Výlety s dětmi

Cyklistický okruh Kyjovským údolím a údolím Vlčího potoka

Výlety s dětmi

Cyklistický okruh Kyjovským údolím a údolím Vlčího potoka

Cyklistický okruh Kyjovským údolím a údolím Vlčího potoka
  • Trasa výletu: z Kyjova přes Kuní vrch, kolem přístřešku u Hadího pramene, k hraničnímu přechodu s Německem v bývalé osadě Zadní Doubice, Kyjovským údolím a údolím Brtnického potoka do osady Kopec a následně do obce Brtníky, údolím Vlčího potoka přes rozcestí Turistický most, Kyjovským údolím na výchozí místo do Kyjova
  • Celková délka cyklotrasy: 25 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Z Kyjova přes Kuní vrch do bývalé osady Zadní Doubice (11 km)

Auto necháme na parkovišti v obci Kyjov u autobusové zastávky Kyjov, hostinec. Odtud nás čeká asi kilometrový výšlap po silnici (cyklotrasa 3029) a za obcí odbočíme vpravo na cyklotrasu 3076. Po zpevněné lesní cestě se dostaneme na cyklistickou křižovatku poblíž silnice. Po levé straně se nalézá turistické rozcestí U Doubice, my se dáme doprava na asfaltovou cyklotrasu 3031 a vystoupáme na Kuní vrch. Odtud strměji sjíždíme do Třešňového dolu – je potřeba zvýšené opatrnosti, cesta je místy kamenitá a nezpevněná. Dojedeme k přístřešku u Hadího pramene

Po místy nezpevněné cestě sestoupíme do Zadní Doubice (rozc. Zadní Doubice – Hraniční most). Cestou si po levé straně všimneme na skále umístěné tzv. Vlčí desky, která odkazuje na legendu, podle níž na tomto místě v roce 1640 lesní Jan Grohmann skolil dva vlky.

Bývalá osada Zadní Doubice

Na rozcestí Zadní Doubice – Hraniční most, v bývalé osadě Zadní Doubice, tvoří můstek nad řekou Křinicí hraniční přechod s německým Saskem. Nalézá se tu dřevěný přístřešek a informační tabule o zdejší přírodě. Z rozcestí vede odbočka po červené turistické značce k 100 metrům vzdálenému památníku obětem nacismu, který připomíná smutnou událost, kdy tu 23. 4. 1945 zemřelo zločineckou rukou stráže SS osm vězňů na pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide v Německu. Osada byla po roce 1945 na české straně opuštěna.

Údolím říčky Křinice a Brtnického potoka do osady Kopec (5 km)

Ze Zadní Doubice pokračujeme podél říčky Křinice, tzv. Kyjovským údolím, stále po cyklotrase 3031 a na rozcestí Zadní Doubice – Brtnický most zabočíme doleva na cyklotrasu 3032. Po přejetí Brtnického mostu přes říčku Křinici postupně mírně stoupáme údolím Brtnického potoka do osady Kopec. Lesní cesta není příliš kvalitní, teprve kousek před osadou se napojíme na hladkou asfaltku.

Osada Kopec

Osada Kopec je vstupní bránou do východní části národního parku České Švýcarsko. Dnes se tu nalézá 46 domů, z nichž je mnoho ukázkou lidové architektury podstávkového typu. První zmínky o osadě pocházejí z roku 1660. Zakládajícími osadníky byli lesní dělníci, sekerníci a pilaři. V Kopci se od 18. století odlévali zvony a působili tu později významní zvonaři jako slavný Zacharias Dietrich, Josef Pietschmann, na jehož dílo navázal Josef Kittel. V Kopci se roku 1901 narodil významný politik Hans Schutz. Vedle cyklotrasy a rozcestníku Kopec se nachází historická formanská hospoda U Oty s venkovním posezením a dětským hřištěm.

Z osady Kopec do obce Brtníky a údolím Vlčího potoka (6 km)

Z osady Kopec pokračujeme po kvalitní asfaltce (stále cyklotrasa 3032) obcí Brtníky. Cestou si prohlédneme zachovalou lidovou architekturu. Na křižovatce zabočíme doprava na silnici II/265 a zároveň cyklotrasu 3014. Na další silniční křižovatce se dáme doprava. Po necelých dvou kilometrech jízdy po silnici z ní odbočíme doprava na cyklotrasu 3033. Po lesní cestě postupně klesáme podél Vlčího potoka na rozcestí Turistický most, kde se Vlčí potok vlévá do říčky Křinice.

Od rozcestí Turistický most Kyjovským údolím do Kyjova (3 km)

Na rozcestí Turistický most odbočíme doleva. Kyjovským údolím při toku říčky Křinice se navrátíme na výchozí parkoviště v Kyjově. Jedná se o nenáročnou projížďku po asfaltové cyklotrase 3032 lemovanou vysokými skalami. Na konci údolí u silnice je penzion Kyjov s nabídkou rychlé kuchyně.

V Kyjovském údolí poblíž rozcestí Pod Praporkem stojí k zastavení zajímavý skalní most, kterým protéká řeka Křinice a z velké části zaplavená suťová jeskyně Vinný sklep, která svůj název získala podle lahvovitého tvaru rampouchů, jež se tu tvoří koncem zimy. K jeskyni a skalnímu mostu vedou od cesty schody.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/ceskosaske-svycarsko/5544-cyklisticky-okruh-kyjovskym-udolim-a-udolim-vlciho-potoka