Výstavy na zámku Pardubice

 • Druh zábavy: výstava hraček, výstava přírody a mnoho dalších výstav, dětský koutek
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Zámek 2, Pardubice, Česká republika

Popis

Na pardubickém zámku ve Východočeském muzeu rodiny s dětmi jistě ocení volnou prohlídku zámeckých expozic a to v průběhu celého roku – bez časového vymezení vstupu. Každý si podle svého zájmu prochází jednotlivé sbírky.

Mezi stálé expozice, které se budou líbit dětem, patří výstava hraček a interaktivní výstava „Příroda východního Polabí“ – tam si děti s pomocí dospělých podle připraveného katalogu vyhledávají jednotlivé druhy živočichů podle životního prostředí, v němž živočich žije. Samy děti si mohou pomocí tlačítek pouštět zvukové záznamy z přírody - hlasy ptáků i šelem. Kluci rádi nahlédnou do sbírky zbraní.

Výstava hraček s názvem „Bylo, nebylo..." nám představí hračky od druhé poloviny 19. století až po současnost, hračky z tovární produkce, lidové hračky vyrobené podomácku i samotnou tvorbu dětí.

Hračky jsou zasazeny do příběhu pohádek a pohádkovou atmosféru dotvářejí malby od akademické malířky Šárky Trčkové. Součástí expozice je sbírka autorských prací od pardubického rodáka Víta Gruse (1896-1981), která dosáhla úspěchy na výstavách v mnoha českých městech i v zahraničí.

Pestrý a zajímavý je výběr z největší sbírky pohlednic v České republice. Z dalších stálých expozic svým obsahem jistě zaujme mimořádná výstava mincí „Peníze v Čechách“ a výstava české sklářské tvorby.

Zámek Pardubice symbolizuje páv. Pávy modré korunkaté i čistě bílé pávy potkáme na nádvoří i při procházce po zámeckých valech.

Novinka od roku 2013 - každý poslední pátek v měsíci je vstup do Východočeského muzea zdarma!

Pardubický zámek jako pernštejnská rezidence

Procházka zaměřená na architekturu, výtvarné umění a život ve staletích. Téměř na dotek budete mít umělecké projevy pozdní gotiky a rané renesance, součástí je i prohlídka zámecké kaple. Prohlídku je třeba objednat alespoň 2 dny před termínem na tel. čísle 773819213, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zámek Pardubice

Pardubický renesanční zámek stojí v centru moderního města. Původní tvrz, vzpomínaná již roku 1318, byla v průběhu 14. století rozšířena na vodní hrad arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, rádcem a dvořanem českého krále a císaře Karla IV. V době po roce 1491, kdy panství připadlo Vilému z Pernštejna, došlo k pozdně gotické přestavbě, přičemž vzniklo i pozoruhodné opevnění. Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr Království českého a bohatý pozemkový magnát, přemístil správní centrum svých rozsáhlých panství do Pardubic z Moravy. Palác, který je příkladem přerodu hradní architektury v zámek vyhovující renesančnímu stylu života, rovněž nově budované město, se staly reprezentační rezidencí pernštejnského vladaře. Kamenická výzdoba okenních ostění, portálů, krbových říms, stejně jako provedení křížových, hvězdicových a síťových kleneb, jsou vynikajícím příkladem pozdně gotického umění. Synové Viléma z Pernštejna, pánové Vojtěch a Jan, soustředili v Pardubicích první vlašské umělecké společenstvo činné v Čechách. Vstupní zámecký portál s kamenným mostem z roku 1543, fragmenty nástěnných maleb především v rytířských sálech v prvním poschodí paláce, rovněž malované kazetové stropy, představují jeden z prvních projevů renesančního umění v Čechách. Vojtěchův sál proslul nástěnnou malbou Štěstěny vrtkavé. Fortunu volubilis renesanční umělec namaloval v podobě krásné ženy stojící na vratké kouli – je to jeden z prvních aktů v dějinách českého výtvarného umění. Půvabnou Štěstěnu v bronzové podobě si může pohladit kdokoliv z příchozích …věřte, pardubická Štěstěna je usměvavá…

Fotogalerie

Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Zámek Pardubice
Páv na zámku Pardubice
Páv na zámku Pardubice
Páv na zámku Pardubice
Páv na zámku Pardubice

Oficiální stránky

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:

www.vcm.cz/

Další tipy kam s dětmi v okolí

Prohlídka východočeských měst Litomyšl, Pardubice a areálu Kuks pro školy

Prohlídka východočeských měst Litomyšl, Pardubice a areálu Kuks pro školy
 • Druh zábavy: procházka východočeskými městy za účelem poznávání uměleckých slohů
 • Doporučený věk dětí: 7+
 • Adresa: Litomyšl, Pardubice, Kuks, Česká republika

Lanové centrum Pardubice – Cihelna

Lanové centrum Pardubice – Cihelna
 • Druh zábavy: lanové centrum
 • Doporučený věk dětí: 4+
 • Adresa: Kunětická 225, Pardubice, Česká republika

Baloon cafe – dětský podnik v Pardubicích

Baloon cafe – dětský podnik v Pardubicích
 • Druh zábavy: prolézací atrakce, tobogán, trampolína a další zábava, kavárna
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Jiřího z Poděbrad 2593, Pardubice, Česká republika

Úniková hra Hugo Koumes - Pardubice

Úniková hra Hugo Koumes - Pardubice
 • Druh zábavy: úniková hra
 • Doporučený věk dětí: 10+
 • Adresa: 17. listopadu 342, Pardubice, Česká republika

Příměstské tábory v Pardubicích

Příměstské tábory v Pardubicích
 • Druh zábavy: letní příměstský tábor
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: ABC Klub, Pardubice, Česká republika

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Google Play

Výlety v mobilní aplikaci na Google Play

App Store

Výlety v mobilní aplikaci v App Store

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME