Výlety s dětmi

Vyhlídkové okruhy u Hrádku nad Nisou

Výlety s dětmi

Vyhlídkové okruhy u Hrádku nad Nisou

Vyhlídkové okruhy u Hrádku nad Nisou
  • Trasa výletu: 1. okruh - z Dolního Sedla přes Kohoutí vrch, Popovu skálu a Krásný důl; 2. okruh - z Horního Sedla přes Horní skály a Vraní (Krkavčí) skály
  • Celková délka trasy: 1. okruh - 7 km; 2. okruh - 4 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla pouze u druhého okruhu

Popis

V těchto dvou vyhlídkových okruzích se podíváme do jedněch z nejatraktivnějších míst české části Lužických hor, kde se nalézají unikátní skalní vyhlídky a útvary. Fyzicky zdatní turisté mohou tyto dva okruhy propojit v jeden delší výlet (okruh ve tvaru osmičky).

1. vyhlídkový okruh přes Kohoutí vrch a Popovu skálu

Výchozím bodem výletu je parkoviště u dětského a sportovního hřiště ve vesničce Dolní Sedlo na stejnojmenném rozcestí. Obec je jižní částí města Hrádek nad Nisou. Napojíme se tu na zelenou turistickou značku a pozvolna stoupáme západním okrajem obce a poté lesem. Po cca 700 metrech chůze značka odbočuje doleva, my jdeme po rovinaté neznačené cestě. Poklidná procházka zanedlouho skončí odbočením vlevo na modrou turistickou značku, která vede vzhůru po severním úbočí vrchu Sedlecký Špičák. Za necelý kilometr nám je odměnou za námahu dosažení Kohoutího vrchu (535 m n. m.), jenž poskytuje krásný pohled na město Hrádek nad Nisou, Žitavu a Žitavské hory.     

Po rozhlédnutí pokračujeme stále po modré na vrchol Sedleckého Špičáku (544 m n. m.), kde je výhled omezen vzrostlými stromy a následně sejdeme na rozcestí Popova skála – sedlo, odkud vede odbočka na Popovu skálu. Asi 500 metrů stoupáme k pískovcovým skalám. Po železných schodech se dostaneme na vyhlídku na Popově skále (565 m n. m.), z níž se nám nabízí kruhový rozhled do tří zemí – Česka, Polska a Německa. Kocháme se pohledy na okolní kopce českých a německých Lužických hor. Na českém území můžeme také vidět Ralskou pahorkatinu, Ještědský hřbet a údolí Nisy s městem Hrádek nad Nisou. Za dobré viditelnosti dohlédneme na České středohoří, Jizerské hory i Krkonoše. Výhledu na Polsko dominuje elektrárna Turów a povrchové doly. Pod vrcholem Popovy skály se nalézají skalní mísy, prohlubně, menší skalní brána a jeskyňky.

Po návratu do sedla pod Popovou skálou pokračujeme pohodlnou procházkou po modrém a zeleném turistickém značení. Po necelém kilometru se modrá značka odpojí a jdeme dále po zelené turistické značce, která nás po kilometru dovede na rozcestí Krásný důl. Odtud pokračujeme po červené turistické značce, po níž dorazíme na rozcestí Pod Vraními skalami. Modrá značka nás doprovodí do Dolního Sedla a po jeho okrajové části až na parkoviště, kde okruh uzavíráme.

2. vyhlídkový okruh přes Horní skály a Vraní (Krkavčí) skály

Tuto okružní trasu zahájíme na jižním okraji obce Horní Sedlo, kde se u silnice nalézá parkoviště a rozcestí turistických tras. Napojíme se na zelenou turistickou značku a asi 200 metrů stoupáme lesem po jižním úbočí protáhlého pískovcového hřbetu „Hřebeny“. Nalézají se tu tzv. Horní skály, jež jsou tvořeny osmi skalními věžemi pojmenovanými Velká a Malá Smrtka, Liberecká věž, Gahlerova věž, Cvičná věž, Dvojče, Sokol a Zub. Nejvyšší z nich je Liberecká věž vysoká 40 metrů.

Za Horními skalami se cesta cca 200 metrů svažuje dolů a poté již střídavě zvolna stoupá a klesá stále v doprovodu zeleného turistického značení až k přístřešku pod Vraními (Krkavčími) skalami. Trasa vede nejprve lesním terénem kolem bunkrů lehkého opevnění a pak po široké šotolinové cestě.

Od přístřešku se po vyšlapané pěšině dostaneme k Vraním skalám. Je možné vystoupat na skalní plošinu, odkud se nabízí pěkný pohled na Popovu skálu a Hrádek nad Nisou. Okolo nás se vypínají skalní věže – Krkavec, Krkavčí hnízdo, Šachtové věže, Hruška a nejznámější Fellerova věž. Ta byla pojmenována po jejím dobyvateli – žitavském profesorovi Theodoru Fellerovi, který ji překonal 17. června 1884. Skála je výjimečná tím, že se jedná o první skalní věž, která byla zdolána na českém území.

Po návratu k přístřešku pokračujeme dále po šotolinové cestě, ze které za okamžik odbočíme vlevo na lesní cestu. Po asi půl kilometru klesání narazíme na červenou turistickou značku, po níž se dáme vpravo a stoupáme do chatové oblasti v Horním Sedle, odkud se nám otevírají pěkné pohledy na Dolní Sedlo, Hrádek nad Nisou nebo hrad Grabštejn. Závěrečný úsek od kapličky na parkoviště (necelých 200 metrů) jdeme po silnici.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/luzicke-hory/4859-dva-vyhlidkove-okruhy-u-hradku-nad-nisou