Výlety s dětmi

Na kole v okolí kolínské řepařské drážky

Výlety s dětmi

Na kole v okolí kolínské řepařské drážky

Na kole v okolí kolínské řepařské drážky
  • Trasa výletu: okruh z Kolína přes Písečný Mlýn, Býchory a Ovčáry
  • Celková délka cyklotrasy: 18 km
  • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano (zčásti lesní cesta)

Popis

Kolín - Písečný Mlýn - Býchory

Naši cestu začneme na Karlově náměstí v Kolíně, odkud se vydáme přes starý most a Jiráskovo náměstí Tovární ulicí až na křižovatku s Třídvorskou, kde odbočíme na Tři Dvory. Po chvíli už můžeme využít pohodlnou cyklostezku podél rušné silnice, ale moc dlouho si ji neužijeme. Za čerpací stanicí totiž uhneme doleva a sledujeme zelenou turistickou značku. Té se držíme až do chvíle, než se k ní připojí žlutá značka. Ale pozor, zelená do té doby (dokud je značena sama bez žluté) vede místy vedle cesty lesem mezi stromy, a tak se nenechte zmást a pokračujte po té pohodlnější hlavní cestě, zelená na ni opět naváže. A až se přidá i žlutá, držte se už žlutého značení.

Na rozcestí Včelín se žlutá od zelené odpojí a pokračuje už sama. Na Výrovně se dostaneme k drážce. Je tam ohniště a posezení a místo přímo láká k rodinnému pikniku. Stále se držíme žluté a míříme podél trati k Písečnému Mlýnu. Odtud jedeme rovně po „hlavní“ cestě, která nás zavede až do Býchor, kde je konečná stanice drážky.

Býchory - Ovčáry - Kolín

V Býchorech odbočíme doleva a kolem kostela sv. Bartoloměje v dnešní podobě z poloviny 19. století obec opustíme a před námi se objeví nejnáročnější úsek celé trasy, a to stoupání na vrch Horka (248 m n.m.), pod nímž byl roku 1924 nalezen zlatý poklad ze střední doby bronzové. Před sjezdem do Ovčár se nám naskytne výhled z ptačí perspektivy na Kolín a blízké okolí.

V Ovčárech, kde v letech 1859 - 63 chodil do školy Jaroslav Vrchlický, pak uhneme doleva na Kolín, a navážeme tak na cyklotrasu 4348, která nás před kostelem sv. Jakuba Většího v pseudogotické podobě z počátku 20. století odkloní z hlavní silnice a postupně dovede polními cestami až k začátku kolínské řepařské drážky před nádraží Kolín – Sendražice. Odsud pak pokračujeme po cyklostezce podél Ovčárecké ulice až za podchod pod železniční tratí Kolín - Velký Osek, kde se dáme doleva. Poté se stočíme doprava směrem ke hřbitovu, kolem něhož projedeme dále na křižovatku s Okružní ulicí, tam zabočíme doprava a pokračujeme až na konec Okružní ulice k Borkům. Tady se můžeme vyfotit u pomníku Medvědům od Kolína z kresleného filmu Břetislava Pojara Potkali se u Kolína. Odtud jedeme přes lávku a následně Sokolskou a Pražskou ulicí zpět na Karlovo náměstí.

Řepařská drážka a naučná stezka

Výlet lze samozřejmě jet i opačným směrem či všelijak kombinovat s projížďkou vláčkem po drážce, který jezdí každý víkend a také o státním svátku, ale pozor, provoz drážky končí o víkendu 1. a 2. října, a to stylově „Řepánkovými slavnostmi“. Podél železnice je také nově zbudována naučná stezka s dvanácti zastaveními a odpočívadly.

Možností je mnoho a věřím, že si každý vybere podle libosti. Cyklotrasa kolem řepařské drážky měří 18 km, celkové převýšení trasy je 85 m.

Tip na výlet nám zaslala naše čtenářka Kateřina, děkujeme.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/okoli-prahy/6813-na-kole-kolem-reparske-drazky