Výlety s dětmi

Okružní trasa od Hvězdy v Broumovských stěnách

Výlety s dětmi

Okružní trasa od Hvězdy v Broumovských stěnách

Okružní trasa od Hvězdy v Broumovských stěnách
  • Trasa výletu: okruh od parkoviště Hvězda přes skal. vyhlídky Skalní divadlo a Supí hnízdo, údolím Hlavňovského potoka a do jeskyní Mariánská a Kovárna
  • Celková délka trasy: 6 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Příjezd, parkování

Výlet zahájíme na parkovišti kousek pod rozcestím Hvězda – turistická chata, které je důležitou křižovatkou turistických cest na hřebeni Broumovských stěn. Na parkoviště nás zavede asfaltová silnička, po níž lze vyjet autem z obce Hlavňov nedaleko Police nad Metují. Na parkovišti má také zastávku autobus, který vyjíždí o víkendech z Police nad Metují.

Kaple sv. Panny Marie Sněžné a turistická chata Hvězda

Ještě, než započneme okružní trasu romantickým prostředím skalních útvarů a roklí, stojí za to se jít podívat k poutní barokní kapli sv. Panny Marie Sněžné a chatě Hvězda. Od rozcestí Hvězda - turistická chata (nad parkovištěm) vede ke kapli červená a k chatě Hvězda modrá turistická značka.

Stavba kaple nese podobu pěticípé hvězdy, vnitřek kaple je však oválný. Z vyhlídkového ochozu kaple se naskýtají nádherné pohledy do Broumovské kotliny se vzdálenými vrcholky Kamenných, Javořích a Sovích hor. Dřevěná chata Hvězda, postavená ve švýcarském stylu, v minulosti sloužila jako sídlo hajného hvězdeckého klášterního polesí a také jako hostinec.

Okružní trasa

Na rozcestí Hvězda – turistická chata nad parkovištěm navážeme na Jiráskovu cestu s červeným turistickým značením a jdeme po hřebeni Broumovských stěn. Zanedlouho můžeme rozpoznávat skalní útvary, které podle své podobnosti nesou názvy Kočka, Želva či Ležící mnich. Po naší pravici je odbočka na vyhlídku Skalní divadlo poskytující krásnou podívanou do Kovářovy rokle se skalními věžemi. Po návratu z vyhlídky míjíme skalní útvar Bumbrlíček a dorazíme na rozcestí Nad Kovářovou roklí. Tam se vydáme doprava a postupně klesáme pouze horní částí Kovářovy rokle na stejnojmenné rozcestí. Odtud začneme stoupat po zelené turistické značce zpět na hřeben Broumovských stěn.

Na rozcestí U Supího hnízda zahneme vpravo na červenou turistickou značku. Za okamžik se dáme doleva na vyznačenou odbočku po kamenných schodech a vystoupíme na vyhlídku umístěnou na vrchu Supí hnízdo, též nazývanou Supí koš (702 m n. m.) s rozhledem na Broumovskou kotlinu, Soví hory, Javoří hory, Orlické hory a Krkonoše. Pokračujeme dále po červené kolem skalního útvaru Starosta. Po turistické stezce, na které se střídá klesání se stoupáním, dorazíme na rozcestí Nad Roklí, kde se nabízí pohled na Pánovu věž. Odtud po žluté sejdeme do údolí Hlavňovského potoka. Od přístřešku na křižovatce žluté a červené turistické značky poblíž Setonovy studánky máme před sebou výstup Kovářovou roklí po červené. Po asi 600 metrech výšlapu je možné odbočit k Mariánské jeskyni s reliéfem hlavy madony od vratislavského sochaře O. Rachnera z roku 1886. Po návratu na cestu za chvilku červená značka prochází pozoruhodnou jeskyní Kovárna. Za jeskyní na rozcestí U Kovárny se dáme doleva do kopce po zeleném turistickém značení, čímž opouštíme Kovářovu rokli a následně se po rovině dostaneme až na parkoviště.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/8699-okruzni-trasa-od-hvezdy-v-broumovskych-stenach