Zámek Miroslav - komentovaná prohlídka a výstavy pro děti

 • Trasa výletu: návštěva zámku Miroslav
 • Celková délka trasy: 500 m
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: ano (pouze v zámeckém parku)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze v zámeckém parku)

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Přijďte se podívat na zámek v Miroslavi, který se nachází v malebné krajině na jižní Moravě, cca 28 km od Znojma. Podle pověsti byl zámek vybudován kolem roku 912 kněžnou Miroslavou, dcerou českého vévody, původně jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. První písemná zmínka o tvrzi se datuje k roku 1387. Miroslavský zámek je architektonický unikát, protože na tak malém zámku se dochovaly všechny stavební styly, kterými zámek za celou svoji existenci prošel. A navíc tím, že byl vystavěn na skále, má celá budova velmi nepravidelný tvar a to ji jistě přidává na zajímavosti.

Komentovaná prohlídka a výstavy

Na zámku je jeden prohlídkový okruh. Je možné zhlédnout žalářníkův byt, soudní síň, kde se vynášely rozsudky nad vězni a původní tvrz v románském stylu. Prohlídka trvá cca 1 hodinu. V komnatách jsou nachystané různé typy výstav, které zaujmou nejen dospělé, ale i děti.

V prvním patře jihovýchodního křídla původní tvrze uvidíte zatím stálou výstavu slovanské epopeje v puzzlích, výstavu tvorby místního umělce Pavla Krbálka, který byl český sochař, šperkař, malíř a ke své tvorbě používal i železo a kov, dále pak průřez tvorby pana architekta Fránka, jehož známou realizovanou stavbou je např. Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Na své tu přijdou i děti v podobě výstavy kostičkového světa lego, které je také doplněné výstavou dětských obrazů z puzzlí

 

Historie zámku Miroslav

Původní vodní tvrz pocházející pravděpodobně z počátku 10. století byla přestavěna z gotického hradu na renesanční zámek na počátku 16. století. V průběhu staletí se na miroslavském panství vystřídalo mnoho majitelů. Roku 1520 jej zdědil Zikmund Valecký z Mírova, za nějž byla Miroslav roku 1533 povýšena na městečko. Rod pánů z Mírova se rovněž zasloužil o přestavbu starého hradu na renesanční zámek. Nejcennější dochovanou památkou je sklípková klenba v bývalé soudní síni a ve spodním patře zámku. Koncem 19. století celý miroslavský majetek koupila cukrovarnická rodina Stummerů, majitelem se stal August, svobodný pán Stummer z Tavarnoku. Zámek v roce 1911 zdědila jeho dcera Amalie Crescentie Hardt-Stummer z Tavarnoku. Poslední majitelkou zámku byla baronka Bettyna von Langenhan, která zámek vlastnila až do konce 2. světové války. Po roce 1945 získal zámek do správy Městský národní výbor, který jej využíval například jako muzeum nebo různá ubytovací zařízení.

Fotogalerie

Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav
Zámek Miroslav

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

miroslavskyzamek.cz

Kontakt

 • Telefon: 735 173 153
 • Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další tipy kam s dětmi v okolí

Unikátní soubor památek v Bohuticích - expozice křížové cesty, Lurdská jeskyně

Unikátní soubor památek v Bohuticích - expozice křížové cesty, Lurdská jeskyně
 • Druh zábavy: 54 dřevěných soch v životní velikosti, jeskyně
 • Doporučený věk dětí: 6+
 • Adresa: Bohutice 8, Bohutice, Česká republika

Exkurze v ruční papírně v Želeticích

Exkurze v ruční papírně v Želeticích
 • Druh zábavy: exkurze ve výrobně papíru s možností vlastní výroby
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Želetice 15, Želetice, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 249 m / 255 m

Průměrné stoupání / klesání: 3.3 % / 3.9 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Nyní na Google PlayNyní na App Store

Výlety v mobilní aplikaci

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME