Výlety s dětmi

Na Vítkův Hrádek - nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách

Výlety s dětmi

Na Vítkův Hrádek - nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách

Na Vítkův Hrádek - nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách
  • Trasa výletu: z osady Svatý Tomáš ke zřícenině Vítkův Hrádek
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu (kromě výstupu na hradní věž)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Na tomto výletě poznáme nejvýše položenou zříceninu hradu v Čechách - Vítkův Hrádek vypínající se v nadmořské výšce 1.053 m n. m.

Autem vyjedeme do osady Svatý Tomáš, kde zaparkujeme u kostela. Napojíme se na kamenitou lesní cestu (červená tur. značka) a vystoupáme asi 300 metrů ke zřícenině hradu Vítkův Hrádek. Za sucha je možné výlet absolvovat se sportovním kočárkem. Při výšlapu zahlédneme několik “kamenných mužíků“, které tu stavějí hlavně děti. Jako bonus si můžeme zaplatit vstup na hradní věž, ze které se nám otevírá krásný rozhled na jezero Lipno a jeho okolí. Za příznivého počasí jsou vidět rakouské Alpy s vrcholy Dachsteinu, Velkého Prielu a Watzmanu.

 

Hrad Vítkův Hrádek

Vítkův Hrádek založil v polovině 13. století Vítek z Krumlova. Hrad se stal správním centrem panství pánů z Krumlova. Plnil též funkci strážního hradu na solné stezce vedoucí z Čech do Rakouska. V roce 1394, kdy Vítkův Hrádek vlastnili Rožmberkové, byl na hradě vězněn král Václav IV. Dalšími majiteli byli Eggenberkové. Od poloviny 18. století začal hrad postupně chátrat. V druhé polovině 20. století patřil krátce Klubu českých turistů. V době železné opony sloužil armádě a na dlouhá léta byl veřejnosti nepřístupný. Po opravách spolu s vybudováním vyhlídkové plošiny se v roce 2005 brány Vítkova Hrádku opět otevřely turistům.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/sumava/767-na-zriceninu-hradu-vitkuv-hradek