Výlety s dětmi

Jihlavské podzemí

Výlety s dětmi

Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí
  • Druh zábavy: prohlídka historického podzemí, kolektorů, sklepů a krytu civilní obrany
  • Doporučený věk dětí: 5+
  • Adresa: Hluboká 109/1, Jihlava, Česká republika

Popis

Největší raritou jihlavského podzemí je svítící chodba. Její stěny po nasvícení zelenkavě světélkují. Systém podzemních chodeb v Jihlavě je druhý největší v republice. Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 14. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. To, že jde o zbytky starých stříbrných dolů, bylo historiky vyvráceno. Některé štoly přeměnili v 18. století za kanalizační a při budování vodovodů a plynu bylo mnoho chodeb zasypáno. Za druhé světové války se stavěly v podzemí protiletecké kryty. První část byla zpřístupněná v roce 1957. Celkem jihlavské podzemí zaujímá 50 tisíc metrů čtverečních a jsou 25 kilometrů dlouhé.

Prohlídka podzemí nabízí sklepní prostory a v nejhlubším místě vede trasa 13 metrů pod zemským povrchem. Dozvíme se více o historii jihlavských horníků a různých technických věcech, jako ražba kolektorem nebo sanace.

Podzemí také obestírají záhady. Jednou z nich je svítící chodba, kde stěny po ozáření nazelenale světélkují. Další je výklenek připomínající gotickou bránu, kudy prochází geologický zlom. Podle senzibilů tam jsou cítit negativní energie. Televiznímu reportérovi se v chodbách také podařilo natočit černý stín podivné postavy.

Prohlídkové okruhy

Historické podzemí – labyrint, expozice středověkého dolování, ukázka zpracování rudy, jihlavské horní právo, keramické nálezy

Kolektory – moderní i historická část podzemního labyrintu, stoupání po ocelových žebřících

Alfa – kryt civilní obrany – prohlídka sklepů a skutečného krytu pro pracovníky národního výboru

Virtuální prohlídka 

www.virtualtravel.cz/jihlava/jihlavske-podzemi.html

Zdroj: Vysočina Tourism
Foto: archiv město Jihlava

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/vysocina/8745-jihlavske-podzemi