Výlety s dětmi

Z horní stanice lanové dráhy na Šeráku přes Obří skály do Ramzové

Výlety s dětmi

Z horní stanice lanové dráhy na Šeráku přes Obří skály do Ramzové

Z horní stanice lanové dráhy na Šeráku přes Obří skály do Ramzové
  • Trasa výletu: lanovkou z Ramzové na Šerák, poté pěšky kolem turistické chaty Jiřího na Šeráku (s možností odbočky na vrch Keprník), na Obří skály a údolím Vražedného potoka zpět do Ramzové
  • Celková délka trasy: 7 km, s odbočku na vrch Keprník 11 km
  • Terén: kopcovitý (z kopce), odbočka na vrch Keprník do kopce
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Výlet zahájíme v horské vsi Ramzová ležící v Ramzovském sedle, kde se nalézá oblíbený lyžařský areál. Vesnička se může pyšnit nejvýše položenou rychlíkovou zastávkou na českém území (760 m n. m.). Auto lze nechat na parkovišti poblíž lanové dráhy Ramzová - Šerák.

Z konečné stanice lanové dráhy Šerák k turistické chatě Jiřího na Šeráku – 500 m

Využitím lanové dráhy BONERA s.r.o. z Ramzové na Šerák se dostaneme na severní část hlavního hřebene Jeseníků, čímž si ušetříme čas i námahu při překonávání téměř 600 metrů převýšení. Z Ramzové se dopravíme čtyřsedačkou do mezistanice Čerňava, odtud pokračujeme dvousedačkovou lanovkou na konečnou stanici Šerák. Napojíme se na žlutou turistickou značku a kolem vrcholu hory Šerák (1.351 m) dorazíme k chatě Jiřího na Šeráku (rozcestí Šerák – turistická chata). Chata provozuje restauraci, venku se lze občerstvit v bufetu. Kromě krásných výhledů z prosklené restaurace či venkovní terasy směrem na obce Lipová – lázně a Jeseník je možné tu přihlížet i adrenalinovému sportu, v místě se totiž nalézá stanoviště paraglidingu.

Možnost odbočky na vrch Keprník – 4 km

Od turistické chaty Jiřího na Šeráku si můžeme udělat odbočku na vrch Keprník (1.423 m). Z rozcestí Šerák – turistická chata se vydáme po modré na rozcestí Šerák a následné rozcestí Pod Keprníkem, odkud vede na vrchol Keprníku do pozvolného kopce červená turistická značka. Po rozhledu na okolní vrcholy Rychlebských hor a Jeseníků se vrátíme zpět k turistické chatě.

Od turistické chaty Jiřího na Šeráku k Obřím skalám – 1,5 km

Naším dalším výletním cílem jsou Obří skály, ke kterým od turistické chaty Jiřího na Šeráku klesáme fyzicky náročnějším lesním terénem po modré turistické značce.

Skalní hradbu vysokou 10 - 16 metrů tvoří staurolitické svory. Zvětráváním horniny tu vznikly různé žlábky, pokličky či skalní okna. Z horní části Obřích skal si vychutnáme krásné výhledy do okolní krajiny.

Návrat od Obřích skal do Ramzové – 4,5 km

Od rozcestí Obří skály se vydáme po zelené a modré turistické značce, které prudce spadají na rozcestí Pod Obřími skalami. Odtud zelená značka zahýbá doleva na pohodlnou cestu. Po cca 500 metrech chůze zelená odbočuje doprava a pokračuje údolím Vražedného potoka. Za přístřeškem u rozcestníku Vražedný potok přejdeme přes most a začneme se od potoka vzdalovat. Zelená značka nás poté kolem dalšího přístřešku dovede do výchozího bodu v Ramzové.

Alternativou k návratu do Ramzové může být od rozcestí Pod Obřími skalami méně náročná cyklotrasa č. 6208.  

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jeseniky/6017-z-horni-stanice-lanove-drahy-na-seraku-pres-obri-skaly-do-ramzove