- Trasa výletu: z České Skalice Babiččiným údolím - přes Ratibořice ke zřícenině hradu Rýzmburk a Rýzmburskému altánu a po stejné trase zpět do České Skalice
- Celková délka trasy: 14 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky (upravená trasa)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (upravená trasa)
Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.
Popis
Babiččino údolí je krásným místem, kam se můžeme vydat na příjemnou procházku s kočárkem, větším dětem se přiblíží nejznámější literární dílo Boženy Němcové.
Popis trasy výletu - naučná stezka Babiččino údolí
Zaparkujeme v České Skalici. Vyrazíme po modré turistické značce souběžně vedoucí s naučnou stezkou Babiččino údolí, která seznamuje se zdejší florou a faunou a především místem, kde budoucí spisovatelka Božena Němcová prožila svoje dětství. Stezka začíná v části Malá Skalice u Barunčiny školy v ulici Boženy Němcové, odtud pokračuje na ulici Edvarda Beneše (silnice II/304) po mostě přes Úpu, kolem Maloskalické tvrze a Muzea Boženy Němcové. Od muzea ujdeme 300 metrů a napojíme se na červenou turistickou značku.
Brzy opouštíme město. Po 2,5 kilometrech chůze po naučné stezce jsme u Loveckého pavilonu a po dalším půl kilometru u zámku Ratibořice. Dále červená značka vede kolem Ludrova mlýna a sousoší Babičky s dětmi.
Pokračujeme přes Staré Bělidlo a kolem Viktorčina splavu. Na rozcestí „Bílý most“ přejdeme přes řeku a následujeme po silničce červené a žluté turistické značení. Na rozcestí „Pohodlí“ se značky rozdělují, my se držíme žluté turistické značky a mírně stoupáme dále po asfaltové cestě, ze které po necelém kilometru zabočíme doleva na lesní cestu a dorazíme na rozcestí "Pod Rýzmburkem". Odtud pokračujeme rovně po modré turistické značce (ne dolů z kopce). Cesta se vzápětí stáčí doprava k Rýzmburskému altánu u zříceniny hradu Rýzmburk, kde si přečteme poslední informační tabuly NS Babiččino údolí. Z původního hradu se dochovaly zbytky zdí, brána a historická sklepení. Zpět do České Skalice se vrátíme po stejné cestě.
Cesta pro kočárky
Rodiny s kočárky se na křižovatce žluté turistické značky s cyklotrasou 4057 dají vpravo po cyklotrase, po cca 300 metrech se cyklotrasa odklání vpravo, rovně dojdou na rozcestí "Rýzmburk - Altán". Přikládáme mapu s upravenou trasou pro kočárky.
Kulturní akce v Babiččině údolí
V průběhu roku se v Babiččině údolí pořádá velké množství kulturních akcí, kdy se při procházce parkem či údolím můžeme setkat s postavami z „Babičky“ i s „Babičkou“ samotnou, konají se zde také koncerty, řemeslné trhy apod. K zámku Ratibořice lze také dojet autem, parkoviště se nachází v areálu zámku.
Zajímavosti
Zámek Ratibořice
Zámek Ratibořice a Babiččino údolí jsou známé především díky románu „Babička“ spisovatelky Boženy Němcové. První písemné zprávy o Ratibořicích pocházejí ze 14. století, kdy zde stávala tvrz. Ta zanikla v 16. století.
Začátkem 18. století kníže Lorenzo z Piccolomini dal postavit barokní zámeček, který měl sloužit jako letní a lovecké sídlo. Koncem 18. století zámek koupil Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. Po jeho smrti zámek Ratibořice zdědila nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna, vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská. Vévodkyně nechala zámek přebudovat ve stylu klasicismu a empíru a založila park podél řeky Úpy. Právě o vévodkyni Zaháňské se zmiňuje Božena Němcová v „Babičce“ jako o „paní kněžně“.
Po vévodkyně smrti v roce 1839 Ratibořický zámek přešel do vlastnictví říšského hraběte Octaviana z Lippe – Biesterfeldu. Následně ho odkoupil Jiří Vilém, říšský kníže Schaumburg – Lippe, který provedl úpravy zámku do dnešní podoby. V roce 1945 byl zámek zestátněn a nyní je v péči Národního památkového ústavu.
Rýzmburský hrad a altán
Rýzmburský hrad na skalním ostrohu nad řekou Úpou nejspíš založili příslušníci rodu s třmenem ve znaku. Poprvé je zmiňován v roce 1319. Hrad často střídal majitele a v 17. století byl dobyt Švédy.
Koncem 18. století nechal Petr Kuronský, otec Kateřiny Zaháňské, na skalním ostrohu v blízkosti zpustošeného hradu postavit Rýzmburský altán. Začátkem 21. století proběhla jeho celková rekonstrukce.
Fotogalerie
Oficiální stránky
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:
Další tipy kam s dětmi v okolí
Muzeum Boženy Němcové v České Skalici
- Druh zábavy: muzeum české spisovatelky Boženy Němcové, expozice historie textilní výroby a války prusko-rakouské z roku 1866, lokální památky, expozice Barunčina škola se stálou výstavou dějin válek
- Doporučený věk dětí: 6+
- Adresa: Maloskalická 47, Česká Skalice, Česká republika
Muzeum motocyklů a hraček, Šestajovice u Jaroměře
- Druh zábavy: muzeum motocyklů, kočárků, panenek a dalších hraček.
- Doporučený věk dětí: 3+
- Adresa: Šestajovice 4, Šestajovice u Jaroměře, Česká republika
Zámek Náchod s Piccolominskou zahradou a medvědáriem
- Trasa výletu: tři varianty k zámku Náchod: 1. od horního parkoviště k zámku, 2. ze spodního parkoviště Smiřickou ulicí, 3. z Masarykova náměstí Zámeckou ulicí; procházka zámeckou zahradou, prohlídka zámku (v létě prázdninové prohlídky pro děti), medvědárium
- Celková délka trasy: 300 m (od horního parkoviště k zámku a zpět); 1,5 km (ze spodního parkoviště Smiřickou ulicí k zámku a zpět); 1,5 km (z Masarykova náměstí Zámeckou ulicí k zámku a zpět)
- Terén: mírně až středně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
Medvědi na zámku v Náchodě
- Druh zábavy: medvědi na zámku
- Doporučený věk dětí: 2+
- Adresa: Smiřických 1282, Náchod, Česká republika
Na kole Peklem u Nového Města nad Metují
- Trasa výletu: údolím Peklo z Náchoda - Bražce do Nového Hrádku – Doly
- Celková délka cyklotrasy: 19 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano
- Vhodné pro in-line brusle: z Bražce k soutoku Metuje s Olešenkou