Výlety s dětmi

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Výlety s dětmi

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína
  • Trasa výletu: z Velkého Oseka (přes Libický luh, Veltrubský luh, lesopark Borky) do Kolína a odtud zpět po cyklostezce přes Hradišťko a Veltruby. Možnost kombinace s jízdou vlakem z Kolína.
  • Celková délka cyklotrasy: 22 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: pouze úsek Kolín - Velký Osek po cyklostezce

Popis

Trasa cyklistického okruhu má dvě části. První část z Velkého Oseka do Kolína vede po lesních cestách a pěšinách, některé úseky jsou hrbolaté, kamenité, s výskytem kořenů. Díky rovinatému profilu lze cyklovýlet absolvovat i s dětmi, ovšem jen s těmi, které již nezaskočí nepříliš kvalitní terén. Pro jízdu s cyklovozíkem tuto trasu nedoporučujeme. S cyklovozíkem či na in-line bruslích je možné jet až v druhé části tohoto výletu, a to po asfaltové cyklostezce z Kolína do Velkého Oseka.

Z Velkého Oseka přes Libický a Veltrubský luh do Kolína (13 km)

Z Velkého Oseka po cyklotrase 2, Labské projíždíme národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta nás zavede do chatové osady na pravém břehu Labe. Dopravu na protější břeh zde zajišťuje přívoz Oseček. U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél Labe. Po 1,5 kilometru jízdy přírodním terénem se ocitneme u zdymadla Velký Osek. Za ním následuje krátký asfaltový úsek a poté nás úzká polnička doprovodí k přírodní rezervaci Veltrubský luh. Cesta se stále drží Labe a stejného cyklistického značení, míjíme vodní elektrárnu Klavary a po chvilce se vzdalujeme od Labe. 

Blížíme se do lesoparku Borky na okraji Kolína, kde už si vychutnáváme pohodovou jízdu po zpevněné lesní cestě a následně po asfaltu. Nachází se tu rozsáhlý sportovní areál s několika hřišti a atletickým stadionem. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku podél Labe, ze které máme pěkný pohled na starou část Kolína. Po 600 metrech se napojíme na most pro pěší a cyklisty, po kterém se dostaneme na Kmochův ostrov. V parku na ostrově si lze odpočinout, případně vyzkoušet hru disk golfu a děti se jistě rády proběhnou na dětském hřišti

Když už jsme v Kolíně, neměli bychom vynechat historické centrum města. Po mostě pro pěší a cyklisty se z Kmochova ostrova dostaneme na levý břeh řeky Labe. Poté vystoupáme po točité konstrukci, na níž navazuje most překlenující železniční trať a po ukazatelích směřujeme do centra Kolína.

Z centra Kolína zpět do Velkého Oseka (9 km)

Zpáteční cesta do Velkého Oseka vede po pravém břehu Labe. Z centra města se po mostě táhnoucím se přes Kmochův ostrov přesuneme z levého břehu řeky na pravý. Ulicí Křičkova jedeme kolem pomníku Medvědům od Kolína (známých z televizní pohádky) a posléze vpravo ulicí Okružní navážeme na hlavní ulici Veltrubská, na níž odbočíme doleva. Po několika stech metrech najíždíme na asfaltovou cyklostezku a opouštíme Kolín. Užíváme si pohodlné jízdy přes Hradišťko a Veltruby až do Velkého Oseka, kde parkujeme. Cyklostezka téměř celou dobu kopíruje hlavní silnici.

Výlet je možné zkombinovat s jízdou vlakem. Nádraží se nalézá na levém břehu Labe u Kmochova ostrova.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/okoli-prahy/817-cyklovylet-libickym-a-veltrubskym-luhem-u-kolina