Výlety s dětmi

Zámek Světlá nad Sázavou - programy a prohlídky pro děti

Výlety s dětmi

Zámek Světlá nad Sázavou - programy a prohlídky pro děti

Zámek Světlá nad Sázavou - programy a prohlídky pro děti
  • Trasa výletu: návštěva zámku Světlá nad Sázavou, procházka zámeckým parkem
  • Celková délka trasy: okruh parkem cca 2 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (v zámeckém parku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámeckém parku)

Popis

Zámek ve Světlé nad Sázavou v roce 2014 poprvé v historii otevřel své brány široké veřejnosti a je odhodlán stát se kulturním centrem nejen světelského regionu, ale v budoucnu i kulturní perlou České republiky. Zámek je kulturní památkou registrovanou Ministerstvem kultury ČR. V roce 2013 zámek změnil majitele, pro které je nyní hlavním cílem zachování kulturního dědictví pro budoucí generace. Zámek postupně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, avšak veřejnosti své brány nezavírá. Během letní sezóny mimo klasickou muzejní činnost se v areálu zámku a parku odehrávají různé zábavní programy pro děti i dospělé, včetně festivalů, koncertů, výstav a jiných akcí. Na zámek navazuje anglický park o rozloze 18 hektarů s kaskádou rybníků, který je vhodný k procházkám po upravených cestičkách.

PROHLÍDKY

V současné době je možné na zámku navštívit několik expozic, které se věnují především řemeslům regionu a životu majitelů zámku. Komentované prohlídky trvají buď 20 - 30 minut, anebo i 55 minut. Mohou je absolvovat starší zvídavé děti. Záleží na stáří dítěte a jak dlouho vydrží prohlídku sledovat. Pro mladší děti jsou v nabídce interaktivně pojatá či volná prohlídka.

Pro rodiny s odrostlejšími dětmi

Spíše pro rodiny se staršími dětmi je zajímavá expozice historického evropského skla, při níž se seznámí s historií zámku, nejvýznamnějšími šlechtickými rody, které měly největší vliv na rozvoj řemesel v regionu (sklo, kámen, granáty) a zanechaly významnou stopu v historii. Další muzejní okruh představí ojedinělou expozici historických hodin. Lze navštívit také expozici Prvorepublikové pokoje přibližující život posledních předválečných majitelů zámku. Muzeum Světelska prezentuje historii světelského panství a řemesel, která jsou ve světelském regionu rozšířená - sklářství a kamenictví. Tyto expozice jsou v doprovodu průvodce.

Speciálně pro děti

Komentovaný pohádkový okruh "Na Sázavě" je určen pro děti, které se interaktivním způsobem seznámí s posázavskými pověstmi. "Dětské království" je každoročně obnovovaná expozice pro děti i dospělé. Můžeme zde vidět starožitné hračky a panenky, modely hradů a zámků a další.

Další služby

Od sezóny 2017 jsou v provozu zážitkové hry Exit games na téma starořeckých bájí. Únikové místnosti jsou ideální pro rodiny s dětmi nebo skupinky dětí ve věku 10-18 let.

Kavárna Ladurée se nachází ve zrenovovaných prostorách renesančního křídla zámku. Nabízí domácí dorty, dobrou kávu, čokoládu a jiné nápoje a dobroty. Občerstvit se můžeme v interiéru kavárny nebo na zámeckém nádvoří u kašny za zvuků klasické hudby.

Je možné se ubytovat v zámeckých apartmánech, které se nachází v renesančním křídle zámku s jedinečným výhledem do zámeckého parku. Příjemnou atmosféru navodí vybavení pokojů v klasickém zámeckém stylu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/vysocina/7032-zamek-svetla-nad-sazavou