Výlety s dětmi

Hejšovina – unikátní skalní město v Polsku

Výlety s dětmi

Hejšovina – unikátní skalní město v Polsku

Hejšovina – unikátní skalní město v Polsku
  • Trasa výletu: okruh z Karłówa skalním městem Hejšovina
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Naším výletním cílem je Szczeliniec Wielki (česky Hejšovina), nejvyšší vrch polských Gór Stołowych (česky Stolových hor) s nadmořskou výškou 919 metrů. Jedná se o skalní město s jedinečnými útvary a vyhlídkami. Hejšovina patří mezi nejatraktivnější turistická místa kousek za našimi hranicemi.

Popis trasy

Výchozím bodem výletu je obec Karłów, kde je zpoplatněné parkoviště. Vyrazíme po červené a žluté turistické značce severní částí obce kolem stánků s občerstvením a upomínkovými předměty a naučně-zábavního parku s dinosaury. Po chvíli dojdeme na rozcestí, tam červená značka odbočuje, my dále pokračujeme po zelené a žluté značce po „Trase turystyczne im. Francizka Pabla“ a napojíme se na okružní trasu po skalnatém vrchu Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina).

Začneme stoupat po schodech. Na následujícím rozcestí žlutá turistická značka odbočuje doleva, my se dáme doprava po zelené a zanedlouho jsme na skalní plošině, která je vymezená vysokými příkrými srázy. Nalézá se tu chata s restaurací Schronisko PTTK „Na Szczelincu“, stánky a vyhlídková terasa nabízející krásné pohledy na Broumovské stěny, Krkonoše a polskou krajinu.

Za chatou je zpoplatněný vstup do skalního města s pozoruhodnými skalami a vyhlídkami. Turistická trasa se zelenou značkou střídavě klesá a stoupá po vytesaném skalním schodišti, vede velmi úzkými štěrbinami, bránami, po vyhlídkové cestě i soutěskou do hlubiny. Kousek za pokladnou se nalézá nejvyšší místo skalního města – vrchol Szczeliniec Wielki s vyhlídkou.

Na okruhu postupně procházíme kolem nebo přes skalní útvary: Kachňata (Kaczeta), Trůn Krakonoše (Tron Liczyrzepy), Velbloud (Wielbłąd), Lidoop (Małpolud), Ďáblova kuchyně (Diabelska Kuchnia), rokle Pekýlko (Wąwóz Piekiełko), Nebe (Niebo), Kolébka (Kołyska), Kvočna (Kwoka), Koňská hlava (Koński łeb) a Slon (Słoń).

Po průchodu skalním městem se ocitneme na 2 vyhlídkách, ze kterých mimo jiné hezky vidíme na obec Karłów. Od nich klesáme po schodech na výchozí místo okruhu. Po červené a žluté značce se vrátíme do obce Karłów k parkovišti.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/polsko/6385-hejsovina-unikatni-skalni-mesto-v-polsku