Výlety s dětmi

Cyklistický výlet z Provodína k Hradčanským rybníkům

Výlety s dětmi

Cyklistický výlet z Provodína k Hradčanským rybníkům

Cyklistický výlet z Provodína k Hradčanským rybníkům
  • Trasa výletu: okruh z Provodína přes Veselí a Srní u České Lípy s odbočkou do Hradčan k rybníkům Hradčanský a Držník
  • Celková délka cyklotrasy: 28 km
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Výchozím bodem cyklovýletu je obec Provodín nacházející se mezi Doksy a Českou Lípou, zaparkujeme u vlakového nádraží. Trasa vede převážně po kvalitních cyklostezkách, na kterých jsou pouze mírná stoupání a klesání, z menší části po vedlejší silnici. Podíváme se do Hradčan k rybníkům, které jsou součástí přírodní rezervace Hradčanské rybníky. Návrat do Provodína v rámci okružní trasy bude veden přes osadu Veselí a Srní u České Lípy.

Z Provodína do Hradčan 

Vyrazíme po cyklotrase 3053 podél železniční trati ve směru na Doksy, kterou po cca 1 km přejedeme. Na rozcestí Slunečný dvůr se napojíme na cyklotrasu 3045. Po následujících 500 metrech zabočíme doleva na asfaltovou cyklotrasu 3054, na níž se střídají mírná stoupání a klesání a která nás dovede k turistickému přístřešku na cyklistické křižovatce pod Jelením vrchem. Odtud po cyklotrase VLS pokračujeme do obce Hradčany. Nalézá se tu Hradčanský rybník, turistické informační středisko s dětským koutkem a minizoo. Jedeme podél severního břehu Hradčanského rybníka. Na jeho severovýchodní straně se cyklotrasa VLS od vody odklání a postupně vzdaluje. Po 1,5 kilometru jízdy lesem se ocitneme u rybníka Držník. Závěrečný kratičký úsek je hůře sjízdný pro cyklovozík (kořeny), je možné tudy cyklovozík převézt. Když se u rybníka dáme cestou doprava dojedeme k lavičce, kde si můžeme odpočinout.

Z Hradčan přes Veselí a Srní u České Lípy zpět do Provodína

Vracíme se zpět po stejné cyklotrase na rozcestí s přístřeškem pod Jelením vrchem a následujeme rovně po asfaltové cyklostezce (cyklotrasa 3054) do osady Veselí. Trasa vede borovicovými lesy po rovině. Za Veselím cyklostezka končí, na křižovatce se dáme doleva a po silnici 3. třídy (cyklotrasa 3045) míříme do Srní u České Lípy. V Srní cyklotrasu 3045 opouštíme a po silničním mostě přejedeme železniční trať. Hned za mostem zabočíme doleva, po modré souběžně se žlutou turistickou značkou se dostaneme na rozcestí Karasy a odtud se po cyklotrase 3053 (vlevo) navracíme zpět do Provodína.

V blízkosti nádraží se nachází oplocené dětské hřiště, naproti hřišti přes cestu máme možnost se občerstvit v hospodě nebo bufetu s venkovním posezením.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/ceskolipsko-a-machuv-kraj/602-cyklisticky-vylet-z-provodina-k-hradcanskym-rybnikum