- Trasa výletu: okruh po naučné stezce Rabštejn
- Celková délka trasy: 6 km
- Terén: kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
Popis
Tento výlet nasměrujeme do historického městečka Rabštejn nad Střelou a jeho blízkého okolí, asi třicet kilometrů severně od Plzně. Naším průvodcem se stane naučná stezka Rabštejn, která je ukázkou souladu přírody a pradávného života člověka. Na trase je spousty zajímavostí, které si svou různorodostí získají nejednoho turistu. Stezka má celkem 15 zastavení a méně zdatní turisté si ji mohou zkrátit tak, že se k výchozímu stanovišti 01 vrátí od panelu 12. Stezka je značena bílým čtvercem se zeleným pruhem napříč, vlevo nahoře je orientační číslo zastavení.
Nejmenší historické městečko v Čechách i ve střední Evropě
Putování centrální částí přírodního parku Horní Střela zahájíme v Rabštejně nad Střelou, nejmenším historickém městečku u nás a údajně i ve střední Evropě. Písemně je Rabštejn připomínán už roku 1269, kdy je spojován se jménem Jindřicha z rodu Milhostinců. V 1. polovině 14. století královský podkomoří Oldřich Pluha a jeho syn rozšířili hrad a pod ním vybudovali opevněné městečko. Na Rabštejně se vystřídalo několik šlechtických rodů i tu často pobýval samotný císař Karel IV. Postupem času se městečko rozrostlo o kostel, klášter a zámek, které dodnes tvoří jeho výrazné dominanty. V roce 1992 byl Rabštejn nad Střelou prohlášen městskou památkovou rezervací. Pořádají se zde různé kulturní akce, z nichž určité jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.
Zříceniny hradů, klášter, kostel a zámek
Auto necháme na parkovišti u rozcestí Rabštejn n. Střelou - bus v centru obce. Naproti parkovišti, přes silnici se vypíná zřícenina hradu Sychrov. Některé zdroje tvrdí, že jde o předsunuté opevnění rabštejnského hradu nalézajícího se na protějším svahu. Jiní jej pokládají za samostatně vzniklé sídlo. Sychrov je poprvé zmiňován roku 1439 a založen byl nejspíš za vlády Karla IV. rabštejnským purkrabím Jindřichem z Rabštejna. Z původní stavby se dochovala okrouhlá věž a vyhloubené prostory ve skále. Z torza hradu je pěkný pohled do údolí řeky Střely a na budovu kláštera, kostela a zříceninu rabštejnského hradu.
Po prohlídce zříceniny se vrátíme na parkoviště, kde se napojíme na naučnou stezku Rabštejn. Na rohu budovy bývalého kláštera servitů se vydáme doleva na skalnatý vršek se zříceninou hradu Rabštejn nad Střelou. Jedná se o dochované hradní opevnění, které tvořilo jihozápadní cíp celého hradního komplexu. Hrad byl v době své největší slávy nejpevnějším a nejrozsáhlejším v Čechách a sahal až do areálu dnešního zámku, který byl později vybudován na zbytcích gotického paláce. Na zřícenině a hlavně pod skalou je třeba být opatrný, protože hrozí uvolnění kamene, jak upozorňují cedule!
Následuje cesta podél budovy pozdně empírového kláštera servitů, barokního kostela Panny Marie Sedmibolestné a po sejití schodů stojíme u vstupní brány do areálu barokního zámku. Prohlídky se zde konají od června do konce září.
Muzeum, infocentrum s kavárnou a lidová architektura
Vkročíme na silnici a klesáme městečkem. Projdeme náměstím kolem rabštejnského muzea, které seznamuje s místní historií, přírodou a myslivostí. Součástí muzea je expozice motocyklů značky JAWA a gotické sklepení. Vedle muzea se nachází infocentrum Četnická stanice, která tu ještě v 1. polovině 20. století skutečně sídlila. Tam je možné si vypůjčit klíč od níže položené loretánské kaple ze 17. století. Při procházce městem se můžeme kochat nízkými městskými domky přimknutými ke zbytkům hradeb. Nejvíce atraktivní jsou zčásti dřevěné domy zpravidla z 19. století s hrázděnými patry a štíty či pozdější zděné klasicistní domy. Poblíž stezky je k vidění již zmíněná loretánská kaple. Po silnici klesneme až k řece, kde nás uchvátí nedávno zrekonstruovaný kamenný most, který byl postaven v letech 1335 - 1340 a pravděpodobně je druhým nejstarším kamenným mostem v Čechách.
Přírodní rezervace Střela – členité údolí řeky, vyhlídka, bývalé břidlicové lomy a mlýny
Po přejití kamenného mostu na druhý břeh nás čeká cesta přírodní rezervací Střela. Po levém břehu řeky Střely pokračujeme členitým terénem až na vyhlídku Hraběcí kříž (485 m), jenž poskytuje moc pěknou podívanou na městečko i do údolí. Poté postupně klesáme. U cesty míjíme prvorepublikový bunkr lehkého opevnění a z lesa vstoupíme na mýtinu, kde je dole v údolí zaniklý Horův mlýn. Stále pod vedením značky naučné stezky se přiblížíme k řece a po kovovém mostu pro pěší přejdeme na druhý břeh. Od prvních domů se naše trasa opět zvedá. Netrvá dlouho a ocitneme se u židovského hřbitova založeného v roce 1654 s náhrobky z 18. až 20. století. Stezka dále vede po vrstevnici přes opuštěné břidlicové lomy ve svahu pod zámkem a kolem dochovaného mlýna U Lišáka. Ten byl postaven na kamenné podezdívce, hořejší část je roubená s ozdobným štítem z přelomu 18. a 19. století a pavlačí kolem celého patra.
Od vodního jezu pokračujeme skalním terénem po pravém břehu řeky (myšleno ve směru toku). Za chvíli stezka začne stoupat a vyústí na silničce kousek nad loretánskou kaplí. Po ní dorazíme městečkem až na výchozí bod výletu.
Fotogalerie
Oficiální stránky
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:
Trasa výletu na mapě
Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.
Další tipy kam s dětmi v okolí
Kapucínské skály
- 9.8 km
- Karlovarsko - výlety s dětmi
- Trasa výletu: z obce Ležky na vrch Kapucín
- Celková délka trasy: 2 km
- Terén: kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne