Hřebenová trasa z Pusteven na Radegast a Radhošť

 • Trasa výletu: z Pusteven na vrchol Radegast a Radhošť
 • Celková délka trasy: 8 km
 • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Příjemnou procházku po Moravskoslezských Beskydech nabízí trasa po hřebeni Radhošťské hornatiny. Jako cíl našeho výletu jsme zvolili kostel sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhošť. Cesta vede po rovině až do pozvolného kopce, je dostatečně široká, proto by neměl být problém po ní jet se sportovním kočárkem do terénu. Výchozím bodem je nám horské sedlo Pustevny, do kterého se dá vyjet autem po silnici z Prostřední Bečvy. Pustevny se nacházejí v nadmořské výšce 1018 m, stojí zde dřevěné stavby „Libušín a Maměnka“ postavené v lidovém slohu dle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče. Nalézá se tu také horní stanice dvousedačkové lanovky z Trojanovic, což je další možnost, jak se dostat na Pustevny.

Trasa z Pusteven na Radegast a Radhošť

Od Pusteven se vydáme po naučné stezce Radegast (modrá turistická značka). Naše první zastavení je hned po 500 metrech u vyhlídkového altánu Cyrilka, odkud máme mimo jiné pěkný pohled na stavby na Pustevnách. Strmý úsek kolem vyhlídkovému altánu turisté s kočárkem vynechají a jdou po pozvolnější cestě, která se po cca 200 metrech zase napojí na modrou značku.

Asi po kilometru se ocitneme u sochy Radegasta, pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Pokračujeme přes rozcestí Radhošť-hřeben na vrchol Radhošť (1 129 m), kde se vypíná dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje a před ním sochy těchto dvou věrozvěstů. Vrchol nám poskytuje krásné výhledy na Beskydy, Valašsko, Jeseníky (Praděd), Malou a Velkou Fatru.

S dětmi v okolí

V okolí Pusteven se vyskytují místa, kam je možné zajít s dětmi. V nedalekém Rožnově pod Radhoštěm můžeme navštívit Valašské muzeum v přírodě a Gibon park s atrakcemi pro děti. V Trojanovicích – Ráztoce objevíme v lese Horský lanový park Tarzanie, který myslí i na děti ve věku 3-10 let.

Zajímavosti

Sedlo Pustevny

Pustevny leží v 1018 m n. m. Název byl odvozen od slova poutníci, kteří tu žili. Na Pustevnách dominují dřevěné stavby „ Maměnka a Libušín“, které byly vybudovány dle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče ve stylu lidové architektury. Na výzdobě interiéru se podíleli malíři Mikoláš Aleš a Karel Štapfer. Nalézá se zde hotel a stylová restaurace. Dalším dílem, které vzešlo na Pustevnách z návrhu Dušana Jurkoviče, je dřevěná valašská zvonička. Celý areál Pusteven byl vyhlášen národní kulturní památkou. 3. března 2014 byla budova Libušína zasažena požárem, který velmi poničil unikátní jídelnu a nástěnné malby od Mikuláše Alše.

Pustevny jsou také oblíbeným lyžařským střediskem. Původní lanovka s jednomístnými sedačkami z roku 1940 byla první sedačkovou lanovkou na světě.

Socha Radegasta

Radegast představuje pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Modla Radegasta byla věrozvěsty Konstantinem a Metodějem v 9. století odstraněna. Současná podoba Radegasta je prací frenštátského rodáka Albína Poláška z roku 1930. Socha vyrobená z umělého kamene s železnou vložkou však nedokázala odolávat nepřízni počasí a byla v roce 1998 nahrazena imitací ze žuly. Autory repliky Radegasta se stali akademický sochař Miroslav Machala, kameníci Jan Sobek a Miroslav Zubíček.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v r. 1898 dle návrhu architekta Skibiňského. Jedná se o jednolodní stavbu s kopulí, která charakterizuje byzantskou architekturu. V roce 1926 došlo na kostele k úpravě, byl obložen šindeli a nad vchodem byla umístěna jehlancová věž. Sochy Cyrila a Metoděje situované před kostelem jsou dílem Albína Poláška.

Fotogalerie

Dřevěné stavby na Pustevnách
Dřevěné stavby na Pustevnách
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Altán Cyrilka
Altán Cyrilka
Socha Radegasta
Socha Radegasta
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Pustevny - zábavná lušticí hledačka

Pustevny - zábavná lušticí hledačka
 • Druh zábavy: hledačka s plněním úkolů
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: U horní stanice lanovky na Pustevnách, Trojanovice, Česká republika

Horský lanový park Tarzanie, Trojanovice - Ráztoka

Horský lanový park Tarzanie, Trojanovice - Ráztoka
 • Druh zábavy: horský lanový park, zábavné atrakce, akce pro školy a sportovní kluby
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: 4835 , Trojanovice - Ráztoka, Česká republika

Frenkart - půjčovna motokár, Trojanovice

Frenkart - půjčovna motokár, Trojanovice
 • Druh zábavy: půjčovna motokár
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Trojanovice 60, Trojanovice, Česká republika

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm
 • Trasa výletu: cyklostezkou Bečva údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, možnost návratu cyklobusem
 • Celková délka cyklotrasy: 33 km (tam i zpět po cyklostezce), 17 km (při cestě zpět autobusem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Dětské hřiště v Prostřední Bečvě

Dětské hřiště v Prostřední Bečvě
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Prostřední Bečva 706, Prostřední Bečva, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 1014 m / 1129 m

Průměrné stoupání / klesání: 7 % / 6.1 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME