Výlety s dětmi

Vrch Boreč – v zimě ohřívá, v létě ochlazuje

Výlety s dětmi

Vrch Boreč – v zimě ohřívá, v létě ochlazuje

Vrch Boreč – v zimě ohřívá, v létě ochlazuje
  • Trasa výletu: po naučné stezce Boreč u Lovosic
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Vrch Boreč se vypíná nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, asi 4 kilometry západně od Lovosic. Nejzajímavější je Borečský vrch navštívit v mrazivém zimním období, kdy si pro nás připravil na svém vrcholku zvláštní podívanou v podobě stoupajícího bílého kouře.

Pozoruhodný geologický jev

Vrch je protkán množstvím skalních puklin, které ústí na úpatí kopce i na jeho vrcholu. Principem zdejšího přírodního procesu je rozdíl teplot, kdy teplý vzduch proniká puklinami ze spodu nahoru a studený opačně ze shora dolů. K největším teplotním rozdílům vyfukovaného vzduchu vůči okolnímu prostředí dochází právě tehdy, je-li tuhá zima.

V zimě trhlina na úpatí kopce pojímá studený venkovní vzduch, který se v puklinách uvnitř hory ohřívá a poté ve vrcholové části vychází výrazněji teplejší zpět do ovzduší. Především v hodně mrazivém počasí je cítit znatelněji teplejší vzduch obohacený o vlhkost vyvěrající z útrob hory, který vytváří zřetelný kouř. Teploty unikajícího vzduchu a vzduchu venkovního mohou mít rozdíly až 20 °C. V létě se jedná o zcela opačný účinek, přičemž je teplý vzduch nasáván nahoře a vnitřními puklinami již ochlazený vyúsťuje na úpatí kopce. Teplota horniny uvnitř kopce nikdy neklesne pod 9 až 10 °C.

Trasa výletu

Počátečním místem k výstupu na vrch Boreč jsme si zvolili ves Režný Újezd, která se nalézá na jeho severovýchodním úpatí. Odtud také začíná okružní naučná stezka Boreč, která na devíti informačních panelech seznamuje s geologií, ekologií, botanikou a zoologií národní přírodní památky Borečský vrch. Kousek pod vrcholem je první vyhlídka, která poskytuje panoramatický pohled na České středohoří a jeho milešovskou část. Při sestupu z vrcholu na jeho jihovýchodním úpatí narazíme na druhou vyhlídku směřující k Lovosicím. Odtud dohlédneme na tehdejší bojiště, kde se 1. října 1756 střetla rakouská a pruská vojska, která tak odstartovala sedmiletou válku.

V Režném Újezdě vedle stezky najdeme morušovou zahradu s kioskem.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceske-stredohori/8889-vrch-borec-v-zime-ohriva-v-lete-ochlazuje