Výlety s dětmi

Naučná stezka v okolí Botanické zahrady Praha

Výlety s dětmi

Naučná stezka v okolí Botanické zahrady Praha

Naučná stezka v okolí Botanické zahrady Praha
  • Trasa výletu: po naučné stezce okolo Botanické zahrady Praha
  • Celková délka trasy: 3 km (naučná stezka) + 1 km (návrat k výchozímu bodu)
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Tato naučná stezka vede po zajímavých místech v nejbližším okolí Botanické zahrady Praha a informuje nás o nich na devíti tabulích.

Naučná stezka začíná u jižního vchodu Botanické zahrady Praha (v ulici Nádvorní) a její poslední zastavení je v ulici Pod Havránkou (200 metrů nad zastávkou autobusu 112 „Kovárna“ v ulici Trojská). Od úvodního panelu u vstupní brány do zahrady nás čeká stoupání po historické úvozové cestě. Vydechnout si můžeme u bývalé pískovny, kde obyvatelé Troji v minulosti těžili písek. V březovém háji pod pískovnou se nalézá dětské hřiště s dřevěnou chýší a prolézačkou a také veřejné tábořiště, za pěkného počasí ideální místo na piknik. Hájem dojdeme na vyhlídku nad vinicí Salabka a posléze k severnímu vstupu do botanické zahrady.

Naučná stezka mírně klesá PP Havránka k prameni potoka Haltýř. Uvidíme tu dnes již nevyužívanou zděnou cisternu, která zachycovala vodu z nejsilnějšího pramene potoka. Odtud zvolna vystoupáme do míst, kde se nad námi vypíná Velká skála (zastavení č. 7). Na vrchol skály, ze které se nabízí pěkný výhled na Prahu, si můžeme udělat ze stezky krátkou odbočku (cca 300 metrů, zelená turistická značka). Po návratu k informačnímu panelu o Velké skále na zastavení číslo 7 následuje cesta podél lesíka a chatové oblasti na tzv. „Pustou vinici“, kde se zřejmě nacházela jedna z nejstarších vinic v Troji. Lokalita je chráněná především kvůli vřesovišti. Otevírá se odsud krásný pohled na Prahu. Trasa pokračuje dolů po schodech, jenž vyúsťují v ulici Pod Havránkou s posledním zastavením naučné stezky.  Odtud sejdeme do ulice Trojská. Na závěr se lze projít po rozsáhlé zahradě zámku Troja. Zábavnou atrakcí je zde habrové bludiště.

Trasa pro kočárky

Většina stezky je sjízdná s kočárkem, úsek údolím potoka Haltýř a po schodech z Pusté vinice je pro kočárky nevhodný. Upravenou trasu pro kočárky přikládáme na zvláštní mapě.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/praha/4293-naucna-stezka-v-okoli-botanicke-zahrady-praha