Výlety s dětmi

Výlet na zříceniny hradů Točník a Žebrák

Výlety s dětmi

Výlet na zříceniny hradů Točník a Žebrák

Výlet na zříceniny hradů Točník a Žebrák
  • Trasa výletu: z parkoviště v obci Točník na zříceniny hradů Točník a Žebrák
  • Celková délka trasy: 2 km (na zříceninu hradu Točník) + 2 km (na zříceninu hradu Žebrák)
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky (pouze na hrad Točník)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (pouze na hrad Točník)

Popis

Zříceniny hradů Točník a Žebrák se nacházejí blízko sebe, proto je lze navštívit v rámci jednoho výletu. Můžeme si koupit zvýhodněnou vstupenku na obě zříceniny.

Zřícenina hradu Točník - medvědárium a ráj filmařů

Když sjedeme z dálnice D5 na 34. kilometru, po 2 kilometrech za obcí Žebrák dojedeme do obce Točník, kde objevíme poměrně velké placené parkoviště. Od něj k hradu vede necelý kilometr dlouhá cesta s pozvolnějším stoupáním, podél níž jsou pastviny s kozami a ovcemi. Cesta je sjízdná pro kočárky.

Prohlídky na Točníku

O letních prázdninách probíhají prohlídky s průvodcem. V případě volné prohlídky obdržíme materiály s popisem jednotlivých objektů hradu a můžeme se zde volně pohybovat. Podíváme se například do královského paláce, hladomorny a mučírny. Spatříme sgrafitovou výzdobu purkrabského paláce nebo kamenné titulní erby Václava IV. Z Točníku se nabízí krásný výhled na okolní krajinu i na níže položenou zříceninu hradu Žebrák. Zajímavostí na hradě Točníku je funkční replika středověkého jeřábu, jehož stavba byla provedena středověkými technologiemi s použitím replik historických nástrojů. Unikátní jeřáb byl použit k opravě krovu královského paláce a dokazuje, že ve středověku byli velice schopní stavitelé. Točník je oblíbeným místem filmařů, stal se dějištěm mnoha filmů a pohádek. Milovníky zvířat potěší medvědí výběh a medvědí stezka v předhradí. Potkáme tu také prase a kachny.

 Z Točníku na Žebrák

Od parkoviště sejdeme pár set metrů a jsme pod zříceninou hradu Žebrák. Zleva ji zčásti obejdeme, za lávkou přes Stroupínský potok vystoupáme cca 200 metrů po lesní cestě. Zřícenina Žebrák je volně přístupná, vstupné se platí pouze do válcové věže, která slouží jako rozhledna. Návštěvu Žebráku s kočárkem nedoporučujeme.

Od zříceniny Točník na parkoviště můžeme jít i zkratkou po červené turistické značce, cesta je ale prudší a není vhodná pro kočárky.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/429-zebrak-tocnik