Výlety s dětmi

Výlet Pálavou přes Dívčí hrady a vrch Děvín

Výlety s dětmi

Výlet Pálavou přes Dívčí hrady a vrch Děvín

Výlet Pálavou přes Dívčí hrady a vrch Děvín
  • Trasa výletu: okruh z Klentnice přes zříceninu hradu Dívčí hrady a vrch Děvín
  • Celková délka trasy: 9 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Pavlovské vrchy na jižní Moravě, na kterých byla vyhlášena chráněná krajinná oblast Pálava, patří k nejatraktivnějším turistickým cílům na Moravě. Nabízíme tip na výlet v severní části Pavlovských vrchů, kde se rozkládá NPR Děvín – Kotel - Soutěska. Okružní trasa vede přes skalní vyhlídky i do pozoruhodných skalních průchodů. Při putování krajinou bílých vápencových skal postupně vystoupáme na zříceninu hradu Dívčí hrady (Děvičky) a také na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů - Děvín.

Parkování

Výlet zahájíme na severním okraji obce Klentnice, kde se nachází placené parkoviště.

Klentnice - rozcestí Pod Martinkou (2 km)

Vydáme se po silnici ve směru do obce Pavlov. Na rozcestí Perná odbočíme doleva a začneme zlehka stoupat. Po cca 600 metrech odbočíme na staré poutní místo, kde byla v roce 1652 vystavěna kaple sv. Antonína Paduánského a sv. Pankráce jako poděkování za velkou úrodu vína. Po jejím zrušení v josefovském období z ní zbyly pouze ruiny. Na místě je oplocená vyhlídka, která nabízí pěkný pohled na obec Pernou přímo pod námi i daleké výhledy do okolí.

Po návratu na modrou turistickou značku pokračujeme ve výstupu po z východu odkrytém úbočí. Zanedlouho máme po levé straně další vyhlídkové místo, z něhož je pěkný pohled do daleka, na okolní vinice a vodní nádrž Nové Mlýny.

Poté klesáme po cestě obrostlé ze stran hustými křovisky na rozcestí Pod Martinkou. Tento úsek přináší podívanou na zajímavé vápencové útvary. Kousek za vyhlídkou se vpravo vypíná skalní útvar Trůn. Na rozcestí spatříme mohutný skalní masiv. Najdeme tu skalní puklinu oddělující skálu Obří kámen a stěnu Martinka. V horní části této rozsedliny je vklíněný obrovský balvan, jenž získal název Velký špunt.

Rozcestí Pod Martinkou - zřícenina hradu Dívčí hrady (2,5 km)

rozcestí Pod Martinkou vedeni modrou turistickou značkou vystoupáme lesem na rozcestí Nad Soutěskou, nad nímž vyčnívají vápencové skály. Tady odbočíme doleva na zpevněnou lesní cestu s téměř rovinatým profilem a držíme se stále modré značky. Po necelých dvou kilometrech pohodlné procházky dorazíme na rozcestí Dívčí hrad, kde se sbíhá několik turistických značek. Z následujícího rozcestí se po červené vrcholové odbočce dostaneme k samotným útrobám hradu. Čeká nás strmý, za to však krátký výstup. Ještě, než prozkoumáme pozůstatky této mohutné zříceniny, cesta nás zprvu zavede na vyhlídku, ze které je krásný výhled do okolí, obzvlášť pak na vodní nádrž Nové Mlýny a vinařskou obec Pavlov rozprostírající se přímo pod námi. Poté si můžeme projít zříceninu. Až se vydáme cestou zpět, těsně před rozcestím pod hradem zabočíme doleva a dojdeme k dalším zbytkům hradu, kde se nalézá vyhlídka. Kromě úchvatných výhledů do krajiny poskytuje i pěkný pohled na celou zříceninu.

Dívčí hrady - vrch Děvín (2 km)

Po návratu k odbočce na Dívčí hrady navážeme na červenou turistickou značku. Asi po kilometru stoupání na rozcestí Děvín odbočíme doleva na louku, kde se nachází vyhlídka se zábradlím. Vrátíme se zpět na rozcestí a po zeleně značené odbočce vystoupáme cca 300 metrů na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů – Děvín s televizním vysílačem (554 m n. m.).

Děvín – Klentnice (2,5 km)

Dosažením vrcholu Děvína jsme ukončili veškerá stoupání tohoto výletu. Po rozhlédnutí sejdeme po zelené na rozcestí Pod Děvínem. Odsud po červené klesáme k vápencovým skalám, kde je kratičká odbočka na skalní vyhlídku Děvín, z níž je pohled do Soutěsky, která je součástí NPR Děvín – Kotel - Soutěska.

Cesta po červené lemovaná skalisky pokračuje na rozcestí s přístřeškem Soutěska - pramen. Po stejné značce dorazíme na silnici, po které se vrátíme na parkoviště v obci Klentnice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/7585-vylet-palavou-pres-divci-hrady-a-devin