Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Orlík na Vysočině

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Orlík na Vysočině

Zřícenina hradu Orlík na Vysočině
  • Trasa výletu: z obce Rozkoš u Humpolce na zříceninu hradu Orlík
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky

Popis

Zřícenina hradu Orlík je vzdálená asi 2 km od města Humpolec na Českomoravské vrchovině. Ze silnice I/34 z Humpolce směrem na Havlíčkův Brod ve vsi Rozkoš odbočíme doleva a dojedeme k záchytnému parkovišti. Není zpoplatněno a nalézá se cca 300 metrů pod hradem. Vystoupáme po lesní cestě, která je sjízdná pouze se sportovním kočárkem. Až na rozcestí Orlík - zřícenina vede žlutá turistická značka, která zde zahýbá doprava, odtud ke zřícenině se dáme turisticky neznačenou cestou doleva.

Studna v podhradí

Cca v půli cesty na zříceninu je po pravé straně studna, která byla nejspíš součástí poplužního dvora. Poprvé byla studna vyčištěna v roce 1941 do hloubky 17 metrů, při tom byly nalezeny počátky chodby, která by údajně mohla vést na hrad. K novodobému pročištění zanesené studny došlo v roce 2002 dobrovolníky z Humpolce. Současná hloubka studny činí 21 metrů. Původní hloubka studny se dle proutkařů odhaduje na 40 metrů. Roubení a zastřešení studny pochází z roku 2009. Studna je opředena řadou legend, o kterých se dočteme na informační tabuli.

Prohlídka zříceniny hradu Orlík

Vstup na zříceninu hradu Orlík je zpoplatněn. V pokladně je možné si zakoupit plánek, ve kterém najdeme soudobé fotografie jednotlivých částí zříceniny, a k nim jsou přiřazené kresby jejich zjevné tehdejší podoby. Tím si uděláme představu, co se z hradu dochovalo do dnešních dní.

V místech pokladny se nacházelo původně předhradí. V souvislosti s rozšířením hradu tu vzniklo nové nádvoří, kde si prohlédneme pozůstatky renesančních budov a dělostřeleckých opevnění. K vidění je zde i rekonstrukce kuchyně z doby od počátku 16. století a funkční replika pece pro výpal keramiky.

Druhou hradní bránou vstoupíme do jádra nejstarší části hradu se zbytky obytného paláce, pozdně gotických hradeb parkánu a nárožní věžice. Dominantu tohoto nádvoří i celé zříceniny tvoří hranolová věž, na níž byla v roce 2014 otevřena rozhledna.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/vysocina/7486-zricenina-hradu-orlik-na-vysocine