Výlety s dětmi

Z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu a do Dolní Malé Úpy

Výlety s dětmi

Z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu a do Dolní Malé Úpy

Z Horních Albeřic na Lysečinskou boudu a do Dolní Malé Úpy
  • Trasa výletu: z Horních Albeřic kolem muzea Vápenka, útvaru Bišofův lom a Albeřické jeskyně na Lysečinskou boudu a ke kostelu v Dolní Malé Úpě
  • Celková délka trasy: 6 km (na Lysečinskou boudu a zpět), až 12 km (do Dolní Malé Úpy a zpět)
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Z Horních Albeřic kolem muzea Vápenka a přírodního útvaru Bišofův lom s Albeřickou jeskyní

Výchozím místem výletu jsou Horní Albeřice. Dostaneme se sem ze 4 km vzdáleného Horního Maršova. Zaparkovat můžeme bezplatně u hotelu Stará Celnice. Dále už autům není vjezd povolen. Od penzionu Vápenka se vydáme po zdejší jediné asfaltové cestě vedeni červenou turistickou značkou vzhůru krásným údolím po směrovkách Lysečinská bouda. Hned po 200 metrech vpravo míjíme nově zrekonstruované malé muzeum Vápenka s pěknou expozicí a hračkami pro děti uvnitř. Ke vstupu je potřeba si zapůjčit klíče a zaplatit poplatek v infocentru Veselý výlet v Horním Maršově. Anebo prostě jen nahlédnout spodem (dobrodružný vlez pro děti). Eventuální prohlídka expozice zabere tak půl hodinku. Kousek za muzeem si prohlédneme přírodní útvar Bišofův lom s Albeřickou jeskyní.

Stoupání k Lysečinské boudě

Pokračujeme dále po cestě na Lysečinskou boudu, terén je zatím mírný. Občerstvení a odpočinek nám poskytne penzion U Dána s pěkným dětským hřištěm a restaurací s venkovním posezením. Postupně cesta začíná stoupat směrem k lesu (asi 1 km) a je celkem kamenitá, nicméně sportovním kočárkem sjízdná. Při otočení se skýtají krásné výhledy. Vkročením do lesa už máme největší stoupání celé trasy a nejméně kvalitní úpravu povrchu za sebou. Odsud se asfaltová cesta už mírně vlní lesem až k Lysečinské boudě. V sezóně okraj cesty lemují keříky výborných borůvek.

Pokračování do Dolní Malé Úpy

Máme-li v plánu delší výlet, pokračujeme po červené značce v podstatě rovným asfaltovým terénem další 3 km ke kostelu v Dolní Malé Úpě. Potkáme pouze jeden rozcestník (Cestník), od kterého zabočíme vpravo. Prostředí Malé Úpy má jedinečnou atmosféru, je zde klid a skoro žádná auta. Děti se zabaví na dětském hřišti u restaurace (u kostela). A co také Pohádková stezka - aneb krkonošské putování za obrázky Marie Kubátové? Zkoukneme alespoň 5. stanoviště poblíž kostela, u bývalého skokanského můstku, kde kdysi trénovala naše reprezentace. Okruhy Pohádkové stezky jsou tipem na příští výlet. Zpět do Horních Albeřic se vrátíme po stejné cestě.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krkonose/736-cesta-z-hornich-alberic-na-lysecinskou-boudu-nebo-i-dale-do-dolni-male-upy