Výlety s dětmi

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Výlety s dětmi

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína

Cyklovýlet Libickým a Veltrubským luhem u Kolína
  • Trasa výletu: z Velkého Oseka (přes Libický luh, Veltrubský luh, lesopark Borky) do Kolína a odtud zpět po cyklostezce přes Hradišťko a Veltruby. Možnost kombinace s jízdou vlakem z Kolína.
  • Celková délka cyklotrasy: 23 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: pouze úsek Kolín - Velký Osek po cyklostezce

Popis

Trasa cyklistického okruhu má dvě části. První část z Velkého Oseka do Kolína vede po lesních cestách a pěšinách, některé úseky jsou hrbolaté, kamenité, s výskytem kořenů. Díky rovinatému profilu lze cyklovýlet absolvovat i s dětmi, ovšem jen s těmi, které již nezaskočí nepříliš kvalitní terén. Pro jízdu s cyklovozíkem tuto trasu nedoporučujeme. S cyklovozíkem či na in-line bruslích je možné jet až v druhé části tohoto výletu, a to po asfaltové cyklostezce z Kolína do Velkého Oseka.

Z Velkého Oseka přes Libický a Veltrubský luh do Kolína (13 km)

Z Velkého Oseka po cyklotrase 2 A projíždíme národní přírodní rezervací Libický luh. Poměrně široká lesní cesta nás zavede do chatové osady na pravém břehu Labe. Dopravu na protější břeh zde zajišťuje přívoz Oseček. U přívozu cyklotrasa zabočuje doleva podél Labe. Po 1,5 kilometru jízdy přírodním terénem se ocitneme u zdymadla Velký Osek. Za ním jedeme krátký asfaltový úsek a hned poté od rozcestí Tonice - Bezedná, př. rez. se držíme až do Kolína cyklistického značení 2, Labská. Následná úzká polnička nás doprovodí k přírodní rezervaci Veltrubský luh. Cestou podél řeky míjíme vodní elektrárnu Klavary a po chvilce se již od Labe vzdalujeme. 

Blížíme se do lesoparku Borky na okraji Kolína, kde už si vychutnáváme pohodovou jízdu po zpevněné lesní cestě a následně po asfaltu. Nachází se tu rozsáhlý sportovní areál s několika hřišti a atletickým stadionem. Cyklotrasa navazuje na asfaltovou cyklostezku při Labi, ze které máme pěkný pohled na starou část Kolína. Po 600 metrech se napojíme na most pro pěší a cyklisty, po kterém se dostaneme na Kmochův ostrov. V parku na ostrově si lze odpočinout, případně vyzkoušet hru disk golfu a děti se jistě rády proběhnou na dětském hřišti

Když už jsme v Kolíně, neměli bychom vynechat historické centrum města. Po mostě pro pěší a cyklisty se z Kmochova ostrova dostaneme na levý břeh řeky Labe. Pak vystoupáme po točité konstrukci, na níž navazuje most překlenující železniční trať a po ukazatelích směřujeme do centra Kolína.

Z centra Kolína zpět do Velkého Oseka (9 km)

Zpáteční cesta do Velkého Oseka vede po pravém břehu Labe. Z centra města se po mostě táhnoucím se přes Kmochův ostrov přesuneme z levého břehu řeky na pravý. Pokračujeme rovně po cyklostezce (cyklotrasa EV4) kolem pomníku Medvědům od Kolína (známých z televizní pohádky), která naváže na hlavní ulici Veltrubská, na níž odbočíme doleva a opouštíme Kolín. Užíváme si pohodlné jízdy přes Hradišťko a Veltruby až do Velkého Oseka, kde parkujeme. Cyklostezka téměř celou dobu kopíruje hlavní silnici.

Výlet je možné zkombinovat s jízdou vlakem. Nádraží se nalézá na levém břehu Labe u Kmochova ostrova.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/okoli-prahy/817-cyklovylet-libickym-a-veltrubskym-luhem-u-kolina