Zámek Dobříš – francouzský a anglický park

 • Trasa výletu: procházka francouzským a anglickým parkem
 • Celková délka trasy: 4 km (okruh celým parkem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Popis

Na zámku Dobříš si mohou vybrat prohlídku rodiny s většími dětmi. Zámek Dobříš je otevřený celoročně, otevírací dobu najdeme na oficiálních stránkách. Kromě krásné zámecké budovy a interiérů naši pozornost jistě upoutá francouzský a anglický park, který vybízí k procházce.

Francouzský park

Vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunnu. Perla mezi zahradami v ČR.

Kompozice francouzského parku se rozkládá na 5 terasách. Na konci nalezneme oranžérii, která tvoří protipól zámecké budovy. Pomyslný střed celé zahradní architektury vytváří majestátní sousoší s fontánou „Napájení Héliových koní“, dílo Františka Ignáce Platzera.

Rodiny s dětmi vyhledávají prostředí parku kvůli krásným procházkám i s kočárky. Děti zvláště ocení malou oboru s jelencem běloocasým. Do parku není povolen vstup se zvířaty a jízdními koly. Francouzský park je otevřen od dubna do října.

Anglický park

Anglický park byla původně ohrazená panská bažantnice asi o rozloze 29 hektarů. Před rokem 1816 došlo k její přeměně na přírodně krajinářský park. V něm byly vybudovány vyhlídkové plošiny, umělé jeskyně, studánky a cesty vhodné i pro panské kočáry. Hlavní stezka vedla k Čertovu mostu postavenému ze strusky, tedy odpadu z hutí ve Staré Huti. K tomuto tajemnému místu se váže mnoho pověstí. Prý tu kdysi chudý švec potkal čerta.

Anglický park je ideální odpočinkové místo pro rodiny s dětmi a k procházkám s kočárky. V parku se nachází také voliéry s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov u Sedlčan. Krátká zastávka u voliér určitě potěší nejen malé návštěvníky. Do parku je povolen vstup se zvířaty. Není povolen vstup cyklistům. Anglický park je otevřený celoročně.

Doplňkové služby

Hotel Garni**** Zámek Dobříš – nabízí kouzlo historie, romantiky a zároveň moderny. Ubytování v 10 dvoulůžkových pokojích (Standard, Lux, Deluxe), svatební apartmá. Celková kapacita je 22 lůžek. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness nebo si zapůjčit horské kolo v půjčovně hotelu. Hostům je také k dispozici kongresové centrum.

Svatební obřady, kompletní svatební servis, pronájem prostor, prodejna suvenýrů s dětským koutkem, Zámecká restaurace, Městské muzeum Dobříš.

Pravidelné akce na zámku

prosinec - koncerty s vánoční atmosférou, adventní prohlídky

Zajímavosti

Zámek Dobříš – historie

První dobříšský zámek v renesančním stylu byl vybudován na konci 16. století. Roku 1630 zámek včetně panství kupuje nejvyšší královský lovčí Bruno Mannsfeld. Po rozsáhlém požáru vzniká v letech 1745 – 1765 současná podoba zámku v rokokovém stylu s navazující francouzskou zahradou. Architektem byl Jules Robert de Cotte a interiéry navrhl G. N. Servandoni.

V roce 1771 vznikl šlechtický rod Colloredo – Mannsfeld, sňatkem mezi Marií Isabelou z Mannsfeldu a Františkem Gundakarem Colloredo. Rodina na dobříšském panství zůstala do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn Německou říší.

Po skončení války byl zámek užíván téměř 50 let pro účely Českého literárního fondu jako Domov spisovatelů. V roce 1998 se zámek stal opět majetkem rodiny Colloredo – Mannsfeld.

Natáčení pohádky

V roce 1999 byla na zámku Dobříš natáčena pohádka od režiséra Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna - II. díl. V hlavních rolích – Andrea Černá a Radek Valenta.

Fotogalerie

Zámek Dobříš - anglický park
Zámek Dobříš - anglický park
Zámek Dobříš - anglický park
Zámek Dobříš - anglický park
Zámek Dobříš - dámská ložnice
Zámek Dobříš - dámská ložnice
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - francouzský park
Zámek Dobříš - jelenec běloocasý
Zámek Dobříš - jelenec běloocasý
Zámek Dobříš - knihovna
Zámek Dobříš - knihovna
Zámek Dobříš - lovecký salón
Zámek Dobříš - lovecký salón
Zámek Dobříš
Zámek Dobříš
Zámek Dobříš
Zámek Dobříš
Zámek Dobříš - zrcadlový sál
Zámek Dobříš - zrcadlový sál

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.zamekdobris.cz

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Projížďka brdskými lesy na Černolické skály

Projížďka brdskými lesy na Černolické skály
 • Trasa výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi brdskými lesy do Černolic, okruh v Černolicích přes Černolické skály, návrat lesem po stejné trase na parkoviště
 • Celková délka cyklotrasy: 10 km
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Projížďka lesy nad Mníškem pod Brdy

Projížďka lesy nad Mníškem pod Brdy
 • Trasa výletu: z parkoviště mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi na poutní místo Skalka, Kytínskou louku a k lesní studánce Bílý kámen
 • Celková délka cyklotrasy: 19 km
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Zoopark jeleni Homole

Zoopark jeleni Homole
 • Druh zábavy: kontaktní zoopark, přírodní stezka, dětské hřiště, pronájem na akce
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Homole 7, Dobříš, Česká republika

Muzeum zlata Nový Knín

Muzeum zlata Nový Knín
 • Druh zábavy: muzeum těžby a zpracování zlata, naučné stezky s geologicko hornickou tématikou v okolí
 • Doporučený věk dětí: 11+
 • Adresa: náměstí Jiřího z Poděbrad 47, Nový Knín, Česká republika

Pohádková země v Pičíně

Pohádková země v Pičíně
 • Druh zábavy: pohádková země výtvarnice Vítězslavy Klimtové
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Pičín 150, Pičín u Příbrami, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 357 m / 378 m

Průměrné stoupání / klesání: 4.2 % / 3.5 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME