Výlety s dětmi

Do Tetína za historií a na vyhlídku

Výlety s dětmi

Do Tetína za historií a na vyhlídku

Do Tetína za historií a na vyhlídku
  • Trasa výletu: okruh v Tetíně přes zříceninu hradu Tetín se skalní vyhlídkou
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Historické zajímavosti a skalní vyhlídka

Tetín patří k nejstarším vesnicím České republiky. Je spjat s legendami i historickými událostmi. Toto místo bylo osídleno již v paleolitu. Na základě pověstí jsou počátky Tetína spojovány s Krokovou dcerou Tetou. Na přelomu 9. a 10. století se na místě nacházelo Tetínské hradiště. V roce 921 byla ve svém dřevěném knížecím dvorci uškrcena svou snachou Drahomírou první známá česká kněžna Ludmila, manželka knížete Bořivoje a horlivá křesťanka. V roce 1288 přemyslovský král Václav II. založil na skalnatém výběžku nad řekou Berounkou hrad Tetín. Do současné doby se z něho zachovaly jen zříceniny a je odtud krásný pohled do údolí Berounky.

Tři kostely a celoroční průvodcovské služby

V obci se nalézají tři kostely. Poblíž náměstí stojí románský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské a v jeho těsné blízkosti je barokní kostel sv. Ludmily. Nad údolím Berounky se vypíná barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, ve kterém probíhají výstavy výtvarného umění. Sdružení Svatá Ludmila o svátcích a víkendech zajišťuje celoroční průvodcovské služby do všech tří kostelů v Tetíně (viz www.svataludmila.cz/cs/2016/03/11/celorocni-pruvodcovska-sluzba/).

Tetínské muzeum

Od dubna do října je možné navštívit Tetínské muzeum. Jsou tu vystaveny pravěké nálezy, dokumenty vázající se k počátkům křesťanství, pobytu prvních Přemyslovců na Tetíně a k duchovnímu odkazu sv. Ludmily. Expozice se též věnuje známým osobnostem pobývajícím na Tetíně. A protože se Tetín nalézá v CHKO Český kras, je v muzeu prezentována flóra a fauna zdejší lokality, jeskyňářství či již ukončená těžba vápenců v okolí Tetína.

Naučná stezka Tetínské vyhlídky

Zajímavostmi Tetína nás provede naučná stezka Tetínské vyhlídky dlouhá 710 metrů, která má pět zastavení. Prohlédneme si náves, kostely či tetínskou zříceninu. 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/8586-do-tetina-za-historii-a-na-vyhlidku