- Trasa výletu: okruh po převážné části naučné stezky Lanškrounské rybníky u Lanškrouna
- Celková délka trasy: 5 km
- Terén: rovinatý až kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.
Popis
Na tomto výletě projdeme značnou část naučné stezky Lanškrounské rybníky.
Naučná stezka Lanškrounské rybníky vede stejnojmenným přírodním parkem na okraji východočeského města Lanškroun. Ve vycházkovém okruhu je umístěno 8 tabulí seznamujících se zdejším územím. Okolí Lanškrounských rybníků je významnou ornitologickou lokalitou s výskytem zvláště chráněných druhů ptáků (bekasiny otavní, orlovce říčního, čápa černého a bílého, bukáčka malého aj.) Žije zde i kriticky ohrožený druh – bobr evropský. Oblast je cenná i z botanického hlediska, na části území přírodního parku byla vyhlášená evropsky významná lokalita Natura 2000, předmětem ochrany jsou především jasanovo-olšové lužní lesy.
Trasa výletu
Počátečním místem vycházkového okruhu okolím Lanškrounských rybníků je rekreační oblast Obora v Lanškrouně. Zaparkujeme na rozcestí Obora – tábor u Olšového rybníka a vydáme se po jeho východním břehu. U přístřešku je možné odbočit doprava k ornitologické pozorovatelně, ze které je pěkný pohled na Dlouhý rybník a lze odtud sledovat vodní ptactvo. Vrátíme se k přístřešku a podél Olšového rybníka dorazíme k lávce přes Ostrovský potok. Přejdeme ji a blížíme se k chatové osadě.
Za osadou objevíme další přístřešek s lanovým hřištěm pro děti. Po značce naučné stezky obejdeme severní část Pšeničkova rybníka, až se dostaneme k Eduardovu prameni, který v roce 1861 věnovala Střelecká společnost veliteli ostrostřelců a prvnímu hejtmanovi - Eduardovi Erxlebenovi. Odtud zabočíme doprava ve směru ke Slunečnému rybníku.
Po obejití téměř celého rybníka naše cesta vede na vrch Kypuš (450 m). Nad bývalou sjezdovkou se vypíná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým ochozem a kamennou podezdívkou. Je vysoká 8,6 metrů a poskytuje výhled na severovýchod omezený vzrostlými stromy. Zanedlouho scházíme po okrajové části osady Obora zpět k zaparkovanému autu na rozcestí Obora – tábor.
Fotogalerie
Další tipy kam s dětmi v okolí
Vycházka okolím Lanškrounských rybníků s kočárkem
- Trasa výletu: okruh po části naučné stezky Lanškrounské rybníky u Lanškrouna
- Celková délka trasy: 4 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Údolím Skuhrovského potoka u České Třebové
- Trasa výletu: z okraje obce Rybník u České Třebové údolím Skuhrovského potoka
- Celková délka trasy: 7 km
- Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí
- Druh zábavy: muzeum věnované železnici, vozům Velorex, vynálezci leteckých strojů Františku Formánkovi a neuskutečněnému projektu vodního díla, model nádraží v České Třebové, promítání filmů
- Doporučený věk dětí: 3+
- Adresa: Hýblova 270, Česká Třebová, Česká republika
Dětské ZOO - kavárna s indoorovým hřištěm, Česká Třebová
- Druh zábavy: kavárnička s hernou
- Doporučený věk dětí: 0+
- Adresa: U Teplárny 620, Česká Třebová, Česká republika