Výlety s dětmi

Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami

Výlety s dětmi

Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami

Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami
  • Trasa výletu: okruh po dětské naučné stezce Příhrazskými skalami s odbočkami na zříceniny skalních hradů Klamorna a Drábské světničky
  • Celková délka trasy: 10 km
  • Terén: mírně až středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (občas nutné přenést)

Popis

Dětská naučná stezka Příhrazskými skalami začíná a končí na parkovišti pod zříceninou hradu Valečov v Bosni. Trasa stezky je okružní, dlouhá 9,1 km a má celkem 20 zastavení. Vede převážně po lesních cestách a také po méně frekventované silniční komunikaci. S mladšími dětmi můžeme projít jen část stezky s turistickými cíli, které nás budou zajímat. Stezka podává dětem hravou formou poznatky o přírodě i jednotlivých místech Českého ráje. I když je tato stezka určena hlavně dětem, do úkolů se může zapojit celá rodina. Přečteme si pověst o kruté paní z Valečova nebo o obrovi Drábovi. Čekají nás zábavné úkoly jako rozpoznávání zvířecích stop, listů stromů, jedlých a nejedlých hub, skalních měst Českého ráje a další. Děti ocení například kostkové puzzle a pexeso.

Na mapě jsme vyznačili krátké odbočky ke zříceninám skalních hradů Klamorna a Drábské světničky, které sice nejsou součástí dětské naučné stezky, ale stojí jistě k navštívení, a proto jsme je zahrnuli i do tohoto výletu.

Z obce Boseň přes tři zříceniny skalních hradů (5 km)

Auto necháme na placeném parkovišti pod zříceninou hradu Valečov v obci Boseň. Na rozcestí Pod Valečovem se napojíme na červenou turistickou značku, po níž vystoupáme ke zřícenině hradu Valečov a skalním bytům. Po stejném turistickém značení se dostaneme k silnici - na rozcestí Skalka. Přejdeme silnici a pokračujeme po lesní cestě. Za skalním pomníčkem cca 500 metrů strměji stoupáme k odbočce k pozůstatkům prehistorického hradiště a středověkého skalního hradu Klamorna, v blízkosti rozcestníku vpravo se nalézá také zřícenina Píčova statku.

Po případné prohlídce zřícenin a návratu k rozcestníku pokračujeme dále po červené turistické značce. Za chvíli vyjdeme z lesa, kráčíme po louce a posléze okrajovou částí lesa a skalní náhorní plošiny, odkud jsou pěkné pohledy na mohutné skály a do Pojizeří. Skalním průchodem opatřeným řetězy sejdeme k přístřešku pod zříceninou skalního hradu Drábské světničky. Zřícenina je přístupná po schodech a žebřících. Hlavně s mladšími dětmi je třeba dbát zvýšené opatrnosti! Ze skalních vyhlídek jsou krásné rozhledy do okolí, pozoruhodné jsou též dochované skalní místnosti. Vstupné se tu neplatí.

Od Drábských světniček na Krásnou vyhlídku (1,5 km)

Po prohlídce Drábských světniček se vydáme souběžně po červené a modré turistické značce, které se za dřevěnými schody rozdělují. My pokračujeme lesem obklopeni pískovcovými skalami po modré turistické značce, kudy vede trasa dětské naučné stezky Příhrazskými skalami. Po asi 200 metrech se modrá a červená značka zase scházejí a po nich dorazíme ke Studenému průchodu. Jedná se o skalní soutěsku dlouhou přibližně 125 metrů. Výška stěny sčítá až 15 metrů. Název je odvozen od teploty nepřesahující ani v létě 10 °C. Odtud pokračujeme po stejném turistickém značení na rozcestí Na Krásné vyhlídce, kde se nalézá penzion, restaurace, minizoo s domácími zvířaty a dětské hřiště. Z terasy restaurace je pěkný pohled na Ještěd, vrch Kozákov a rybník Žabakor. 

Z Krásné vyhlídky do obce Boseň (3,5 km)

Z Krásné vyhlídky se přes osady Mužský, Skalka a Zásadka po vedlejší silnici navrátíme k výchozímu místu výletu, na parkoviště pod zříceninou hradu Valečov v Bosni. Do Skalky nás doprovází zelená turistická značka, závěrečná část trasy není značena.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/4688-detska-naucna-stezka-prihrazskymi-skalami