 1 km
- Terén: mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne