Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena

Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena

Cyklistický okruh z Třeboně k pískovnám Tušť a Majdalena
  • Trasa výletu: z Třeboně přes NPR Stará a Nová řeka, kolem rybničních soustav, k pískovnám Tušť a Majdalena u Suchdola nad Lužnicí a přes obec Branná zpět do Třeboně
  • Celková délka cyklotrasy: 45 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Tento cyklistický výlet vede po rovině, převážně po lesních cestách a z menší části po silnicích 3. třídy s malým provozem. Trasa prochází přírodní rezervací s meandry, slepými rameny řeky Lužnice a okolní nivou, kolem několika rybníků a pískoven Tušť a Majdalena, kde se v letních měsících můžeme vykoupat. V tutu dobu doporučujeme vzít s sebou repelent kvůli množství komárů!!

Z Třeboně přes NPR Stará a Nová řeka a kolem soustavy rybníků na rozcestí Starý Kanclíř

Cyklistický okruh zahájíme v Třeboni, zaparkovat je možné u vlakové zastávky Třeboň lázně. Odtud vyrazíme po žluté turistické značce. V úseku od Třeboně k okraji nedalekého lesa je Naučná stezka zdraví s herními prvky pro děti. Žlutá turistická trasa pokračuje po lesních cestách. Po cca 3 kilometrech jízdy dojedeme na rozcestí U Mlýnské stoky a překřížíme silnici.

Zanedlouho vjíždíme do NPR Stará a Nová řeka, která je chráněná pro přirozené lesní porosty, mokřady a vzácné druhy živočichů. Přejedeme dřevěný můstek přes řeku Lužnici zvanou též Stará řeka (Novou řekou je označovaný umělý vodní kanál spojující Lužnici s Nežárkou) a dorazíme na rozcestí Novořecká bašta, kde rostou staré duby a lípy. Tady se k "naší" žluté turistické značce přidá ještě červená turistická značka a cyklotrasa Lužnická. Cesta rezervací pokračuje podél vodního kanálu Nová řeka na rozcestí Dlouhý most, u něhož kanál přejedeme na druhý břeh. Po chvíli opouštíme rezervaci a po stále stejných značeních se dostaneme na rozcestí Starý Hospodář – rybník na břehu stejnojmenného rybníka. Žlutá značka zde odbočuje doleva, my se dáme doprava po červené turistické značce a objíždíme soustavu několika rybníků na rozcestí Starý Kanclíř.

Od rozcestí Novořecká bašta až na rozcestí Starý Kanclíř vede bezbariérová trasa.

Z rozcestí Starý Kanclíř k pískovnám Tušť a Majdalena

Na rozcestí Starý Kanclíř u rybníka stejného jména zahneme doprava na cyklotrasu značenou 1010. Po vedlejší silnici se dostaneme na rozcestí Kosky, kde přejedeme silnici č. 153. Po třech kilometrech jsme na křižovatce se silnicí, jež spojuje Hamr a Klikov. Po této vedlejší silnici (zároveň cyklotrase 1011) se dáme doprava ve směru do Klikova. V obci zabočíme doprava na cyklotrasu 1012 a míříme k pískovně Tušť. U pískovny se nalézá kemp a občerstvení. Za dobrého počasí se můžeme vykoupat, vstupné se neplatí.

Od pískovny Tušť (Velká pískovna) pokračujeme cca 1 kilometr po cyklotrase 1012 do Suchdola nad Lužnicí, tam zabočíme doprava do ulice Na Huti a po 500 metrech jsme u pískovny Majdalena (Cep I). Zde je další možnost koupání. Po případném vykoupání začneme pískovnu objíždět ze západní strany. Asi po 1 kilometru se napojíme na hlavní silnici, po níž se vydáme doleva a přejedeme železniční přejezd. Za ním odbočíme vpravo na lesní cestu a u pískovny Cep II se stočíme doleva na pěknou asfaltovou cestu. V roce 2012 se tu těžil písek, takže pískovna nebyla vhodná ke koupání.

Od pískovny Cep II u Suchdola nad Lužnicí zpět do Třeboně

Asfaltová cesta pískovnu Cep II zčásti objíždí, na její západní straně zahýbá doleva a vede lesem k vedlejší silnici. Cesta není nijak značena, doporučujeme se orientovat dle námi znázorněné trasy na mapě. Na silnici odbočíme doleva a držíme se čísla cyklotrasy 122, které nás doprovodí na rozcestí Na Třeboňské cestě a poté do osady Barbora. Cyklotrasa 122 vede přímo do Třeboně, ale bohužel po nekvalitní panelové cestě, pro cyklovozík dost nepohodlné. Raději se na křižovatce v osadě vypravíme doleva a po 4 kilometrech se ocitneme v obci Branná.

Z Branné do Třeboně to jsou 3 kilometry po silnici II/154 a další 3 kilometry po cyklostezce (cyklotrase 122) podél Opatovického rybníka a rybníka Svět.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/jizni-cechy/600-cyklisticky-okruh-z-trebone-k-piskovnam-tust-a-majdalena